Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 5333
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zamierzają kontynuować wycinkę drzew

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 7 czerwca 2017, 14:26
Aktualizacja: 14:28
Autor: UMJG
Fot. archiwum
Urząd Miejski w Jeleniej Górze otrzymał informację od właściciela obszaru zalesionego w okolicach tzw. Parku Sudeckiego, że zamierza przystąpić do kolejnego etapu wycinki drzew, wstrzymanej kilka tygodni temu.

Z przesłanej informacji wynika, że wycince podlegać będą dęby, brzozy i lipy, a także iż została wykonana ocena możliwości realizacji wycinki grupy 36 drzew, z czego tylko 5 drzew uznano za chronione ze względu na istniejące na nim gniazda.

Wynajęty przez grupę właścicieli terenu specjalista, po kilkudniowej obserwacji uznał, iż pomimo okresu lęgowego, który nakłada ograniczenia ustawowe w wycince, tylko na pięciu drzewach (czterech dębach czerwonych i jednej lipie drobnolistnej) gniazdują ptaki, więc pozostałe drzewa mogą być usunięte. Łącznie podlegać ma wycince 21 dębów czerwonych, 4 brzozy brodawkowate oraz 6 lip drobnolistnych, na których nie zaobserwowano ptasich gniazd.

W świetle obowiązujących przepisów, wdrożonych niedawną ustawą przez Sejm RP służby komunalne nie mogą skutecznie zabronić wycinki. Urząd Miejski skierował pisma o opinię w tej sprawie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a także prośbę do właścicieli gruntu o wstrzymanie wycinki do czasu opowiedzenia się w sprawie tych instytucji.

Wycinka drzew na tym obszarze była już przedmiotem zainteresowania mediów, łącznie ze stacjami ogólnopolskich sieci TV, niemniej obowiązujące w tej sprawie przepisy w miarę jednoznacznie określają uprawnienia właściciela gruntu i możliwości interwencji instytucji samorządowych i nie dają szans tym drugim na wstrzymywanie takich działań.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Żenada 7-06-2017 16:49
Okres lęgowy to nie jest jedyne obostrzenie w tym przypadku! Drugim jest fakt, że teren nie może byc wycięty na potrzeby inwestycyjne! Skoro wiadomo, że właściciel chce tam postawić budynek, zeby sprzedawać mieszkania to jakim cudem możliwa jest ta wycinka??????
~do Żenada 7-06-2017 17:33
Wycinkom drzew zdecydowane nie!Też uważam,że to żenada> Jak to możliwe? Pytam: Jakim prawem,? I natychmiast odpowiadam; ano pisim,czyli TKM ( Teraz k..wa My),prawem kaduka.
~sanescobar 7-06-2017 17:37
Dobrze ci tak ciemny ludu,wybrałeś "dobrą" zmianę to teraz nie kwicz,niedługo drzewa będziesz tylko na zdjęciach ogładał.
~wYPRASZAM SOBIE 7-06-2017 17:45
sanescobarze,proszę mnie nie obrażać i nie mieszać z hołotą co taką zmianę wybrała.Ja mam dobrą pamięć i TKM braciszków przez kalkę robionych nie zapomnę. I niczego co sygnowane jest kopią bo oryginał wiadomo,nigdy nie poprę.A autor wpisu najwyżej polożonego,nie wiem, ale nie wygląda
~ 7-06-2017 18:00
Niech wycinają. Ich teren ich drzewa. Lasów jest dookoła od cholery.
~max 7-06-2017 18:11
Do wszystkich oburzonych. Kupcie sobie działki rolne i sadźcie drzewa. Miejcie odrobinę przyzwoitości !!
~Żenada 7-06-2017 18:24
Ja rownież sobie wypraszam!!!!! Na szczęście jestem z pokolenia, które potrafi jeszcze samodzielnie myśleć! A drzewa na działkach rolnych to niech sadzą mohery, które nam taką" dobrą zmainę" zafundowały ...
~wydojonyprzezsądyPOkolesi 7-06-2017 20:30
rokrocznie sadzę po 120 drzewek na granicy z działką sasiada i co roku mam je skoszone kosiarką rotacyjną.Dawno temu podobny sposób działania miał ojciec z Ukraincem.sąsiadem zmieniliśmy miejsce zamieszkania .I co robić jeden sadzi drugi kosi!!!Głupich nie sieją ot taka kultura bycia i życia.Prawo POpaprali.nikt za nic nie odpowiada ,hulaj dusza piekła niet.
~JG 21 7-06-2017 20:43
Ten zawszony chłam zniszczy wszystko dosłownie wszystko cały kraj puszczą z dymem , aż płakać się chce jedyny ratunek to pogonić to zakłamane towarzystwo
~kokospoko 7-06-2017 21:35
I będzie rżnął cymbał bo można, jakby pozwolili mordować to by mordował.
~Ob.Ywatel 7-06-2017 21:49
Niedawno powieszono w budynkach przy ul. Elsnera informację, że zamierzają wystąpić o zgodę na wycinkę drzew koło budynków i od zaplecza. ADM Zabobrze II to wywiesiła i... W zasadzie chciałbym wiedzieć, jakie są motywy tego zamiaru. Jakiemu d...lowi przeszkadzają 35 letnie drzewa, które ocieniają trotuar i pozwalają posiedzieć na ocienionej ławce. Bo odpowiedź, że posadzą nowe, to mogą sobie w doopę wsadzić. Oni wetkną patyki w glebę, a nie drzewa posadzą. Nikt z nas nie ma pojęcia, co mogło kierować autorem tego pomysłu, bo drzewa nikomu nie przeszkadzają, rosną na nieużytecznej do niczego skarpie i pełnią tą rolę, jaką drzewo MA PEŁNIĆ. PRODUKUJĄ TLEN żałosne d...le, bez którego wy też z...hniecie. Walnijcie się w sk...niałe mózgi i won od drzew, które są nam potrzebne.
~winogron 7-06-2017 22:54
zrobią taki syf jak na Wyczółkowskiego..zobaczcie jak słabo teraz wyglada ta ulica
~canon49 7-06-2017 23:08
Ktoś bezczelnie chce na tym zarobić.
~ 8-06-2017 6:32
A ile to milionow metrow wycina nadlesnictwo? oni to moga oni to kasta nadzwyczajna?
~mieszk 8-06-2017 9:11
Wszyscy mówią że drzewa produkują tlen a ja mam pytanie może głupie to jak oddychamy w okresie zimy nikt się nie dusi nie nosimy butli z tlenem
~do : " ekologów" 8-06-2017 9:39
Ekolodzy za dychę...o drzewa i tlen wam chodzi, czy o to,żeby PiS-owi dowalić ? A dlaczego domagacie się koszenia traw na trawnikach, w parkach i usuwania chwastów , w tym Barszczu Sosnowskiego ?Przecież ONE też PRODUKUJĄ TLEN !!! Możecie protestować przeciwko nadmiernej wycince, nadmiernemu asfaltowaniu lub betonowaniu terenów zielonych, ale też z głową. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu ! A tak poza tym to wszyscy jesteście za wolnością, nieograniczaniem prawa własności prywatnej i jego poszanowania. Prawda ?
~ 8-06-2017 10:11
Faktycznie ul. Wyczółkowskiego wygląda teraz jak po przejściu frontu , całkowita pustka , nie ma na czym oka zawiesić. Kto na to pozwolił ?
~JELENI_OGÓR 8-06-2017 10:35
zaraz zaraz, właściciel terenu - czyli miasto mu kiedyś sprzedało tą ziemię, czyli miejcie pretensję do tych co mu wtedy sprzedali własność podatników, no bo teraz jest jego i wolnoć Tomku w swoim domku
~ 8-06-2017 10:52
Co do ul. Wyczółkowskiego to tu akurat uważam, że nie wygląda ona teraz najgorzej. Odsłonięto niebrzydką architekturę, szczególnie z perspektywy domków jednorodzinnych wygląda to nieźle. Żeby jeszcze odnowić elewacje...
~zbyszek23 8-06-2017 14:52
Je rozumiem że sąsiadom nie pasuje , ale wycięcie dwudziestu kilku drzew na terenie ,na którym jest ich setki to chyba nie katastrofa. Gorzej, że działanie tych sąsiadów - ekologów narusz ewidentnie oczywiste prawa obywatelskie. Prawo własności. Opamiętajcie się !!!
~wycinkom,nie! 8-06-2017 16:13
" Nie pytaj komu bije dzwon? On bije tobie"To klasyk. Dopowiem : pogrzebowy,nie weselny. Co rok w JG najwięcej czy prawie w skali kraju,jest nowych zachorowań na raka płuc.Mężczyzn. Kobiet też i ...dzieci .Sic!Istotna przyczyna :jakość powietrza.A o jakość powietrza dbają drzewa.Produkcja tlenu, tak, ale oceany "dają" go więcej. Ale oceany konkretnie tu, w kotlinie JG, powietrza ci tutaj nie oczyszczą z PM iPPM, metali cięzkich czy zwykłego kurzu. Kurzu dokuczliwego upalnym latem. Drzewa to nie tyle producenci 02, co FILTRY ! Zastosowanie w betonowych pustyniach miejskich szpalerów iglaków pozwoliłoby na oczyszczenie powietrza nawet do 75 proc.Najlepszymi filtrami są drzewa stare nie te kikutki co niby nimi zadrzewiają.Nad prawem własności jest prawo naturalne, w tym do oddych .czystym
~gr 8-06-2017 16:27
dziki kraj
~tomassss 8-06-2017 17:16
ale tu popaprańcy,na swoim terenie dlaczego nie mam wyciąć swojego drzewa !!!
~Na pomoc drzewom 8-06-2017 19:02
Nie wiem, czy wycinka kilku drzew, bo ich jest podobno dużo będzie mieć jakieś znaczenie. W moim przekonaniu na pewno tak,ale...Nie chodzi staticku 81 o dowalenie PIS choć i za to się też im należy, bo prawo do dobrego powietrza to prawo naturalne, wyższe od prawa własności, chyba,że wycinający drzewa ,będzie miał własny system zasilania procesu własnego oddychania i nie będzie korzystał z wspólnego dobra. Trochę matematyki : dorosły dąb ma na sobie ok.60 tys. liści.Srednia pow. liścia to 10 cm 2,powierzchnia ułożona z liści to 60 ty.s x10 cm2Taki dywan filtruje całą dobę nasze powietrze. Barszcz też filtruje,ale jest trujący i mało estetyczny.Zamist barszczu Sosn. skuteczniejsza, byłaby wiklina,lub wierzby a najlepiej iglaki.One są najlepsze w tej pracy,cały rok.
~Na pomoc drzewom 8-06-2017 19:28
Uzerze 94-240 w upalne lato widzisz różnicę w oddychaniu jak jeteś na Pl.Ratuszowym a w lesie i parku, A w zimie ? A w zimie szanowny o jakość powietrza "dbają"iglaki,najlepsze w tej roli. I istotne w przypadku kotliny jeleniog. gdzie zdarzało się, że przekroczenie norm pyłów w powietrzu było 6 krotne. 50 mikrogramów na m3 to już niezbyt dobrze,300 zagraża życiu ludzi.Włąściwie skomponowana roślinność w ilości wystarczającej możę "zdjąć" zapylenie nawet do 75 %. czyli wtedy gdy rodzimi janusze i zrzuty z zagranicy sprawią owe 300 to drzewka niejednemu uratować mogą życie.Mogą jeśli się je zaprosi a nie wyrzuci do lasu( Który może zostać kupiony i wycięty zdodnie zświętym prawem własności a pogwałceniem prawa do życia ,może twojego.)
~AnielaAniela 8-06-2017 19:56
Cała Polska wycinała na potęgę często z pogwałceniem prawa a tu... ??? - chcą wyciąć ok 40 drzew deklarują ,że posadzą nowe, robią to legalnie - to ważne bo sąsiedzi robią z nich przestępców. A ile osób które się tu wypowiada ma w domu kominki ? ? ? na drewno ??? to skąd to drzewo mają ???? z marsa ???
~max 8-06-2017 23:10
Wyczółkowskiego wyładniało odkąd nie ma tam starych brzydkich drzew.
~Pi 8-06-2017 23:26
Do opowiadaczy o 'świętym prawie własności' - (pomijając już o święty prawie własności niewolników i chłopów - powinno być nadal??) Kupując te działki inwestorzy wiedzieli (i uwzględniała to cena i wycena), że teren jest zadrzewiony i nie będzie można go zabudować jak by był pusty. Dlatego nic nie tracą tylko oszukują.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group