Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 4215
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zlot pożytecznych "wampirów"

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 7 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 7 września 2007, 15:38
Autor: Angela
Fot. Angela
Tłum chętnych do oddania krwi na placu Ratuszowym.

W piątek o godz. 10 zaczęła się III edycja „Jeleniogórskiej Wampiriady”. W tym roku chętnych do włączenia się do akcji jest znacznie więcej niż w latach poprzednich.

Mimo że pogoda nie zachęca do stania w kolejce, przed autobusem ustawiają się coraz to nowe ogonki chętnych do ratowania życia innym.
Podczas poprzedniej akcji udało się zebrać 50 litrów krwi. W tym roku organizatorzy liczą, że będzie jej jeszcze raz tyle.
Życiodajny płyn ma zostać przebadany i przekazany do Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze.

Wampirada jako ogólnopolski projekt honorowego oddawania krwi przez młodzież akademicką od ponad trzydziestu lat organizowany jest przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) oraz uczelnie przy współpracy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce.

W Jeleniej Górze specjalny ambulans Fundacji Ronalda McDonalda przystosowany do poboru krwi, przyjechał z Warszawy i stanął na placu Ratuszowym. W tym roku mieszkańcy nie zawiedli i licznie włączyli się do akcji.
– Już w połowie dnia mieliśmy tyle samo chętnych, co w ubiegłym roku w momencie zakończenia akcji – mówią organizatorzy akcji Karolina Karolina Nawojka-Chałupińska i Paweł Mierzwiński.

Krew zebrana na Placu Ratuszowym w całości zostanie przekazana dla potrzebujących jej mieszkańców Jeleniej Góry i okolic.
Każdy dawca po oddaniu krwi otrzymał od organizatorów w zamian za swoje poświęcenie osiem tabliczek czekolady, konserwę turystyczną oraz bon żywnościowy. Każdemu przysługiwało także zwolnienie lekarskie ze szkoły lub z pracy na cały dzień.

Jak podkreślali nasi rozmówcy, najważniejsza jednak jest nie korzyść, ale pomoc innym.
– Nieważne, ile się tu stoi i co w zamian się dostanie, nie jest to z naszej strony kwestia szukania korzyści, ale chęć pomocy innym, jeśli można komuś pomóc nie ponosząc przy tym żadnych kosztów, co w dzisiejszym czasie jest sporym problemem – mówią Agnieszka Borkiewicz i Agnieszka Jędrzejczak. Poza tym trzeba się liczyć z tym, że krew może być potrzebna również nam i dzięki tym, którzy stoją dzisiaj w kolejce, przeżyjemy.

– Akcja jest dość dobrze rozpromowana, jest tu blisko. To dla wielu motywacja do włączenia się do akcji – Marcin Kowalski i Ania Sławoń, którzy po raz pierwszy zdecydowali się na oddanie krwi.

Autobus na dawców będzie czekał jeszcze do godziny 16, natomiast o godz. 20 w restauracji Piwnica Rajców odbędzie się koncert koncert Eweliny Marciniak podczas, którego rozlosowane zostaną nagrody ufundowane przez sponsorów akcji dla tych, którzy włączyli się do tegorocznej Wampiriady.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~cabanek 7-09-2007 15:26
Paweł Mierzwiński a nie Karol Łyżwiński – drobny błąd :)
~do : cabanek 7-09-2007 17:02
skad wiesz ? nie badz taki do przodu bo ci tylu zabraknie :]
~... 7-09-2007 19:59
szkoda, ze niepelnoletni nie moga oddawac krwi
~dawca 7-09-2007 20:30
JA DOSTALAM 7 CZEKOLAD :(((
~dawca 7-09-2007 20:30
CZEKALAM 3 GODZINY ALE SIE UDALO
~Łowca byków 7-09-2007 22:58
Czy od niewidomych też pobierają, bo słyszałem, że jest to jakiś straszny problem?
~zyzio 7-09-2007 23:13
akcja super!!!! tak dalej!! hehe ponoc tez straz miejska miala oddac krew ale jak widzialem to tylko stali obok i spisywali zaparkowane tam samochody...
~ja xD 8-09-2007 9:55
mówią organizatorzy akcji Karolina Karolina... taaak:D brawo xDD
~KK 10-09-2007 18:42
Jakas znajoma twarzyczka na pierwszej focie :) Pozdr :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group