Sobota, 27 czerwca
21°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Ciekawe miejsca Otworzyli kolejne tajne przejście w Zamku Czocha. To dopiero początek zmian Edukacja Świadectwa odebrane, czas na wakacje! Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły
reklamy

Zapłacimy więcej za śmieci?

Audio

Czytaj na głos

Autor: Przemek Kaczałko 2 min czytania

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która ponownie odbędzie się w trybie korespondencyjnym (a więc bez udziału mieszkańców) - radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry pochylą się nad projektem zmiany sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci.

reklamy

Nowy cennik ma się odnosić do zużycia wody, a nie jak dotychczas – w zależności od deklaracji czy właściciel segreguje czy nie segreguje odpady razy ilość deklarowanych osób w gospodarstwie. Projekt nowej uchwały przewiduje stawkę 12,50 zł miesięcznie od 1 m3 zużytej wody, a w przypadku, gdy właściciel nie wypełnia obowiązku segregacji odpadów – 37,50 zł od 1 m3 zużytej wody.

Ilość zużytej wody stanowiąca podstawę do ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczana jest na podstawie ilości m3 średniomiesięcznego zużycia wody z danej nieruchomości za okres ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia deklaracji.

Naszym celem jest uszczelnienie rynku odpadowego poprzez zweryfikowanie wszystkich mieszkańców, którzy zamieszkują teren Jeleniej Góry - powiedziała Agata Konieczka z Urzędu Miasta.

Najlepszym miernikiem jest woda, bo pozwala stwierdzić, czy faktycznie w danym mieszkaniu jest jedna osoba czy pięć osób - dodała Magdalena Krzysik z UM.

Zapytaliśmy zatem na przykładzie 4-osobowej rodziny - czy po proponowanych zmianach zapłacą więcej, czy mniej za odbiór odpadów...

Zużycie wody w takim gospodarstwie domowym to ok. 7-8 metrów sześciennych, co powinno mieć co do zasady taką samą stawkę, jak do tej pory. Pojawiające się w przestrzeni publicznej 3 metry sześcienne na osobę to średnia przyjmowana w rozporządzeniu, natomiast na terenie Jeleniej Góry - wg danych GUS-u i Wodnika to 2,44 m3, więc przyjęliśmy, że zużywa się 2,5 m3 - odpowiada Agata Konieczka podkreślając, że nie będzie już wyboru segregacji, bądź jej braku, a za odpady niesegregowanie będzie kara.

Skoro będzie brane pod uwagę zużycie wody z ostatnich 12 miesięcy, zapytaliśmy co z gospodarstwami, w których w ciągu roku ktoś umrze, bądź zmieni miejsce zamieszkania.

Wszelkie zmiany liczby osób na danej nieruchomości będą miały swoje przełożenie w kolejnej deklaracji - odpowiadają urzędnicy dodając, że podobnie w przypadku, gdy w danym roku gospodarstwo powiększy się np. dzięki narodzinom dziecka - wówczas również do kolejnej deklaracji obowiązuje ilość zużytej wody z poprzednich 12 miesięcy.

Uzależnienie opłaty za śmieci od zużytej wody wprowadziło już sporo miast w Polsce, jednak w Jeleniej Górze przyjęto niemal maksymalną cenę dopuszczoną przepisami prawa.

Głównymi czynnikami kosztotwórczymi są galopujące podwyżki w instalacjach, które odbierają i zagospodarowują odpady. Pierwsza - bardzo duża podwyżka była w marcu 2019 roku, kolejna w listopadzie 2019 r., a ostatnio w lipcu 2020 r. - zaznaczyła A. Konieczko.

Projekt uchwały odnosi się również do gospodarstw, gdzie są baseny, czy studnie podziemne. Ponadto jest przewidziana ulga za biokompostowanie w nieruchomościach jednolokalowych.

Do planów władz miasta odnieśli się też na osobnych konferencjach prasowych radni opozycyjni, o czym opowiemy w kolejnych artykułach.

Osoby w artykule

Profile osób publicznych powiązanych z tym tekstem.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Handlowiec z Niemieckim Firma schody Gaździcki poszukuje osobę na stanowisko przedstawiciel Handlowy do obsługi klientów na terenie Niemiec, więcej informacji ; rekrutacj… Kosmetolog K/M w 5* hotelu (możliwe zakwaterowanie) Platinum Mountain Hotel & SPA to ekskluzywny Resort położony w malowniczej, górskiej miejscowości - Szklarskiej Porębie. Na kompleks składa się luksu… Kucharz bankietowy w 5* resorcie Platinum Mountain Hotel & SPA to ekskluzywny Resort położony w malowniczej, górskiej miejscowości - Szklarskiej Porębie. Na kompleks składa się luksu… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … Księgowa / Księgowy Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.…
reklamy

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka