Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 7272
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium

Środa, 29 czerwca 2022, 8:00
Autor: WAC
Powiat: Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium
Fot. WAC
Radni powiatu karkonoskiego udzielili podczas wczorajszej (28.06) sesji Zarządowi Powiatu wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2021 rok. Za było 12 radnych z koalicji Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Razem dla Regionu. Głosy przeciw oddało pięcioro opozycyjnych radnych z Platformy Obywatelskiej.

Głosowania nad wotum zaufania oraz absolutorium poprzedziła prezentacja przez starostę karkonoskiego Krzysztofa Wiśniewskiego raportu o stanie powiatu. Podczas obszernego wystąpienia przekazał on szczegółowe informacje na temat zadań realizowanych przez samorząd powiatowy oraz różnych dziedzin życia społecznego. Najwięcej czasu gospodarz powiatu poświęcił inwestycjom, oświacie, opiece społecznej, wsparciu osób niepełnosprawnych, utrzymaniu dróg powiatowych, współpracy z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami oraz promocji.

W trakcie długiej i dość burzliwej dyskusji nad raportem reprezentujący opozycyjny klub radnych Platformy Obywatelskiej Mirosław Górecki krytycznie wypowiadał się na temat realizacji w 2021 roku przez powiat zadań inwestycyjnych.

To jest tragedia dla powiatu karkonoskiego – mówi radny Mirosław Górecki.- Przeanalizowałem uchwały budżetowe od 2018 roku. Najważniejsze w budżecie są zadania inwestycyjne. Za zeszły rok ich wykonanie wynosi 30,18 procenta. Dla porównania w 2018 roku było to prawie 100 procent, w 2019 r. prawie 90 proc. To chyba jest ignorancja zarządu, nieznajomość swoich obowiązków. Do tego wszystkiego rada nie była informowana, że coś tu nie idzie. Wiadomo, budżet jest budżetem. Jeśli pozyskamy środki na wykonanie jakiegoś zadania to działamy. Jeśli nie, to trzeba powiadomić Radę, ta podejmuje uchwałę i albo wycofujemy to zadanie albo przekładamy je na okres dwuletni. A tu Zarząd Powiatu zamknął inwestycje w 2021 roku na poziomie 30,18 proc. Gdybym ja będąc niegdyś burmistrzem w Kowarach przedstawił Radzie takie poziom wykonania inwestycji to radni i mieszkańcy zabiliby mnie śmiechem. W ciągu roku do budżetu było wprowadzanych dziesięć inwestycji, a z tego wykonano dwie.
Ostatni rok był bardzo trudny, bo covidowy - mówi starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski. - To powodowało duże trudności dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Ustawodawca dał możliwość wykonawcom przedłużania terminów wykonania zadań, ze względu na pandemię. W konsekwencji nie zamykaliśmy pewnych zadań inwestycyjnych w ubiegłym roku i przedłużyliśmy je na ten rok. Jednak umowy zostały podpisane, a środki zaangażowane po cenach z 2021 roku, co ważne, bo wszystko mocno podrożało. Jestem zadowolony, że mimo braku zainteresowania wykonawców zaangażowaliśmy środki, a sporo zadań też udało się zamknąć. Dodam, że dochody powiatu w 2021 roku wyniosły 92 miliony złotych, wydatki ponad 80 milionów zł.

Twoja reakcja na artykuł?

2
7%
Cieszy
3
11%
Hahaha
2
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
19
70%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group