Sobota, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 3231
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zdjęcia roku w Galerii JTF

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 4 grudnia 2010, 8:11
Aktualizacja: 8:11
Autor: Angela
Fot. Angela
Czterdzieści prac o różnej tematyce, wykonanych licznymi technikami można oglądać na „Wystawie rocznej” prac fotografików skupionych w Jeleniogórskim Towarzystwie Fotograficznym w Galerii przy Podwalu w Jeleniej Górze. Wśród zdjęć nie zabrakło magicznie ujętych w kadrze detali, pejzaży, portretów, wydarzeń, miejsc.

W tym roku na „Wystawę roczną” JTF każdy z ponad trzydziestu członków mógł przygotować dwa zdjęcia, które zawisły w galerii. Nie wszyscy jednak zdjęcia zamieścili. Ostatecznie na wystawie wycinek swojej całorocznej pracy i pasji przyniosło dwudziestu członków.

Wśród nich znalazły się detale Tadeusza Biłozora, który fotografią pasjonuje się od wielu lat. Od 1978 roku jest on członkiem JTF, a 1972 działał w kółku fotograficznym mieszczącym się wówczas w Klubie Relax. Pan Tadeusz na obiekty swoich zdjęć upodobał sobie detale, martwą naturę i zdjęcia sakralne.
– Zdjęcia to moja pasja, moja miłość – mówi Tadeusz Biłozor, prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Fotografią wiele lat zajmuje się też Jan Foremny, który na wystawę przygotował pejzaże z okolic Kolorowych Jeziorek w Ciechanowicach. Nierzadko pan Jan swoje zdjęcia łączy czy modyfikuje. Poza pejzażami robi też portrety, głównie dzieci. Eugeniusz Budzyńki na tegoroczną wystawę przygotował dwa zdjęcia makrofotografii, którą upodobał sobie od samego początku. Warto dodać, że fotografuje od 30 lat. – Jest to fotografia z bliska, tzw. makrofotografia z kilku centymetrów – wyjaśnia.

Piotr Garbat swoje pierwsze zdjęcia robił w latach 70 – tych, do dziś ma aparat analogowy. Jak mówi największą frajdę dawała mu kiedyś zabawa w ciemni, do której obecnie wraca, chociaż o wiele rzadziej. Dzisiaj bawi się przy komputerze.
– Dlaczego warto wracać to fotografii analogowej? Mimo, że technika poszła do przodu, to jeszcze długo nie osiągniemy tego, co umożliwiała fotografia analogowa, chociażby rozpiętość tonalną czy rozbarwienia – mówi Piotr Garbat.

Na wystawie nie zabrakło też zdjęć przypominających malarstwo, Waldemara Grzelaka. – Swoimi zdjęciami próbuję naśladować malarstwo, jest to więc pastisz – powiedział Waldemar Grzelak. Wojciech Bykowski, który w JTF działa od dwóch lat, swoimi zdjęciami w niecodzienny sposób przekazuje własne przeżycia i emocje. Jego fotografie są niezwykle trudne do rozszyfrowania, ale jak mówią znawcy, są o wiele bardziej przemyślane, niż dwa lata temu.

Jolanta Wilkońska fotografująca od ponad 20 lat, zaprezentowała zdjęcia reportażowe. W galerii podziwiać można było też zdjęcia Jerzego Wilklendta, który dwa lata temu obchodził 80. urodziny i 50-lecie pracy twórczej. Swoje pierwsze zdjęcie zrobił na Śnieżce, za które został nagrodzony w jednym z konkursów.

Jacek Szczerbaniewicz, kilkunastokrotny zwycięzca konkursów fotograficznych w Polce i zagranicą, na tegorocznej wystawie zamieścił dwa zdjęcia martwej natury. Na co dzień pasjonuje się natomiast „fotosurrealizmem”. Nie fotografuje więc tego co widzi, ale sam wymyśla pewne obrazy, na które składa poszczególne elementy wykorzystując do tego programy graficzne. Złożenie takiego surrealistycznego zdjęcia czasami zajmuje mu nawet kilkanaście dni.

Na otwarcie wystawy przyszedł też Piotr Matyga, członek JTF, który w tym roku w natłoku zajęć, nie przygotował zdjęć na wystawę, ale podziwiał dzieła swoich kolegów i koleżanek.
– Początkowo, kiedy zdjęcia nie były podpisane, trudno było mi rozszyfrować czuje są to fotografie. Wielu z nas poszukuje czegoś nowego, rozwija swoje umiejętności i horyzonty - powiedział.

Na wystawie zawisły też zdjęcia Tatiany Cariuk, Teodora Gutaja, Roberta Kwiatkowskiego, Jarosława Majewskiego, Wacława Narkiewicza, Janiny Peikert, Janusza Pytla, Konrada Przezdzięka, Michała Rażniewskiego, Zygmunta Trylańskiego i Jerzego Zająca. Wszystkie prace można oglądać w każdy czwartek w godz. 18.00 – 20.00 w Galerii JTF przy ulicy Podwale 1a.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ZONK 4-12-2010 10:37
Kolorowe Jeziorka leżą na terenie wsi Wieściszowice, a nie Ciechanowice.
~ktoss 4-12-2010 11:44
Myślałem że pokarzecie zdjęcia fotografików a nie fotografików.
~ 4-12-2010 17:21
Uwaga wyzwanie dla wszystkich focacych w jeleniej. Kto zrobi piekne -- wyrazne zdjecie Edycie Geppert, ktora wystapi za dwa tygodnie 17 grudnia, dostanie ode mnie skrzynke wodki!
~ 4-12-2010 17:26
... zdjecie ma byc 'au face' a fundatorem nagrody jest JTF.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group