Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 10552
Zalogowanych: 82
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zbliża się wielki jubileusz Ekonoma

Poniedziałek, 16 lutego 2015, 8:07
Aktualizacja: Wtorek, 17 lutego 2015, 8:53
Autor: Angela
Jelenia Góra: Zbliża się wielki jubileusz Ekonoma
Fot. Archiwum Jelonki.com
Zespół Szkół Ekonomiczno–Turystycznych w Jeleniej Górze przygotowuje się do obchodów 70–lecia istnienia. I już teraz zaprasza swoich absolwentów do uczestnictwa w tym święcie, zaplanowanym na wrzesień 2015 roku.

Z dokumentów historycznych wynika, że placówka oświatowa, której spadkobiercą jest obecny ZSE-T, powstała w 1945 roku. - W swojej długiej historii zmieniała nazwy, profile, przeżywała łączenie i dzielenie szkół wchodzących w jej skład. Od 2005 roku, kiedy to szkołę podzielono na dwa podmioty: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, wróciła do dawnej nazwy: Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych – informuje Joanna Marczewska.

Od wielu lat - bez względu na nazwę szkoły - zasadnicze kierunki kształcenia to: ekonomiczny, hotelarski i obsługi ruchu turystycznego, a niedawno także handlowy.

- Przez prawie 70 lat mury tej szkoły opuściło wielu specjalistów w tych dziedzinach. Nasi absolwenci pracują w dolnośląskich urzędach, administracji zakładów przemysłowych, w obiektach turystycznych i hotelarskich nie tylko w kraju, ale i w wielu krajach świata. W 2014 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało szkole dwie honorowe odznaki „Za Zasługi dla Turystyki”, dla Szkoły i dla wicedyrektora, a Rada Miejska Jeleniej Góry po raz kolejny w 2014 r. uznała zasługi szkoły dla miasta i uhonorowała ZSE-T nagrodą z tego tytułu – wymienia Joanna Marczewska i zaprasza do udziału w imprezach organizowanych z okazji Jubileuszu 70-lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych.

- Na palcach jednej ręki można wyliczyć szkoły, które rozpoczęły swoją działalność u schyłku 1945 r., większość z nich zaczynała działalność nieco później, także w styczniu i lutym 1946 r., zgodnie z rytmem przyjazdów młodych Polaków do miejscowości Kotliny Jeleniogórskiej – dodaje Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

- Początek procesom edukacyjnym dały (poza ZSE-T) I LO im. St. Żeromskiego oraz SP 1. Z tej trójki najbardziej „rozwojowa” była właśnie szkoła ekonomiczna, bowiem po niedługim czasie „wydzieliła” inną, specjalistyczną, która dała początek dzisiejszej „Handlówce”. Najbliższe lato i jesień będzie to czas jubileuszy wielu instytucji miejskich. Niektóre z nich przetrwały siedem dekad w niemal niezmienionej formie, inne – jak np. NBP – przestały istnieć, czy – jak Prokuratura, Archiwum Państwowe – zmieniły siedziby. Kolejne, jak dla przykładu – policja – w wyniku transformacji ustrojowej przebudowały swoje struktury, lub niekiedy zmieniły radykalnie profil działalności – dodaje C. Wiklik.

Sonda

Czy masz w domu psa lub kota? A może inne zwierzę?

Oddanych
głosów
963
Mam psa
40%
Mam kota
25%
Mam 2 psy
6%
Mam 2 koty
11%
Mam inne zwierzątko w domu (rybki w akwarium liczą się jako jedno)
8%
Mam więcej niż 3 zwierzątka w domu
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Weteran grupy szturmowej w wojnie na Ukrainie
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Czujka zadziałała, straż interweniowała
 
Aktualności
Szpital w Jeleniej Górze świętuje 25 lat
 
Jeleniogórskie ulice
Nazwa ulicy nie od pijaków, a od zakonników – Pijarska łączy nowe i stare
 
Inne wydarzenia
Nasz młody zapaśnik drugi w Polsce. Był najlepszy z całego Dolnego Śląska
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group