Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 3928
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Francja: Złoto i brąz we Francji!

Środa, 4 lipca 2018, 21:05
Aktualizacja: 21:08
Autor: MDvR
Francja: Złoto i brąz we Francji!
Fot. użyczone
Nasi kajakarze freestyle'owi Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki z Karkonoskiego Klubu Kajakowego po raz kolejny odnieśli sukces w bardzo silnie obsadzonych zawodach międzynarodowych. Po dwóch złotach w Makinito Contest sprzed tygodnia, tym razem powiększyli swój dorobek o złoto i brąz podczas zawodów Natural Games.

Zmagania ścisłej europejskiej i światowej czołówki freestyle'u kajakowego rozegrano w sobotę. Z powodu bardzo krótkiej przerwy między Natural Games, a pierwszymi zawodami Pucharu Świata w Sort (Katalonia) całe zawody rozegrano w jeden dzień. Zwykle zawody międzynarodowe, w których bierze udział ponad 100 zawodników rozbite są na 2-3 dni, co daje kajakarzom czas na odpoczynek i ewentualną zmianę strategii. Tym razem było inaczej, ale może dzięki temu zawdzięczamy tak ogromne emocje.

W konkurencji kobiet zwyciężyła Zofia Tuła, która awansowała do finału z drugiej pozycji tuż za Islay Crosbie, ale już w pierwszym z trzech finałowych przejazdów zdobyła 730 pkt i tym samym zapewniła sobie zwycięstwo drugi raz z rzędu w tym sezonie i kolejny raz w Natural Games. Pozostałe finalistki z kolejki na kolejkę poprawiały swoje wyniki punktowe, ale nie zdołały dogonić Zosi. Srebro zdobyła Islay Crosbe (GBR) z notą 580 pkt. Trzecie miejsce wywalczyła Lowri Davies (GBR) 530 pkt. Poza podium na czwartym miejscu znalazła się wicemistrzyni świata Marlene Devilez (FRA).

To było bardzo efektowne zwycięstwo naszej zawodniczki, choć jak sama przyznała po zawodach odwój w Millau nie należy do najłatwiejszych i w zwycięskim przejeździe w pewnym momencie postawiła na improwizację. Zazwyczaj zawodniczki i zawodnicy wiedzą dokładnie, co chcą pokazać w swoich przejazdach, czyli mają ustalony plan, kolejność wykonywanych ewolucji. Czasem jednak zdarza się, że plan nie działa z jakiegoś powodu, bo na przykład zmianie uległy warunki i wtedy w ciągu krótkiej chwili trzeba przestawić się na zupełnie inne pływanie. Zosia wybrnęła z tej sytuacji po mistrzowsku kompletnie zmieniając swój pomysł na przejazd i uzyskała wynik wyższy niż przed rokiem, kiedy też zwyciężyła.

Link do zwycięskiego przejazdu Zosi:
https://www.facebook.com/zofia.tula/videos/2115395855360654/

Wyniki kobiet:
Zofia Tuła 730 pkt.
Islay Crosbie 580 pkt.
Lowri Davies 530 pkt.

Podobnie jak w kategorii kobiet, także wśród panów zgromadzona widownia była świadkiem starcia najściślejszej światowej czołówki. Pojawił się obecny mistrz świata Quim Fontane Maso (ESP) i legenda freestyle'u kajakowego obecny mistrz świata kat. C1 i wicemistrz K1M Dane Jacskon (USA). Do finału awansował też Robert Crowe (GBR) i zwycięzca sprzed tygodnia z Makinito Contest jeleniogórzanin, zdobywca Pucharu Świata - Tomasz Czaplicki. Z kolejki na kolejkę wyniki wszystkich zawodników wędrowały w górę. W drugim z przejazdów na prowadzenie wysunął się Robert Crowe z notą ponad 1400 pkt. Drugie miejsce zajmował Dane Jackson. Tabela wyników co chwilę ulegała zmianie, a ostateczny podział medali przyniósł ostatni finałowy przejazd. Tomek po ostatnich przejazdach swoich rywali spadł z trzeciego na czwarte miejsce. Jednak jemu pozostał jeszcze jeden przejazd, w którym postawił na łączenie figur obrotowych. Poprawił dzięki temu swój wynik i z notą 1265 pkt. wskoczył na trzeci stopień podium zrzucając jednocześnie na czwarte miejsce Dane'a Jackson'a (USA).

- Było bardzo blisko złota, ale ostatecznie zająłem trzecie miejsce plasując się między obecnym mistrzem świata Quimem i wicemistrzem świata Dane'm i choć nie wygrałem, to po raz pierwszy udało mi się wyprzedzić legendę naszego sportu Dane'a. Cieszę się z tego powodu i wiem, że zabrakło mi na prawdę niewiele do zwycięstwa w całych zawodach. Brąz Natural Games zdobyłem drugi raz z rzędu - powiedział szczęśliwy Tomasz Czaplicki.

Link do przejazdu Tomka:
https://www.facebook.com/tomaszczaplickifreestylekayaker/videos/1934883553200547/

Wyniki mężczyzn:
1. Robert Crowe 1460 pkt.
2. Quim Fontane Maso 1335 pkt.
3. Tomasz Czaplicki 1265 pkt.

Natural Games to jedna z największych w Europie imprez muzycznych i sportowych. Sporty ekstremalne, outdoor i muzyka połączone są w jeden widowiskowy festiwal, który co roku gromadzi kilkuset zawodników i kilkadziesiąt tysięcy kibiców. Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki od kilku lat są stałymi bywalcami tej imprezy i zarazem jej gwiazdami. Następny start to Puchar Świata w Sort (Katalonia, Hiszpania).

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group