Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 6488
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Zimowe przebudzenie w naturze

Piątek, 27 stycznia 2012, 8:53
Aktualizacja: 9:12
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Zimowe przebudzenie w naturze
Fot. Agrafka
Miłą niespodzianką zimowych spacerów jest dostrzeżenie pączków na drzewach leszczyny w i krzaczkach jagód, które pojawiły się po wielu ciepłych styczniowych nocach. Czy mrozy sprawią, że jagód i orzechów laskowych będzie w tym roku mniej?

Natura przygotowana jest na kaprysy pogody. Mimo że grudzień i styczeń były dosyć ciepłymi miesiącami, a na stokach, gdzie jest więcej słońca niektóre rośliny wypuściły już pączki, to dzisiejsze mrozy nie powinny mieć większego wpływu na owocowanie.

Okazuje się bowiem, że kwiatostany męskie świetnie znoszą zimę i ujemne temperatury, a pączki jagód jeszcze nie są na tyle rozwinięte, by mróz wyrządził im jakieś szkody.

- Większym zagrożeniem dla roślin są nieoczekiwane opady śniegu w maju, jak zdarzyło się w ubiegłym roku, kiedy to rośliny już zdążyły wypuścić młode listki i rozbudzić się w pełni po zimowej wegetacji. Przez taką anomalię pogodową w wyższych partiach gór było znacznie mniej buczyny, czy jagód. Dodatnie temperatury, jakie panowały w grudniu oraz pierwszej połowie stycznia, i mróz nie stanowią większego zagrożenia dla owocowania roślin - powiedział Sławomir Orłowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Śnieżka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group