Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 8292
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zbadają smog

Sobota, 5 października 2019, 9:10
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 października 2019, 10:27
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zbadają smog
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (4 października 2019 r.) w Urzędzie Miasta podpisano umowę, która ma skutkować zbadaniem zanieczyszczenia powietrza w różnych rejonach miasta. – Mamy już zrobioną inwentaryzację kotłów na paliwo stałe, ale jednocześnie chcemy rozsądnie wydawać pieniądze, które i tak zawsze są za małe – argumentował podpisanie umowy z firmą Atmoterm, prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.
W sierpniu w konsorcjum z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza pozyskaliśmy dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na wytworzenie narzędzia, dzięki któremu miasta będą mogły w sposób celowy wybierać tereny, na których należy podejmować działania ograniczające niską emisję - mówiła Barbara Markiel z firmy Atmoterm z Opola.

Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, badania będą prowadzone w laboratorium, ale również w biurze firmy.

Analizujemy wyniki pomiarów, ubieramy to w algorytmy, a następnie w narzędzia IT - tłumaczyła B. Markiel, która przewiduje, że gotowy produkt będzie na początku 2021 roku i wskaże jakie i w jakiej kolejności należy podejmować działania w danej części miasta.

Prezydent wspomniał również o szeregu działań, które dotychczas zostały podjęte na rzecz walki ze smogiem, w tym dwie edycje KAWKI, program z NFOŚIGW, a teraz będzie program z RPO. Następne również są planowane.

Jest program Czyste Powietrze - Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwrócił się do nas, żebyśmy współprowadzili ten program - powiedział Jerzy Łużniak. - Ważne, żebyśmy wydawali te pieniądze w sposób, która przyniesie nam najszybszy efekt - dodał prezydent.

Twoja reakcja na artykuł?

6
26%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
13%
Złości
13
57%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group