Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8214
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Staniszów: Zbiórka na zamkowe okna

Poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 7:02
Autor: WAC
Staniszów: Zbiórka na zamkowe okna
Fot. użyczone
Za pośrednictwem portalu zrzutka.pl ruszyła zbiórka pieniędzy na zakup i montaż okien na Zamku Księcia Henryka w Staniszowie.

Remont zamku trwa od kilku lat. W 2015 r. zabezpieczono mury przed dalszą degradacją techniczną, w 2016 r. odbudowano schody na wieżę stabilizując konstrukcję, portal wejściowy oraz schody kamienne. W 2018 r. odtworzono więźbę dachową wraz z dachem, zabezpieczając wnętrze zabytku przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi. W 2019 r. opracowano projekt budowlany odtworzenia stolarki okiennej i drzwiowej oraz odbudowy stropu drewnianego, w 2020 r. odtworzono drzwi wejściowe i drewniany strop międzykondygnacyjny.

Aby zabezpieczyć nowy drewniany strop przed deszczem i śniegiem, zmuszeni byliśmy wstawić w otworach okiennych tymczasowo płyty OSB - mówi opiekun Zamku Księcia Marcin Chalecki. - W 2021 roku Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznaczyło 17.000 zł na odtworzenie stolarki okiennej podczas, gdy koszt całkowity tego przedsięwzięcia wynosi 79.900,30 zł. Brakującą kwotę chcemy dozbierać poprzez zbiórkę w sieci. Jeśli się to uda, nasi goście przez nowe okna będą mogli podziwiać najpiękniejszy widok na Karkonosze. Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/hxkkz7.

Dodajmy, że Zamek Księcia Henryka to nie tylko popularna atrakcja turystyczna. W budowli prowadzona jest na szeroką skalę działalność edukacyjna dla dzieci z okolicznych szkół oraz festyny i imprezy cykliczne, podczas których organizowane są darmowe warsztaty archeologiczne, lekcje żywej historii oraz przedstawienia historyczne. Utworzona została również Wakacyjna Akademia Wspinaczki Skałkowej.

Zamek Księcia Henryka zaczęto wznosić na wzgórzu Grodna 506 m. n.p.m. na polecenie księcia Heinricha LXII von Reussa w 1806 roku. Jesienią 1817 r. powstały fundamenty pawilonu i wieża widokowa. Dopiero W 1841 r. kolejny właściciel dóbr - Heinrich XII, wystawił na szczycie pawilon myśliwski z „salą rycerską” i belwederem w kształcie zamkowego stołpu, zwieńczonego krenelażem. Budowla ta imitowała ruinę średniowiecznej warowni i zgodnie z intencją fundatora, zwana była Heinrichsburg (,,Zamek Henryka”). Po wojnie opuszczony zabytek znacznie podupadł, lecz od kilku lat za sprawą Fundacji „Zamek Księcia Henryka” z Marcinem Chaleckim na czele trwa przywracanie mu dawnej świetności.

Twoja reakcja na artykuł?

56
74%
Cieszy
9
12%
Hahaha
2
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
4%
Złości
6
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1138
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group