Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5593
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zimowe Igrzyska Olimpijskie Karkonosze 2030?

Piątek, 13 stycznia 2017, 7:46
Aktualizacja: Sobota, 14 stycznia 2017, 8:35
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Zimowe Igrzyska Olimpijskie Karkonosze 2030?
Fot. Przemek Kaczałko
Trwają przygotowania kandydatury Polski i Czech do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku. Jedna z najważniejszych sportowych imprez miałaby się odbyć w Karkonoszach, co byłoby doskonałą, ale też kosztowną promocją regionu.

Droga do organizacji znakomitej imprezy jest bardzo daleka, ale już teraz samorządy Szklarskiej Poręby, Karpacza i Jeleniej Góry wyrażają chęć współpracy w tym zakresie. Chęci są też po drugiej stronie Karkonoszy, a więc w Republice Czeskiej. Według wstępnych ustaleń zawody w Polsce miałyby się odbywać w Jeleniej Górze, Karpaczu, Szklarskiej Porębie oraz w Szczyrku.

Formalnie, o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich może ubiegać się wyłącznie Polski Komitet Olimpijski, ale do tego potrzeba najpierw listu intencyjnego podpisanego przez wszystkie miejscowości, które miałyby być gospodarzami Igrzysk. Niezbędne jest też wsparcie rządu, więc to droga daleka, ale czasu na ostateczne przygotowanie oferty mamy trzy lata.

Jak udało nam się ustalić, władze miejscowości naszego regionu podchodzą do inicjatywy z nadzieją i wiarą w sukces. Według planów ceremonia rozpoczęcia ZIO Karkonosze 2030 odbyłaby się we Wrocławiu, a zakończenie w Pradze.

Konkurencje:
Jelenia Góra: łyżwiarstwo figurowe i szybkie, curling.
Karpacz: bobsleje, saneczkarstwo, snowboard, ski cross.
Szklarska Poręba: biegi, biathlon, biegi do kombinacji norweskiej.
Szpindlerovy Młyn: narciarstwo alpejskie (zjazd w Szczyrku)
Harrachov: skoki narciarskie, skoki do kombinacji norweskiej
Mała Upa, Pec pod Śnieżką: ski slope style, half pipe, snowboard równoległy
Liberec: hokej na lodzie.

Wstępne propozycje wskazują na niezbędne inwestycje, których część bez względu na decyzje MKOl będą realizowane (m.in. przebudowa Polany Jakuszyckiej za kwotę ok. 100 mln zł). Jelenia Góra miałaby postawić na lodowisko i jak mówi prezydent miasta – to bardzo dobry pomysł. - Jesteśmy gotowi, żeby się włączyć. Jeszcze trzeba parę szczegółów uzgodnić, ale dlaczego nie – powiedział Marcin Zawiła. - Oczywiście niezbędna będzie zewnętrzna pomoc, na razie jest idea i nasza gotowość – dodał prezydent Jeleniej Góry, który liczy przy okazji, że impreza przyczyni się do budowy łącznika z S3 od obwodnicy Bolkowa do obwodnicy Maciejowej.

Zdaniem burmistrza Szklarskiej Poręby jest to bardzo odważny, ale realny pomysł, a władze nie powielą błędów Krakowa, który zainwestował ogromne środki nie pytając mieszkańców o zdanie, po czym wycofał się z kandydowania po miażdżącym wyniku referendum. - 2030 rok to będzie po dwóch Igrzyskach w Azji – kolejne przypadną na Europę, więc dlaczego z Czechami nie wystąpić o to mając już rozbudowaną Polanę Jakuszycką. Myślę, że dużo młodszy ode mnie burmistrz, który będzie po mnie, powie „tamten dziadek dobrze wróżył Karkonoszom” - powiedział Mirosław Graf, burmistrz miasta pod Szrenicą, który zwraca uwagę, że inwestycja na polanie będzie okazją do wcześniejszego przetestowania tras np. przy organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym.

Inicjatywę całym sercem popiera Julian Gozdowski, honorowy prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, który spełnił już marzenie wielu polskich sportowców i kibiców dzięki organizacji Pucharu Świata w biegach narciarskich na Polanie Jakuszyckiej.

- Zachwycam się tym pomysłem, ma bardzo dużą szansę realizacji, ale nawet jeśli się nie uda, to Jelenia Góra, Szklarska Poręba i Karpacz bardzo mocno zaistnieją na świecie – przyznał Julian Gozdowski, który z nadleśniczym Zytą Bałazy przedstawił plany inwestycyjne na rzecz miłośników narciarstwa biegowego. - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych już pobłogosławił to, co chcemy robić – zapoznał się w szczegółach z dużymi zmianami w trasach wyczynowych, które muszą być bardzo poszerzone. Dyrektor Tomaszewski przyjął nas bardzo przyjaźnie i ogromnie mnie zaskoczył mówiąc, że „to oczywista oczywistość, że trzeba wam pomóc, bo robicie to dla lasów i dla Polski” – powiedział Julian Gozdowski.

W poprzednich latach nie powiodły się plany organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Zakopanem oraz Krakowie, ale jak mówią inicjatorzy – do trzech razy sztuka. Co ciekawe, pomysł organizacji najważniejszej imprezy sportów zimowych w Sudetach mieli już Niemcy w 1936 roku, jednak wtedy zdecydowano się na Garmisch-Partenkirchen.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group