Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 6106
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zbawczy jeden procent. Choćby dla GOPR

Czwartek, 17 lutego 2011, 14:16
Aktualizacja: 14:17
Autor: Angela
Zbliża się okres rozliczeń PIT– ów, i szansa na przekazanie jednego procenta podatku organizacjom pożytku publicznego. Procedura przekazania tej darowizny została uproszczona do minimum.

– Ci, którzy decydują się przekazać 1 procent swojego podatku często wybierają organizacje reklamowane w ogólnopolskich mediach, które nie są związane z Jelenią Górą czy regionem. Tymczasem na naszym terenie działa ogromna liczba tych instytucji. Warto zapoznać się z ich listą i wybrać którąś z nich – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. Listę zamieszczamy na końcu tekstu.

Jedną z organizacji jest Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, której władze przekonują, że pieniądze, które trafią do niej z 1 procenta, posłużą do realnej pomocy ludziom.
- Grupa Karkonoska jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Swym zasięgiem obejmuje teren ok 3500 km 2, w skład którego wchodzą następujące pasma górskie: Karkonosze, Góry i Pogórze Izerskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Wzgórza Bramy Lubawskiej – poinformowali nas goprowcy.

To trudny rejon działania wymagający dużego zaangażowania i wyszkolenia. Naszym priorytetem jest, aby turysta odwiedzający nasze góry czuł się bezpiecznie. Blisko 150 ratowników ochotników i 15 ratowników etatowych przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę jest do dyspozycji by nieść pomoc ludziom w górach. Od 1997 r szkolimy się i bierzemy również udział w akcjach związanych z powodziami. Dla nas, stowarzyszenia, które bierze udział w konkursach MSWiA, aby uzyskać środki finansowe na pokrycie funkcjonowania organizacji to duże wyzwanie.

Dotacje z państwa starczają goprowcom na pokrycie kosztów działalności w 60 procentach. – Pozostałą kwotę jesteśmy zmuszeni do pozyskiwania z innych źródeł. Do 2010r. Grupa była w stosunkowo komfortowej sytuacji ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa otrzymywaliśmy corocznie 15 procent wpływów ze sprzedaży biletów wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Od tego roku nie ma już tych środków. Sytuacja ekonomiczna uległa gwałtownemu pogorszeniu.

– Podczas gdy ratownictwo górskie w Polsce jest nieodpłatne, ofiarowanie przez Was 1% podatku na rzecz Grupy Karkonoskiej GOPR jest jednocześnie wsparciem tradycji, idei profesjonalnego ratownictwa górskiego, ludzi, którzy nie bacząc na pogodę, o każdej porze dnia i nocy idą w góry ratować ludzkie życie... Zostań jednym z nas – podaruj 1%.Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.gopr.org/podatek - czytamy w piśmie przesłanym przez GOPR do naszej redakcji.

W zeznaniu podatkowym za 2010 r. podatnicy, którzy będą chcieli przekazać 1 procent ze swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, muszą jedynie wpisać w odpowiednią rubrykę wpisać numer KRS wybranej organizacji. Nie trzeba natomiast podawać już pełnej nazwy.

Tylko w Jeleniej Górze działa 27 organizacji pożytku publicznego, w tym: Stowarzyszenie „Pomost”, Karkonoski Klub Amazonek, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa, Klub Sportowy „Sudety” Jelenia Góra, PTWZK oddział Jelenia Góra, Stowarzyszenie Wspierania Integracji z Unią Europejską, Stowarzyszenie Pomocy Chorym przy Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, Powiatowe Zrzeszenie Zespołów Ludowych w Jeleniej Górze, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Międzynarodowy Klub Lekkoatletyczny „12”, Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa, Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników Radar, Międzyszkolny Klub Sportowy „Karkonosze – Sporty Zimowe”, Samodzielne Koło Terenowe nr 72 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, Fundacja Jagniątków, Pomoc w Integracji Uczniów Szkoły Podstawowej nr 8, Azymut Zdrowie, Europejska Fundacja Ludzi Dobrej Woli „Serdeczna Pomoc”, Fundacja św. Apostoła Pierwszego Męczennika i Archidiakona Stefana, Klub Jeździecki Gostar, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Urologii Jeleniogórskiej Urovita przy Oddziale Urologicznym Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, Karkonoski Klub Jeździecki, Karkonoskie Stowarzyszenie Osób Laryngektomowanych, Stowarzyszenie Niedosłyszących „Lira” czy Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z upośledzeniem Umysłowym koło w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group