Poniedziałek, 22 czerwca
26°C Jelenia Góra
reklamy

Żeby Polska była Polską!

Audio

Czytaj na głos

Autor: TEJO 2 min czytania

Toastem za Ojczyznę i odśpiewaniem na bis piosenki Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską” zakończył się w Teatrze im. Norwida uroczysty koncert „Kochaj i walcz”. Zorganizowano go w 20. rocznicę częściowo wolnych wyborów, które wyprowadziły nasz kraj na drogę ku wolności.

reklamy
reklamy

Widowisko złożone z piosenek z lat 80. XX wieku przeplatane fragmentami filmów archiwalnych oraz komentarzem w formie listu pisanego pod koniec PRL do ludzi 20 lat później, przygotował Jacek Głomb z zespołem Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy. – Czas leci. Zorientowałem się, że wśród aktorów jest tylko trzech, którzy wtedy mogli głosować, bo mieli skończone 18 lat. Łukasz Węgrzynowski, który zaśpiewał „Żeby Polska…”, miał wtedy lat pięć – powiedział przed rozpoczęciem spektaklu Jacek Głomb.

Sam koncert wybrzmiał nowymi, ciekawymi aranżacjami znanych sprzed lat piosenek, dziś umiejętnie „odgrzanych” i dostosowanych do współczesnych gustów przez Łukasza Matuszyka. Zgromadzeni, którzy wypełnili niemal cały parter Teatru Norwida, usłyszeli takie melodie jak: „Szoruj babciu do kolejki”, „Telewizja”, „Przetrwamy”, „Sentymentalna panna S”, „Źródło”, wspomniany już hit Jana Pietrzaka oraz – na finał „Więzienne tango” w wykonaniu całego zespołu.

Sporo śmiechu, ale i refleksji przyniosły migawki filmowe z tamtych czasów. Najwięcej wrażeń było przy materiale Polskiej Kroniki Filmowej z 1981 roku o Danucie Wałęsowej, która – z powodu ciągłej nieobecności męża – musiała sama wychowywać garstkę potomstwa. Atmosferę schyłkowego PRL przybliżyły teksty prasowe. Wielu z obecnych przypomniało sobie czasy pustych półek w sklepach, dolara za trzy tysiące osiemset sześćdziesiąt złotych, ORMO, ZOMO oraz IRCH-y. Młodszym trzeba było te skróty tłumaczyć (Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej, Zmotoryzowane Odwody MO, Inspekcja Robotniczo-Chłopska). Przytoczono przemówienia o „przyrastających członkach z ramienia partii” i inne twory peerelowskiej nowomowy.

Aktorom i muzykom z Legnicy jeleniogórska publiczność podziękowała długimi brawami. Na scenę wyszedł Piotr Borys, wicemarszałek dolnośląski, który zaprosił obok Andrzeja Piesiaka, senatora I kadencji Parlamentu, byłego posła i senatora Tadeusza Lewandowskiego. Był pierwszy "wolnościowy" wojewoda jeleniogórski Jerzy Nalichowski. Pojawił się także obecny poseł Marcin Zawiła i zastępca prezydenta Jerzy Łużniak. – Wypijmy za Polskę, za pomyślność, abyśmy mogli obchodzić następny taki jubileusz – powiedział Piotr Borys. Publiczność wychyliła zawartość lampek szampana lub kubeczków soku i odśpiewała wspólnie z Rafałem Węgrzynowskim piosenkę „Żeby Polska była Polską”.

Cały koncert sfinansował samorząd dolnośląski. Wstęp był wolny.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca dla asystentki stomatologicznej PRACA DLA ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ Zakres obowiązków: • asystowanie lekarzowi stomatologowi podczas zabiegów (praca na cztery ręce) … Elektromechanik- Huta Julia Huta Julia to jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce. Produkujemy ręcznie formowane i szlifowane produkty, które… Zatrudnimy lakiernika konstrukcji stalowych Firma Prokostal Ładziński Sp. z o.o. poszukuje kandydatów na stanowisko: Lakiernik konstrukcji stalowych Miejsce pracy: Jelenia Góra Wymag… Masażystka / Fizjoterapeutka w SPA Miejsce pracy: Karpacz Bliss Spa Hotel Dziki Potok Forma zatrudnienia: Umowa o pracę lub B2B Wynagrodzenie: do uzgodnienia Zakres obowiązków: …

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka