Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6226
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zima kontratakuje

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 24 lutego 2009, 12:43
Aktualizacja: Środa, 25 lutego 2009, 7:30
Autor: TEJO/Angela
Fot. TEJO
Święty Maciej zimę traci albo się nią wzbogaci. Ludowe porzekadło w tym przypadku niezbyt dobrze wróży drogowcom, których dzisiejszy kolejny atak najchłodniejszej pory roku wyraźnie zaskoczył. Michał Kasztelan, szef MPGK zapewnia tymczasem, że od rana z zimą walczą pługi, piaskarki i armia pracowników.

Rano kierowców „powitały” drogi pokryte warstwą lodu. Śnieg, który spadł w nocy, przymarzł do asfaltu, jeszcze wczoraj czarnego. Ślizgawka była także na chodnikach. Najgorsza sytuacja panowała na bocznych traktach, zupełnie nie odśnieżonych, nie posypanych i pokrytych lodową breją. Nieco lepiej jeździło się po głównych ulicach, ale i tam – zwłaszcza przy zatokach autobusowych – przymarznięte do asfaltu kawały lodu bardzo utrudniały poruszanie się.

Trakt śródmiejski, z którego nie tak dawno usunięto część śniegu, zamienił się w ślizgawkę. Piesi z duszą na ramieniu kroczyli uważając, aby się nie poślizgnąć.

Zastępca prezydenta Jerzy Łużniak podkreśla, że taka sytuacja jest dla drogowców wyjątkowa, bo usunięcie przymarzniętego do asfaltu lodu nie jest łatwe. – Nasze pługi wciąż pracują – usłyszeliśmy. Trudno było jednak zweryfikować to w mieście. Podczas godzinnego „spaceru” po centrum nie zauważyliśmy ani jednej opłużonej ciężarówki. Za to ekipy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej ambitnie sprzątały plac Ratuszowy.

Tymczasem mieszkańcy bocznych ulic „bombardują” nas telefonami z informacją o nieodśnieżonych ulicach, które od rana nie zostały przez drogowców nawet dotknięte. - Toniemy w błocie pośniegowym po kolana, kiedy to się skończy – pytają rozgoryczeni. Prezes MPGK zapewnia, że wszystkie odśnieżarko – piaskarki, małe pługi i ludzie pracują pełną parą, jednak według ustalonej kolejności.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Michał Kasztelan tłumaczy, że od rana bez przerwy ze śnieżnym puchem na chodnikach i uciążliwym błotem pośniegowym na drogach walczy siedem odśnieżarko – piaskarek, kilkanaście małych pługów i sztab ludzi.

Jest pewna kolejność odśnieżania dróg, gdzie pierwszeństwo mają oczywiście główne ulice – mówi Michał Kasztelan. Biorąc pod uwagę fakt, że cały czas pada śnieg, nie nadążamy z jego usuwaniem. Nie oznacza to jednak, że nie odśnieżamy ulic bocznych, bo pług przejechał już na osiedlu Widok, Czarne, Łomnickim i innych. Pozostali muszą natomiast jeszcze poczekać.

Michał Kasztelan mówi też, że sporym problemem w odśnieżaniu bocznych ulic są mieszkańcy, którzy zabraniają przejeżdżania pługów, twierdząc, że zasypują one odgarnięte wjazdy do ich posesji.
- Jeśli śnieg jest wyjątkowo uciążliwy na danej ulicy można to zgłosić pod numerem telefonu 64 20 118, i jeśli pługi będą przejeżdżały w okolicy, to przy okazji to usuną – mówi.

Trudna sytuacja jest też na drogach w regionie. Po godz. 12 na drodze Jelenia Góra – Legnica przed wzgórzem Kapela „złamał się” tir na czeskich numerach. Od samego rana w mieście zdarzyło się kilka kolizji. Na większości dróg, zwłaszcza bocznych, nawierzchnie są pokryte wyślizganym śniegiem. Policja apeluje do zmotoryzowanych o wyjątkową ostrożność.

Na szczęście, prognozy przewidują, że porzekadło o świętym Marcinie nie sprawdzi się. Pod koniec tygodnia przewidywana jest odwilż.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~szkot 24-02-2009 12:58
A ul. Saneczkowa to od kilku dni jest w makabrycznym stanie, jest godz 13:00 a pług jeszcze nie jechał :( czeka jak sie snieg ubije mocniej to jest mniej do zgarniania:) pozdr Pana z tego ciagniczka
~szofer 24-02-2009 13:06
Karpacz chce być kurortem a nie potrafi zadbać o drogi-czerwona kartka.
~ 24-02-2009 13:27
Osiedle Robotnicze jeszcze tej zimy nie widzialo odsniezonych chodnikow!!!Chodniki tona w posniegowej breji.Zarzadca,ktorym jest ZGL Polnoc nic w tym kierunku nie robi.Ciekawe czy pracownicy Strazy Miejskiej ukaraly go jakimkolwiek mandatem.
~mieszkaniec 1 24-02-2009 13:37
a proszę przejechać się na dawną jednostkę pod jeleniami powstało tam osiedle mieszkaniowe podatki są płacone do miasta ale nikt się tam nie interesuje ani żeby odśnieżyć ulice ani żeby zrobić oświetlenie po prostu bangladesz
aida1985 24-02-2009 13:40
Najgorsze jest to,że jak już się wezmą do roboty i odśnieżą chodniki to te hałdy śniegu zalegają np. na przejściach dla pieszych i ciężko jest przejść na drugą stronę nie mówiąc już o przejechaniu wózkiem!!!
~do 13:27 24-02-2009 13:44
To skandal co sie dzieje na Osiedlu Robotniczym!!! Dojście rano do przystanku przy Vicie graniczy z cudem. Brnie się przez dziewiczy śnieg. ZGL ma to w głębokim poważaniu
~Tomi 24-02-2009 13:48
"Jest pewna kolejność odśnieżania dróg, gdzie pierwszeństwo mają oczywiście główne ulice – mówi Michał Kasztelan. Biorąc pod uwagę fakt, że cały czas pada śnieg, nie nadążamy z jego usuwaniem. Nie oznacza to jednak, że nie odśnieżamy ulic bocznych, bo pług przejechał już na osiedlu Widok, Czarne, Łomnickim i innych. Pozostali muszą natomiast jeszcze poczekać." - Panie Prezesie - czy ul.Orla jest na TEJ LIŚCIE do odśnieżenia ? Od tygodnia dzwoniłem z prośbą o odgarnięcie raptem 200 m odcinka drogi. Wspaniałomyślnie w niedzielę rano przyjechał gość traktorkiem który zrobił tylko dobre wrażenie. No ale Hurrra dobroduszny Pan Prezes wysłał sprzęt... Teraz nawet nie mam zamiaru dzwonić prosić się znów kilka dni. Może jak nie wjedzie tam karetka po jakieś dziecko albo starszą osobę i zrobi się afera, ktoś kto siedzi i łaskawie rozdziela tak cenne pługi (w sobotę 6 stało bezczynnych gdy ja miałem przystanek Alaska) odpowie za zaniedbania. Podpisują się Mieszkańcy chyba tej gorszej części miasta ...
~Tomy M. 24-02-2009 13:51
Karkonoska jest przyzwoicie odśnieżana. Ludzie nie dziwcie się że boczne ulice po których nie jeżdżą autobusy są odśnieżane w ostatniej kolejności, to normalne. Jeżeli Wam to przeszkadza przeprowadźcie się w rejon głównej ulicy. Mieszkanie na uboczu ma swoje minusy (odśnieżanie) ale również plusy (spokój, czyste powietrze) ... te wady i zalety sumują się do zera. Gdybyście mieszkali gdzieś w zapadłej wsi nikt by Wam nie odśnieżał i też byłby dobrze. Trochę śniegu to nie tragedia, kierowcy jeżdżą wolniej i JEST MNIEJ WYPADKÓW. TAK TAK statystyki mówią że najmniej wypadków i ofiar śmiertelnych jest wtedy gdy ulice są zaśnieżone !!!
~Tomy M. 24-02-2009 13:53
Jeżeli zarządca ZGL na Osiedlu Robotniczym dostanie karę od Straży miejskiej zapłacą ją .. mieszkańcy :-)
~ 24-02-2009 14:01
TA PEŁNA PARA I SZTAB LUDZI TO CO ZNACZY ? MOŻE SZTAB TO SIEDZI W BIURZE A PARA Z CZAJNIKA ? PO CO SIĘ ŚPIESZYĆ I WALCZYĆ ZE ŚNIEGIEM I TAK ZA PARĘ DNI ZNIKNIE. PAN PREZES POTRAFI ŁADNIE MÓWIĆ ALE W LECIE I NA JEŚIENI A W ZIMIE WYCHODZI JEGO NIEKOMPETENCJA .MOŻE CZAS ODEJŚĆ ?
ebee 24-02-2009 14:22
Dlaczego służby drogowe w Jeleniej Górze zaczęły walczyć ze śniegiem dopiero rano ? Śnieg bowiem zaczął padać wczoraj po godzinie 19. Po 22 w cieplicach było już 10 cm świeżego śniegu. Do rana zdążył się zbrylić, a samochody go rozjeździły ! Rano ulice miasta przypominały lodowisko. Tragicznie było na Podwalu, Grunwaldzkiej, a ulicą Sobieszowską do godziny 8,30 nie przejechał żaden pług. Piasku w mieście nie sypie się w ogóle ! Rozumiem ,że zima może zaskoczyć, ale nie moge zrozumieć dlaczego służby zaczynają pracę dopiero rano ? Po co nam Pan Prezes opowieda o GPS- sach zamontowanych na pługach- skoro te i tak do rana stoją w bazie ? Bo tak właśnie było dziś rano. Trasę z Cieplic do Jeleniej Góry , na ulicę Podchorążych ( Tam przed Urzędem do godziny 8.00 też nikt nie ruszył łopatą !!!!!) i z powrotem pokonałem w godzinę, 20 minut. To skandal ! Kiedy skończą sie te "jaja" w Jeleniej Górze i działania służb przestaną ograniczać do przypisywania sobie sukcesów i brania pieniędzy ?
~cowboyka 24-02-2009 14:24
Hahahaha:) Wczoraj czarne drogi?? Gdzie?? No gdzie?? Wracałam z pracy po białych ulicach. I to nie bocznych! Gółwnych!
~oko 24-02-2009 14:28
Czarna (biała) rozpacz! Zima w zimie...
~hgy 24-02-2009 14:46
rozmawiacie o drogach w mieście, a prawdziwe problemy są poza miastem, na drogach podlegających pod rejonowy zarząd dróg np. w Przesiece to dopiero jest tragedia. sam widziałem jak jedzie odśnieżarka z podniesionym płógiem a na drodze katastrofa. tego to już wogłle nikt nie kontroluje. a kasa leci
~anja 24-02-2009 14:47
na ulicy widok to chyba w zeszlym roku byly plugi klamstwo!!!!!!!!!!!!!!
~Ktos 24-02-2009 14:55
Kontratak ? a byl jakis atak na zime ? z czyjej strony ? bo napewno nie drogowcow :) ohh Jelonko :)
~z Karola Miarki 24-02-2009 15:05
Mam pytanie : czy Pan Michał z MPGK jest świadomy tego co mówi ? chodzi mi mianowicie o to, że jeśli ktoś zadzwoni pod numer telefonu podany w artykule to jeśli pługi będą przejeżdzaly koło danej ulicy-to odsnieżą ????????? za przeproszeniem g.....o prawda!!!! moze Pan Michał zapyta dyspozytora swojej firmy ile razy było alarmowane, że po ulicy K.Mairki nie ma możliwości normalnego przejscia się po chodniku ?? I jak do tej pory zero reakcji.Owszem pługi jeżdzą ulicami, ale tylko ULICAMI! Ludzie mieszkający tu to w większości osoby starsze i dzieci. Są zmuszeniu chodzi po ulicy bo na chodniku zalegają masy śniegu! i po co pan michał deklaruje coś co jest tylko fikcja ?? Moze jak stanie sie tragedia to w koncu ktos zacznie normalnie myślec.
~lodołamacz 24-02-2009 15:08
~ 24-02-2009 15:49
Na Kadetów (pod jeleniami) taksówki już nie chcą przyjeżdżać bo droga nie odśnieżona , brakuje nieszczęścia nie dojedzie ani karetka ani straż pożarna. Ech
~Jano 24-02-2009 16:12
Niech wrescie sluzby odpowiedzialne wraz z administracjami osiedla zabobrze wezma se do odsniezania uliczek chocby przy samej spoldzielni mieskanowej przy Rozyckiego 19 ,ludzie tona tam w blocie posniegowym
piipi 24-02-2009 16:29
..tutaj moze tylko pomoc modlitwa do sw.Marcina..
~santos 24-02-2009 16:31
za cio siano biorą nie roby chodniki ubabrane blotem posniegowym po kostki :/
rymcycymcy 24-02-2009 16:43
Ja tam nie mam żadnych problemów. Jeździ się całkiem fajnie. Najbardziej przeszkadzają powolne drogowe ciamajdy, bo wyprzedzanie teraz troszeczkę utrudnione przez występującą miejscami ciapkę :) Ale generalnie to spoko, nie ma powodów do narzekań ;)
~wkurzony 24-02-2009 16:55
nawet nie przejada tymi plugami zeby odgarnac ta breje np. droga na Wlen, Siedlecin samochodem idzie sie zawiesic. Gwizdy dla drogowcow. W tym kraju chyba nigdy nie bedzie normalnie :( trzeba auto 4x4 kupic a odziurach to juz nawet nie wspomne ktore wystarczylo by póki co zasypac.........i tak bez konca
~... 24-02-2009 17:10
Wczoraj przez cały dzień nie padał śnieg-i był czas na odśnieżenie wszystkich dzielnic, chodników i wszystkiego poza drogami. Wieczorem zaczęło sypać-a żaden pług nie jechał-rano tarka-samochód mój jadąc po tym czymś wydawał przedziwne dźwięki-i widać było,że przez noc pługi nie jeździły. Ogólnie jechałem z duszą na ramieniu-i cieszyłem się,że żyję-po dotarciu do celu. Jeżeli MPGK nie potrafi w ciągu 24h odśnieżyć 100% podległego terenu-to co się stanie- w przyp. np. klęski żywiołowej? Nawet po wypowiedziach widać,złe zarządzanie. Jak 2 godziny sypie śnieg-a żaden pług nie jeździ-to cos jest nie tak. Tłumaczenie są tu daremne-Pan Prezes powinien jedynie przeprosić mieszkańców i obiecać reorganizację-a także zapewnic o tym,że taka sytuacja się nie powtórzy. Jeżeli nie pada-to nie znaczy,ze zaraz nie zacznie i nie wolno liczyć na to,że stopnieje... Co do przewidywanej odwilzy-utoniemy w brei-potem będzie błocko z tego-wcale mnie to nie cieszy... Wczoraj też była odwilż-i zamiast to wykorzystać MPGK spoczęło na laurach-potem zaskoczeni,że w zimie śnieg pada. Jeżeli macie za mało sprzętu-weźcie dotację z UE-moze Niemcy nam dadzą swoje stare pługi-bo są to Man'y i Mercedesy-a nie Jelcze z lat 60-tych... Ogólnie to nie pierwsza wpadka-brakuje tylko honoru. Jak się nie umie-to sie nie robi Panie Prezesie. Jest Pan pośrednio odpowiedzialny za życie ludzkie. Co by Pan zrobił komuś-kto zagraża życiu Panai Pańskiej rodziny? Pan zagroził zyciu 100% mieszkańców-gratulacje. Jeszcze Pan zaczyna wypowiedx od tego,ze pługi jeżdża od rana-czyli 14 godz. po rozpoczęciu opadów-i to sporych...
~ 24-02-2009 17:33
ludzie co Wy piszecie!!! Ci którzy odśnieżają chodniki nie są robotami tylko ludźmi tak jak Wy, powinniście im dziękować, że w ogóle jeszcze do pracy przychodzą w taką pogodę!!! Troche szacunku!!!
~Łowca byków 24-02-2009 17:49
Zdjęcie nr 8 - Jeden z pracowników MPGK ma złe narzędzie pracy no i się nie przebrał. Żeby z widłami do śniegu? :-)
~abade3 24-02-2009 18:41
odkąd trwa zima piaskarki nie było na ul.Młynskiej w Sobieszowie ani razu juz jezdzic i chodzic nie darady
~maciejz 24-02-2009 18:41
Jaki Marcin?! Święty Maciej zimę straci, albo ją wzbogaci. Wystarczyło, drogie redaktory, spojrzeć do kalendarza.
~amwk 24-02-2009 18:55
ul.Wiejska przy zatoczce autobusowej jeszcze w tym roku pług tam nie przejechał ta uliczka jest w opłakanym stanie
~damo 24-02-2009 19:25
Niech sobie łańcuchy pozakładają... To co się dzieje z kursami autobusów MZK, to czysta parodia. Autobusy nie przyjeżdżają, albo spóźnienia wynoszą kilkanaście minut.
~wkurzony 24-02-2009 20:18
Tak się składa, że za nasze pieniądze mnóstwo nic nie robiących i grzejących dupska kryminalistów siedzi sobie w ciepełku. Może ich by zaprząc do odśnieżania? Wiecie, jak miasto byłoby ślicznie odgarnięte?
~TOMWOJ 24-02-2009 20:20
Michał Kasztelan tłumaczy, że od rana bez przerwy ze śnieżnym puchem na chodnikach i uciążliwym błotem pośniegowym na drogach walczy siedem odśnieżarko – piaskarek, kilkanaście małych pługów .... SIEDEM piaskarek i parę małych pługów to za mało.... W mieście jest łącznie ok 330 km dróg asfaltowych i ok 90 gruntowych.. Jedna piaskarka musiała by wciągu godziny przejechać ok 50km by razem 7 piaskarek przetrzeć wszystkie drogi .... Jest to niemożliwe przy ciągłym padającym śniegiem... Dla przykładu gdy drogą przejedzie piaskarka ze średnią prędkośćią 20km na godzinę ((a tak zapewne wychodzi skrzyżowania światła i wogóle)) to na 7 piaskarek po przetarciu wszystkich dróg ta piaskarka ponownie się pojawi na tej drodze za ok. 3godziny.......
~arlene 24-02-2009 21:01
Osiedle Widok pług widziało w tym roku raz i tylko na jednej ulicy. I całkiem przypadkiem akurat na tej, na której mieszka jeden z miejskich dygnitarzy...
~ 24-02-2009 22:09
te żale to do bozi ,my dalej żyjemy w polsce ,tak dla przypomnienia
~sowa 24-02-2009 22:11
Zapraszam do Lubomierza na Chopina -tu nawet osobówki nie mogą się minąć bo zwały śniegu.A ZUK jest na tej samej ulicy.To jest dopiero nieudolność władzy.Nie narzekajcie.
diablica 24-02-2009 22:26
a w Sopocie śniegu ledwo ledwo na chodnikach! tam na -9 narzekają i na te znikome ilości śniegu... wybredni:))
~świerzawa 24-02-2009 22:46
Ja zapraszam na trase z Jeleniej do Legnicy przez Świerzawe.Droga odgarnięta ale co z tego jak dziury w nawierzchni do kolan.Ci co jadą tą trasą raz na czas to przełkną tą trase,ale codzienna jazda to istna tragedia.Zapraszam redakcje Jelonki z kamerą albo z aparatem,będzie co oglądać.
~oko 24-02-2009 23:05
A w lecie, jak będą upały, to Kasztelana zlinczują...
~ 25-02-2009 7:20
Co wy chcecie,przecież zima.A za łopaty weźta sie ludzie to i cieplej wam będzie,a nie smrodzic butami i oponami.
ebee 25-02-2009 12:14
Możemy my mieszkańcy sobie tylko pogadać . Ponad 20 komentarzy od wczoraj. Wszystkie krytyczne ! A dziś ? Szklanka na wszystkich ulicach w mieście ! Przejechałem całe miasto. Piskarki- solarki - żadnej !Tak było przynajmniej do 7,30. Jechałem Wolności po czystym lodzie ! Przez CB radio kierowcy ostrzegali- wszędzie lód ! A Pan Prezes - ma się dobrze - jego zwierzchnicy - też . Nieograniczona władza, ceny ciągle w górę, "0" odpowiedzialnośći ! Cóż- "układ salonowy" w Jeleniej Górze ma się dobrze ! A dla mieszkańca - fotoradary, paragrafy, opłaty ! Brakuje tylko Stalina !
kwakwa 25-02-2009 14:43
większość chodników na osiedlu robotniczym należy do mzdim i tam należy kierować pretensje a zgl to instytucja więc nie można go ukarać mandatem, a propos wypowiedzi kasztelana, jeszcze nie widziałem na ulicy pracowników mpgk odśnieżających chodniki więc gdzie ten sztab ludzi,przepraszam kiedyś po chodniku na drzymały jechał samochód i sypali po śniegu piaskiem...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group