Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6599
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Źle naliczona subwencja oświatowa. 5 mln zł do zwrotu?

Czwartek, 5 lutego 2015, 7:55
Aktualizacja: 7:57
Autor: Mea
Powiat: Źle naliczona subwencja oświatowa. 5 mln zł do zwrotu?
Fot. Mea
Możliwe, że Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze będzie musiało zwrócić prawie 5 mln zł za źle naliczoną subwencję oświatową w latach 2010 i 20 11. – Obecnie trwa posiedzenie Związku Powiatów Polskich, na którym mają prowadzone być rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Finansów – mówił Paweł Kwiatkowski, wicestarosta powiatu.

W podobnej sytuacji jest ok. 300 gmin i powiatów w całej Polsce. W powiecie jeleniogórskich sprawa dotyczy dwóch ośrodków: Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych w Szklarskiej Porębie i Zespołu Szkół Specjalnych przy DPS „Junior” w Miłkowie, których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze.

– Urząd Kontroli Skarbowej sprawdził, czy dane zawarte w sprawozdawczości informacji oświatowej są zgodne z realizacją. Chodziło m.in. o niekompletne orzeczenia z poradni pedagogicznych, czy też postanowień sądów – mówił Paweł Kwiatkowski.

Pieniądze są naliczane przez Ministerstwo Finansów i przekazywane przez Ministra Oświaty do Starostwa Powiatowego. W placówkach do 30 września jest podawana statystyczna liczba podopiecznych, ponieważ nie widomo do końca, ilu w ciągu roku uczniów do nich trafi.

- Dzieci są przysyłane np. do Szklarskiej Poręby z całej Polski w różnych miesiącach. Zdarza się, że dokumenty dotyczące tych dzieci „przychodzą” niekompletne. Stąd powstają braki formalne w dokumentach gromadzonych przez starostwo i przekazywanych do kuratorium oświaty oraz do Ministerstwa Edukacji. Po 2011 r. uznano przepisy za nieżyciowe i zmieniono je – wyjaśniał wicestarosta.

- Złożyliśmy odwołanie z prośbą o ponowne rozpatrzenie lub umorzenie tej sprawy, bowiem obciążenie budżetu powiatu taką kwotą do zwrotu by oznaczało z utratę płynności w finansowaniu oświaty – stwierdził Paweł Kwiatkowski.

Obecnie trwa posiedzenie Związku Powiatów Polskich, podczas którego starostowie będą rozmawiać z przedstawicielami Ministerstwa Finansów, jak rozwiązać tę sprawę. Posiedzenie ma potrwać do końca tygodnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group