Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 8579
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zmiana medium, część druga. Po wernisażu w BWA

Środa, 16 listopada 2011, 8:09
Aktualizacja: 8:09
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Zmiana medium, część druga. Po wernisażu w BWA
Fot. Petr
Wczoraj, 15 listopada w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze odbył się uroczysty wernisaż poświęcony drugiej odsłonie wystawy „Zmiana medium. Pracownia Kowalskiego” zawierającej prace studentów i absolwentów Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej ASP w Warszawie.

Wystawa „Zmiana medium. Pracownia Kowalskiego”, którą można oglądać w BWA w Jeleniej Górze jest osobliwą kolekcją prac powstałych m.in. jako odpowiedź na zadania postawione żakom przez profesora Kowalskiego, pt.: „My znaki przestrzeni”, „Obiekt – dźwięk”, „Klatka” i „Obiekt w ruchu – ruch obiektu”. Zadań, których reguły są mobilne i stale dostosowywane do najbardziej aktualnych problemów i sytuacji, i których „constans nie pozwala na nudę”, jak to trafnie określił Karol Sienkiewicz w katalogu wystawy.

– Ideą prezentowanych prac, czy może raczej – ich dydaktycznym punktem wyjścia była chęć zmobilizowania studentów do zaprawienia się w ciężkim trudzie negocjowania, realizowania, a następnie konsumowania wystaw. O co tu chodzi? O to, aby nie tylko tworzyli oni wystawy, lecz od samego początku myśleli o tym, by poprzez wystawę wejść w kontakt z publicznością. Żeby wiedzieli, co to wszystko naprawdę znaczy – mówił nam Grzegorz Kowalski.

I dodał: – W rezultacie otrzymaliśmy wystawę prac niezwykle atrakcyjnych. Po prostu bardzo dobrych, które jeleniogórzanie powinni zobaczyć. Ot, zróbcie na przykład tak: przejdźcie ulicą Długą, spójrzcie w witrynę BWA i sami oceńcie, czy powinniście wejść do środka, gdzie czeka na was wystawa interakcyjna, mocna, a czasem wręcz przełomowa.

Istotnie bowiem, druga odsłona „Zmiany medium. Pracowni Kowalskiego” robi wrażenie, i to nie tylko za sprawą sposobu traktowania materii czy ciała ludzkiego, lecz także pomysłowości we wzbogacaniu twórczości artystycznej wykorzystując nowoczesną technologię pomagającą w wyrażeniu danego konceptu. Wizualizacji tego, co dokonali artyści „Kowalni”; co nam dają poprzez telewizory LCD wiszące na ścianach BWA, słuchawki, płyty CD i inne nośniki. Świetna robota.

„Zmiana medium. Pracownia Kowalskiego” to projekt realizowany z udziałem Miasta Jelenia Góra oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawie patronują „Format”, „Odra” i „Obieg”. Jej drugą odsłonę można oglądać jeszcze przez dwa tygodnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group