Wtorek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 6366
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zmiany w ratuszu – burza w szklance wody!

Poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 11:47
Aktualizacja: Wtorek, 5 kwietnia 2011, 7:51
Autor: Angela
Jelenia Góra: Zmiany w ratuszu – burza w szklance wody!
Fot. TEJO
Długo zapowiadana zmiana struktury urzędu miasta od dzisiaj przybrała realną formę, ale nie przyniosła spektakularnych rozwiązań. Liczba wydziałów zmniejszyła się z 24 do 19, w tym siedem wydziałów zlikwidowano i stworzono dwa nowe. Powołano dwóch nowych naczelników, trzej kolejni zostaną wybrani niebawem. Do końca roku liczba osób zatrudnionych w urzędzie ma się zmniejszyć z 340 do 300 pracowników.

Nowa struktura organizacyjna funkcjonuje od dzisiejszego poranka. Ma ona działać sprawniej, a jej podstawą ma być mniejsza ilość wydziałów z poszerzeniem ich kompetencji.

- Przedłużył nam się czas przygotowania i wdrożenia nowej struktury ponieważ musieliśmy dokładnie przyjrzeć się funkcjonowaniu urzędu miasta. Doszliśmy do wniosku, że w poprzedniej strukturze funkcjonowało zbyt dużo wydziałów o wąskich kompetencjach, co powodowało, że sprawy, które przekraczają kompetencje jednego wydziału załatwiane były wolniej. Brakowało koordynacji i porozumienia między wydziałami w sprawach rzeczywistego rozwiązywania problemów. Dlatego wprowadziliśmy pewne zmiany, które mamy nadzieję usprawnią funkcjonowanie urzędu – mówił na konferencji prasowej Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Jednym z wydziałów, który od dzisiaj przestał funkcjonować to: wydział promocji i polityki informacyjnej, którego obowiązki w nowej strukturze przejmą: Wydział Kultury i Turystyki oraz Związek Gmin Karkonoski. Z związku z likwidacją wydziału przestało istnieć też stanowisko naczelnika, które do niedawna sprawowała Katarzyna Młodawska, obecnie przebywająca na zwolnieniu lekarskim.

Ponadto zlikwidowano Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej, którego szefową była Ewa Kasińska i Wydział Funduszy Europejskich, którego funkcję naczelnika sprawowała Jadwiga Osińska. Ostatni z wydziałów został połączony z Wydziałem Rozwoju Gospodarczego, którego obowiązki naczelnika pełni Renata Kwiatek. Z innymi wydziałami połączono również Wydział Ochrony Środowiska, którego szefową była pani Ewa Tomera.

Dwie nowe komórki organizacyjne, które powstały w strukturze miasta to Wydział Dialogu Społecznego i Wydział Obsługi Mieszkańców. Pierwszy z nich zajmie się m.in. wszystkimi sprawami dotyczącymi współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, grupami nieformalnymi i formalnymi mieszkańców, stowarzyszeniami, organizacjami pożytku publicznego. Będzie też współpracował z Radą Jednostki Pomocniczej „Uzdrowisko Cieplice”. Zajmie się informowaniem mieszkańców o działaniach urzędu i konsultacjami społecznymi, wspieraniem inicjatyw obywatelskich, programem profilaktyki alkoholowej i narkotykowej. W tym wydziale znajdzie się też Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych.

Wydział Obsługi Mieszkańców natomiast zajmie się m.in. prowadzeniem spraw dotyczących dodatków mieszkaniowych, zameldowania i wymeldowania mieszkańców, ewidencją działalności gospodarczej, prowadzeniem KRS i innymi sprawami, które szczegółowo opisane są na stronie internetowej urzędu miasta. Tym wydziałem od dzisiaj kieruje naczelnik Agata Żmijewska, dotychczasowa sekretarz miasta.

W jedna jednostkę połączono dwa wydziały: gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. W Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, którym od dzisiaj kieruje Jacek Praszczyk, dotychczasowy zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, połączono trzy wydziały związane ze sprawami geodezji, które dotychczas funkcjonowały odrębnie.

W miejsce Wydziału Oświaty i Wychowania pojawił się Wydział Edukacji i Polityki Społecznej, który w swoich kompetencjach będzie miał m.in. wszystkie sprawy związane ze sportem. Przekształcono też Wydział Rozwoju Gospodarczego w Wydział Rozwoju Miasta.

Dzisiaj powołany został też nowy sekretarz miasta. Tę funkcję po Agacie Żmijewskiej przejęła Barbara Chrebor, dotychczasowa naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego. W najbliższych dniach ogłoszone zostaną konkursy na stanowiska naczelników trzech wydziałów: rozwoju miasta, urbanistyki, architektury i budownictwa oraz dialogu społecznego.

Bez zmian pozostały wydziały: finansowy, komunikacji, kontroli i nadzoru właścicielskiego, organizacyjny i kard, Urząd Stanu Cywilnego, Wydział Zarządzania Kryzysowego, Biuro Prezydenta Miasta, Biuro Rady Miejskiej, Audytor Wewnętrzny, Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych, Miejski Rzecznik Konsumentów, Wydział Gospodarki Mieszkaniowej, Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych i Wydział Informatyki i Obsługi Technicznej. Stanowiska szefów tych wydziałów pełnią w dalszym ciągu dotychczasowi naczelnicy.

Ze stanowiskiem naczelnika, jak na razie pożegnała się Magdalena Kwasiuk, dotychczasowa naczelnik Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa.
- To nie jest ostateczna decyzja w sprawie zmian dotyczących struktury organizacyjnej urzędu miasta. Jeśli okaże się, że coś działa nie tak, jak zakładaliśmy, natychmiast naniesiemy poprawki - podkreślał Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group