O potrzebie stworzenia kolejnych żłobków w mieście mówią wszyscy zapytani przez nas rodzice. Pani Monika Bocho z Jeleniej Góry przyznaje, że nie chodzi tylko brakujące miejsca, ale i o jakość opieki.
- Wiadomo, że brak konkurencji dla jakiejkolwiek placówki czy instytucji nie niesie niczego dobrego, a jej pojawienie się podnosi jakość świadczonych usług, daje rodzicom możliwość wyboru. Moim zdaniem powinien powstać co najmniej jeszcze jeden żłobek w centrum miasta. Jest już żłobek na Zabobrzu, a dowożenie dziecka np. do Cieplic i odbieranie go codziennie mogłoby być kłopotliwe – mówi.
Pani Ula o oddaniu swojej pociechy do żłobka obecnie nie myśli. Zrezygnowała z pracy by zająć się dzieckiem, ale nie ukrywa, że zdecydowałaby się na taki krok, gdyby w mieście tych placówek było więcej.
- Miałabym możliwość porównania opieki, wyposażenia placówki i wyboru tej najlepszej. Teraz takiej możliwości nie mam. Przez brak żłobków wielu rodziców małych dzieci ma poważny problem z powrotem do pracy i godzeniem obowiązków rodzicielskich z zawodowymi – mówi.
Jak mówi Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, obecnie stworzenie nowego żłobka w mieście jest w fazie
pomysłu. Typowane są lokalizacja i obiekt, sprawdzane są przepisy prawne i prowadzone są pierwsze przymiarki kosztorysowe do tej inwestycji. Nowa placówka miałaby w przyszłości przyjmować około 150 dzieci.
- Mamy sygnały od naszych mieszkańców oraz od osób prowadzących jedyny żłobek w mieście, że jest zapotrzebowanie na co najmniej jeszcze jeden żłobek w Jeleniej Górze. W minionym roku, kiedy prywatne podmioty planujące otworzenie prywatnego żłobka wycofały się z obietnic, zrozumieliśmy, że musi być to placówka publiczna. Wytypowaliśmy cztery obiekty w mieście, które mogłyby zostać przekształcone na żłobek. W jednym z nich było kiedyś przedszkole, ale o żadnych z budynków nie chcę mówić zanim nie sprawdzimy czy się one na taki cel w ogóle nadają – mówi Miłosz Sajnog, wiceszef miasta.
Miasto liczy na to, że w najbliższym czasie zostaną zmienione bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące zakładania i prowadzenia żłobków. Obecnie funkcjonują one jak zakłady opieki zdrowotnej. Nowy projekt ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech ma to zmienić. Założenia do projektu zostały już przyjęte przez Radę Ministrów w marcu br., w maju znalazły się w założeniach międzyresortowych.