Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 11223
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Zmarnowane miliony

Środa, 28 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 13:02
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Lubań. Jeszcze w grudniu do sądu wpłynie akt oskarżenia przeciwko trzem byłym dyrektorom Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubaniu. Janusz Ł., Iwona B. i Janina H. są podejrzani o nadużycia: szpital z ich powodu stracił prawie 8 mln zł.

Śledztwo w sprawie nadużyć w lubańskim SP ZOZ-ie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, po doniesieniu szpitalnych związków zawodowych. Jak tłumaczy prokurator Ewa Węglarowicz-Makowska, troje dyrektorów (w latach 2001-2003) nadużyło uprawnień, m.in. poprzez przyznawanie niektórym pracownikom wyższych wynagrodzeń, niż wynikało z układu zbiorowego pracy. Wbrew regulaminowi przyznawane były również wysokie premie, a na niektórych stanowiskach stosowana była praktyka podwójnego zatrudniania.
Jak wyliczyli biegli, z powodu błędów Janusza Ł. szpital stracił 104 tys. zł, Iwony B. - ponad 5,4 mln zł, a Janiny H. - 2,25 mln zł. Całej trójce grozi za to kara od roku do 10 lat więzienia.

Z Januszem Ł. nie udało nam się skontaktować. Po tym jak 18 października 2001 r. przestał być dyrektorem szpitala w Lubaniu, przez jakiś czas prowadził także SP ZOZ w Lwówku Śląskim.
Iwona B., której prokuratura zarzuca największe nieprawidłowości, nie chce ich komentować.
Janina H. odrzuca oskarżenia. Jest wręcz oburzona, bo - jak twierdzi - to właśnie jej zasługa, że szpital w Lubaniu wciąż istnieje. - Uratowałam tę placówkę. Pacjenci mają gdzie się leczyć a ludzie nadal pracują. Dla mnie te zarzuty to skandal - mówi Janina H.
Jest przekonana, że sąd ją uniewinni. W mijającym roku stawała przed wymiarem sprawiedliwości aż trzykrotnie, oskarżana m.in. o łamanie praw pracowniczych, o nieodprowadzanie podatków i o nieprawidłowości związane z przetargiem na projekt sali operacyjnej. Ani razu nie została skazana.

Związkowcy nie są zaskoczeni aktem oskarżenia w tej sprawie. -Nie sądziliśmy jednak, że nadużycia są aż na tak wielką skalę - komentuje Ewa Gutek, zwolniona w ub. roku z pracy w szpitalu przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. o

Na początku 2004 roku SP ZOZ w Lubaniu został postawiony w stan likwidacji. Szpital prowadzi teraz utworzona przez powiat spółka Łużyckie Centrum Medyczne. Po SP ZOZ-ie zostały długi w wysokości prawie 40 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
548
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 11 grudnia 2023
 
Aktualności
Zrobili animowane pociągi
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group