Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8133
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zapłonęła Latarnia Pamięci

Niedziela, 1 listopada 2009, 8:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 listopada 2009, 7:27
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Zapłonęła Latarnia Pamięci
Fot. rylit
Symboliczny ogień tylko raz w roku rozbłyskuje na Latarni Pamięci przy cieplickim Kościele Zbawiciela. Wczoraj ewangelicy obchodzili Święto Reformacji.

Upamiętnia ono początek dzieła odnowy Kościoła chrześcijańskiego, czego symbolem stało się wywieszenie 31 października 1517 przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach świątyni w Wittenberdze. Autor krytykował ówczesny Kościół rzymskokatolicki głównie za handlowanie odpustami. Wystąpienie Marcina Lutra dały początek reformacji kościoła polegającej na zakorzenieniu wiary w Biblii a zwłaszcza w Ewangelii. Na pamiątkę tamtego wydarzenia – oprócz uroczystych nabożeństw – w kościołach luterańskich odbywają się, seminaria, prelekcje.

W cieplickim Kościele Zbawiciela ks. Wiesław Suchorab celebrował uroczyste nabożeństwo, po którym zapalono Latarnię Pamięci stojącą od 2006 roku na dawnym cmentarzu bezprawnie zabranym ewangelikom i skomunalizowanym. Z dewastowany i rozkradziony cmentarz zlikwidowano w latach 70. XX wieku, a w jego miejscu – pozostawiając w ziemi nieboszczyków – zbudowano chodnik, drogę asfaltową i drogę oraz kilka pawilonów.

Oprawę muzyczną Święta Reformacji zapewnił zespół Wang z Karpacza. Ewangelicy – choć nie obchodzą Wszystkich Świętych – mają zwyczaj odwiedzania w tym grobów swoich bliskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
809
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group