Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 10763
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zapłacimy więcej za śmieci?

Wtorek, 24 listopada 2020, 8:43
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zapłacimy więcej za śmieci?
Fot. Przemek Kaczałko
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która ponownie odbędzie się w trybie korespondencyjnym (a więc bez udziału mieszkańców) - radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry pochylą się nad projektem zmiany sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci.

Nowy cennik ma się odnosić do zużycia wody, a nie jak dotychczas – w zależności od deklaracji czy właściciel segreguje czy nie segreguje odpady razy ilość deklarowanych osób w gospodarstwie. Projekt nowej uchwały przewiduje stawkę 12,50 zł miesięcznie od 1 m3 zużytej wody, a w przypadku, gdy właściciel nie wypełnia obowiązku segregacji odpadów – 37,50 zł od 1 m3 zużytej wody.

Ilość zużytej wody stanowiąca podstawę do ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczana jest na podstawie ilości m3 średniomiesięcznego zużycia wody z danej nieruchomości za okres ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia deklaracji.

Naszym celem jest uszczelnienie rynku odpadowego poprzez zweryfikowanie wszystkich mieszkańców, którzy zamieszkują teren Jeleniej Góry - powiedziała Agata Konieczka z Urzędu Miasta.
Najlepszym miernikiem jest woda, bo pozwala stwierdzić, czy faktycznie w danym mieszkaniu jest jedna osoba czy pięć osób - dodała Magdalena Krzysik z UM.

Zapytaliśmy zatem na przykładzie 4-osobowej rodziny - czy po proponowanych zmianach zapłacą więcej, czy mniej za odbiór odpadów...

Zużycie wody w takim gospodarstwie domowym to ok. 7-8 metrów sześciennych, co powinno mieć co do zasady taką samą stawkę, jak do tej pory. Pojawiające się w przestrzeni publicznej 3 metry sześcienne na osobę to średnia przyjmowana w rozporządzeniu, natomiast na terenie Jeleniej Góry - wg danych GUS-u i Wodnika to 2,44 m3, więc przyjęliśmy, że zużywa się 2,5 m3 - odpowiada Agata Konieczka podkreślając, że nie będzie już wyboru segregacji, bądź jej braku, a za odpady niesegregowanie będzie kara.

Skoro będzie brane pod uwagę zużycie wody z ostatnich 12 miesięcy, zapytaliśmy co z gospodarstwami, w których w ciągu roku ktoś umrze, bądź zmieni miejsce zamieszkania.

Wszelkie zmiany liczby osób na danej nieruchomości będą miały swoje przełożenie w kolejnej deklaracji - odpowiadają urzędnicy dodając, że podobnie w przypadku, gdy w danym roku gospodarstwo powiększy się np. dzięki narodzinom dziecka - wówczas również do kolejnej deklaracji obowiązuje ilość zużytej wody z poprzednich 12 miesięcy.

Uzależnienie opłaty za śmieci od zużytej wody wprowadziło już sporo miast w Polsce, jednak w Jeleniej Górze przyjęto niemal maksymalną cenę dopuszczoną przepisami prawa.

Głównymi czynnikami kosztotwórczymi są galopujące podwyżki w instalacjach, które odbierają i zagospodarowują odpady. Pierwsza - bardzo duża podwyżka była w marcu 2019 roku, kolejna w listopadzie 2019 r., a ostatnio w lipcu 2020 r. - zaznaczyła A. Konieczko.

Projekt uchwały odnosi się również do gospodarstw, gdzie są baseny, czy studnie podziemne. Ponadto jest przewidziana ulga za biokompostowanie w nieruchomościach jednolokalowych.

Do planów władz miasta odnieśli się też na osobnych konferencjach prasowych radni opozycyjni, o czym opowiemy w kolejnych artykułach.

Twoja reakcja na artykuł?

9
4%
Cieszy
12
6%
Hahaha
1
0%
Nudzi
1
0%
Smuci
60
28%
Złości
128
61%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (229)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group