Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 5051
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Złote „Łużyckie Skrzypce” dla „Karkonoszy”

Piątek, 5 sierpnia 2011, 7:42
Aktualizacja: 7:44
Autor: Accipiter
REGION: Złote „Łużyckie Skrzypce” dla „Karkonoszy”
Fot. Organizatorzy
Zespół ludowy „Karkonosze” z gminy Mysłakowice wrócił z prestiżową nagrodą Złotych „Łużyckich Skrzypiec” z zakończonego VIII Lubańskiego Festiwalu Folklorystycznego FolkArt 2011. W tym roku kapela świętuje swój jubileusz 10–lecia działalności muzycznej.

Zostać laureatem uznanej imprezy folklorystycznej Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu to honor na lata. W konkursie twórców i miłośników sztuki ludowej wzięło udział jedenaście kapel z siedmiu powiatów: jaworskiego, jeleniogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego, oleśnickiego, ząbkowickiego i zgorzeleckiego. Zespół „Karkonosze” z Gruszkowa reprezentował nasz region i zdaniem profesjonalnej komisji konkursowej, której przewodniczyła dyrektorka lubańskiego Muzeum Regionalnego Bożena Adamczyk-Pogorzelec, został laureatem pierwszej nagrody Złotych „Łużyckich Skrzypiec”.

Ta prestiżowa nagroda dla „Karkonoszy” nie jest pierwszym tego typu wyróżnieniem. Wcześniej po drodze było też kilka sukcesów, m.in. trzecie miejsce na Przeglądzie Zespołów Ludowych w Szczytnej 2002 czy tegoroczna pierwsza nagroda w III Przeglądzie Zespołów Ludowych i Śpiewaczych zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach. Do największych osiągnięć kapeli należą także m.in.: nagranie płyty w studiu Polskiego Radia Wrocław, wyjazdy na przeglądy do Iławy, koncerty we Lwowie, Odessie i Wilnie oraz dwukrotny wyjazd do zaprzyjaźnionej gminy w Niemczech.

„Karkonosze” to zespół z długoletnim stażem. W ciągu dziesięciu lat zdołał posiąść umiejętności i opanować repertuar, który plasuje go wśród najlepszych w regionie. Członkowie „Karkonoszy” pod kierunkiem Tadeusza Kucharczyka śpiewają piosenki ludowe z różnych regionów kraju, m.in. „Graj kapelo!”, „Na moim ganeczku”, „Oj siano, siano”, „Siedzieli sobie oboje”, „Strojna kalino” czy „W zielonym gaju”, a czasem wykorzystują swoje naturalne „białe” głosy wykonując pieśni układane stosownie do okoliczności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group