Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6463
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żelazna kurtyna na usta radnych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 4 marca 2009, 8:16
Aktualizacja: 8:37
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W komisji, która wybierze dyrektora naczelnego Teatru Dramatycznego im. Norwida, nie ma przedstawiciela rady miejskiej. – To odbieranie nam prawa do kształtowania obrazu tej instytucji – komentuje Józef Zabrzański, zastępca przewodniczącego rady miejskiej.

Wśród radnych panuje przekonanie, że brak zaproszenia do komisji dla przedstawiciela rady to zemsta za „utrudnienia”, do których mieli przyczynić się radni uchwalając statut Teatru Dramatycznego. To właśnie po przedstawionych tam wymaganiach dla szefa placówki okazało się, że spodziewana kandydatura Wojtka Klemma nie spełni wymogów formalnych. A nie od dziś wiadomo, że Klemm był faworytem urzędu prezydenta.

– Spodziewaliśmy się, że w komisji zasiądzie szef komisji kultury rady miejskiej Cezary Wiklik – powiedziała nam osoba blisko związana z teatrem. – Niestety, prezydent zastąpił trzeciego swojego delegata urzędnikiem – usłyszeliśmy.

Sam C. Wiklik nie chciał się wypowiadać w swojej sprawie. Oburzenia nie kryje natomiast Józef Zabrzański, zastępca przewodniczącego rady. – Taka decyzja to zamykanie nam ust. Skoro jesteśmy zapraszani na radę programową, to dlaczego w takiej sytuacji odbiera nam się prawo głosu do kształtowania obrazu instytucji finansowanej z budżetu miasta, który my uchwalamy?– pyta.

Przypomnijmy, że prezydent Marek Obrębalski wskazał do udziału w komisji swojego zastępcę Zbigniewa Szereniuka, Alinę Obidniak, długoletnią dyrektorkę Teatru im. Norwida, oraz Janusza Nagórnego, w przeszłości szefa Regionalnego Centrum Kultury, dziś pracownika wydziału kultury UM, cenionego znawcę teatru. W gremium zasiądą też przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Artystów Scen Polskich oraz związków zawodowych. Ocenią trzy kandydatury: Zbigniewa Rybkę, Wiesława Lewoca i Bogdana Kocę.

Wielu liczyło też na obecność w komisji posła Marcina Zawiły z Platformy Obywatelskiej. - Chciałem w niej uczestniczyć, ale nikt mi tego nie zaproponował - tak parlamentarzysta komentuje brak swojego nazwiska w składzie gremium.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~teżmico 4-03-2009 8:30
a czy to cokolwiek zmieni?
~:) 4-03-2009 8:52
~Ludwik 4-03-2009 9:14
Poseł to wszędzie by chciał zasiadać i wpływać ;)
NICpoŃ 4-03-2009 9:19
Bomba - radni chcą "kształtować obraz" Teatru :) Kształtują już jego budżet, finanse miasta, i dzielą m in sprawiedliwe "sianko" na sport. Znając się na architekturze krajobrazu i inwestycjach chcą mieć wpływ na kształt rewitalizacji parku zdrojowego i basenów termalnych oraz budowy galerii handlowych. Normalnie sami specjaliści - szkoda tylko, że grupowo :/
~inny "znawca" 4-03-2009 10:24
Na pewno Janusz Nagóny sprawdzi się w komisji. Ale nazwanie go (przy całej sympatii) ceniomym znawcą teatru ubawiło mnie do łez :-).
~ago od kosmosu 4-03-2009 21:11
Zdjęcie ... no wiadomo jakie. :-) A niebo na nim takie jakie samo jak widziałam dziś nad teatrem, był tylko jeden maluteńki biały obłoczek, ale trochę obok.
~Adam 4-03-2009 22:15
A co ty " dialog.net.pl" wiesz o Januszu Nagornym , Alinie Obidniak i ich pracy nad np. teatrami ulicznymi swego czasu ? I generalnie o poswieceniu zawodowemu? Pieprzyc jak Ty ( przy calej sympatii) potrafi kazdy p...ny idiota...ubawiles mnie do lez...Czy ty cos zdzialales ......?
~ago od kosmosu 4-03-2009 23:00
Ten, co nie kryje oburzenia, to słusznie go nie kryje. Nicpoń, nie znasz radnych, to nie gadaj. Pan Wiklik naprawdę mógłby być w tej komisji. Akurat On bywa w teatrze. Widziałam. I właśnie dzięki radnym są te pożądane zmiany w teatrze.
~ago od kosmosu 5-03-2009 0:04
a zdjęcie oczywiście przepiękne! (to tak dla uściślenia)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group