Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3803
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zielone Żabki rozbujały Klub Kulturalny

Sobota, 10 lutego 2018, 8:15
Aktualizacja: Niedziela, 11 lutego 2018, 6:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zielone Żabki rozbujały Klub Kulturalny
Fot. Tomasz Raczyński
Kapela Gaga–Zielone Żabki wystąpiła wczoraj (9.02) w Klubie Kulturalnym w Jeleniej Górze. Po raz kolejny można było się przekonać, że punk rock przeżywa renesans. Smalec i spółka łączą pokolenia, bowiem ich fani to zarówno nastolatkowie, jak i zaawansowani seniorzy. O występach w Jeleniej Górze i planach zespołu rozmawialiśmy z jego liderem.

Jelonka.com: W Jeleniej Górze macie wielu fanów, graliście już wielokrotnie, ale też nie za często.
Mirosław Malec "Smalec": To prawda. Rok i dwa lata temu graliśmy w Alternatywie, która już nie istnieje. W okolicy często gramy też w Jazzgocie (Szklarska Poręba - red.). Swój pierwszy koncert w Jeleniej Górze zagraliśmy w 1988 roku w Klubie Kwadrat. Pamiętam, że to był bardzo fajny koncert i został nagrany. Czy to nagranie jeszcze istnieje, trudno powiedzieć. Lubimy Jelenią Górę, bo mamy tu sporo znajomych jak chociażby zaprzyjaźniony Leniwiec. Publiczność jest entuzjastyczna i cieszymy się, że możemy ponownie wystąpić przed jeleniogórzanami.

Pracujecie nad nowym krążkiem?
Tak. Robimy reedycję naszej pierwszej płyty Gagowej "Rebelia", która została nagrana 25 lat temu. Podobnie jak wtedy, wydamy ją na wiosnę. Pracujemy też nad zupełnie nową płytą, która prawdopodobnie ukaże się na jesień. Zaplanowaliśmy, że gramy teraz mniej koncertów, a będziemy więcej próbować w naszym Zamku Piastowskim w Jaworze.

Lokalizacja się nie zmieniła od samego początku...
Dokładnie. Ostatnio graliśmy mnóstwo koncertów, praktycznie co tydzień, a jak zespół gra trasy, to nie nagrywa płyt. To nie znaczy, że koncertów nie będzie, ale ten w Klubie Kulturalnym jest jedyny w tym miesiącu. Jesteśmy podekscytowani, bo zawsze nowe kawałki, to nowe wyzwania. Podchodzimy do tego z dużym entuzjazmem.

Co znajdzie się na płycie? Jakieś eksperymenty?
Na pewno z jednej strony będziemy nawiązywać do transowości tej, którą znamy z pierwszych dokonań zespołu Gaga, ale też zawsze szukamy nowych rozwiązań - czegoś, czego jeszcze nie było w naszej muzyce. Mamy mnóstwo pomysłów, zestawień stylistycznych, kontrastów muzycznych i sporo pomysłów jeśli chodzi o teksty.

Pojawi się ktoś gościnnie?
Mamy też takie plany, ale na razie nie będę zdradzać tajemnicy. Na pewno pojawią się osoby, które nie koniecznie są ze świata punkowego, jednak tematycznie czy ideowo związane z punkiem. Jest sporo wokalistów, którzy są zaangażowani w idee wolnościowe i to się pojawi w naszych nagraniach. Wiadomo, mamy troszeczkę reggae'owego sznytu i też w jakiś sposób pojawią się delikatnie inne gatunki muzyczne.

Jeździcie po różnych miastach. Macie wrażenie, że punk rock się odradza?
Zdecydowanie. Końcówka lat 90. i po 2000 to była mocna fala hip hopu i muzyki elektronicznej. Zarówno punkowa, jak i w ogóle rockowa publiczność była wtedy w niszy. Grało się wtedy mniej koncertów, to potwierdzają również inni muzycy. Teraz wydaje mi się, że nawet tych koncertów i festiwali jest za dużo. Gramy na wielu festiwalach w Polsce, w tamtym roku zagraliśmy prawie wszystkie, gdzie jest punk rock: Ramona Fest, Czochraj bobra, Pankowisko, Przystanek Woodstock, Rock na Bagnie...

W tym roku wybieracie się na Izerbejdżan?
Jest to możliwe. W tamtym roku to był jeden z niewielu festiwali, na którym nie graliśmy. W Wolimierzu grywa się punk rocka, graliśmy tam koncerty klubowe.

Co dzisiaj zagracie w Klubie Kulturalnym?
Będzie mieszanka. Od niedawna jestem również gitarzystą, bo od dłuższego czasu nie grałem na gitarze, ale tu nawiązujemy zwłaszcza do dokonań zespołu Gaga. W większości będzie to przelot od Zielonych Żabek poprzez Gaga i nowsze pod szyldem Gaga-Zielone Żabki. W Jeleniej Górze nie graliśmy kilku kawałków, więc dla publiczności, która za nami nie jeździ będzie sporo niespodzianek.

Ze Smalcem rozmawiali Przemek Kaczałko i Tomasz Raczyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group