Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 2910
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Żeby Polska była Polską!

Czwartek, 4 czerwca 2009, 21:14
Aktualizacja: Piątek, 5 czerwca 2009, 8:16
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Żeby Polska była Polską!
Fot. TEJO
Toastem za Ojczyznę i odśpiewaniem na bis piosenki Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską” zakończył się w Teatrze im. Norwida uroczysty koncert „Kochaj i walcz”. Zorganizowano go w 20. rocznicę częściowo wolnych wyborów, które wyprowadziły nasz kraj na drogę ku wolności.

Widowisko złożone z piosenek z lat 80. XX wieku przeplatane fragmentami filmów archiwalnych oraz komentarzem w formie listu pisanego pod koniec PRL do ludzi 20 lat później, przygotował Jacek Głomb z zespołem Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy. – Czas leci. Zorientowałem się, że wśród aktorów jest tylko trzech, którzy wtedy mogli głosować, bo mieli skończone 18 lat. Łukasz Węgrzynowski, który zaśpiewał „Żeby Polska…”, miał wtedy lat pięć – powiedział przed rozpoczęciem spektaklu Jacek Głomb.

Sam koncert wybrzmiał nowymi, ciekawymi aranżacjami znanych sprzed lat piosenek, dziś umiejętnie „odgrzanych” i dostosowanych do współczesnych gustów przez Łukasza Matuszyka. Zgromadzeni, którzy wypełnili niemal cały parter Teatru Norwida, usłyszeli takie melodie jak: „Szoruj babciu do kolejki”, „Telewizja”, „Przetrwamy”, „Sentymentalna panna S”, „Źródło”, wspomniany już hit Jana Pietrzaka oraz – na finał „Więzienne tango” w wykonaniu całego zespołu.

Sporo śmiechu, ale i refleksji przyniosły migawki filmowe z tamtych czasów. Najwięcej wrażeń było przy materiale Polskiej Kroniki Filmowej z 1981 roku o Danucie Wałęsowej, która – z powodu ciągłej nieobecności męża – musiała sama wychowywać garstkę potomstwa. Atmosferę schyłkowego PRL przybliżyły teksty prasowe. Wielu z obecnych przypomniało sobie czasy pustych półek w sklepach, dolara za trzy tysiące osiemset sześćdziesiąt złotych, ORMO, ZOMO oraz IRCH-y. Młodszym trzeba było te skróty tłumaczyć (Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej, Zmotoryzowane Odwody MO, Inspekcja Robotniczo-Chłopska). Przytoczono przemówienia o „przyrastających członkach z ramienia partii” i inne twory peerelowskiej nowomowy.

Aktorom i muzykom z Legnicy jeleniogórska publiczność podziękowała długimi brawami. Na scenę wyszedł Piotr Borys, wicemarszałek dolnośląski, który zaprosił obok Andrzeja Piesiaka, senatora I kadencji Parlamentu, byłego posła i senatora Tadeusza Lewandowskiego. Był pierwszy "wolnościowy" wojewoda jeleniogórski Jerzy Nalichowski. Pojawił się także obecny poseł Marcin Zawiła i zastępca prezydenta Jerzy Łużniak. – Wypijmy za Polskę, za pomyślność, abyśmy mogli obchodzić następny taki jubileusz – powiedział Piotr Borys. Publiczność wychyliła zawartość lampek szampana lub kubeczków soku i odśpiewała wspólnie z Rafałem Węgrzynowskim piosenkę „Żeby Polska była Polską”.

Cały koncert sfinansował samorząd dolnośląski. Wstęp był wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
210
Tak
33%
Nie
61%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group