Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 8761
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zamierzają kontynuować wycinkę drzew

Środa, 7 czerwca 2017, 14:26
Aktualizacja: 14:28
Autor: UMJG
Jelenia Góra: Zamierzają kontynuować wycinkę drzew
Fot. archiwum
Urząd Miejski w Jeleniej Górze otrzymał informację od właściciela obszaru zalesionego w okolicach tzw. Parku Sudeckiego, że zamierza przystąpić do kolejnego etapu wycinki drzew, wstrzymanej kilka tygodni temu.

Z przesłanej informacji wynika, że wycince podlegać będą dęby, brzozy i lipy, a także iż została wykonana ocena możliwości realizacji wycinki grupy 36 drzew, z czego tylko 5 drzew uznano za chronione ze względu na istniejące na nim gniazda.

Wynajęty przez grupę właścicieli terenu specjalista, po kilkudniowej obserwacji uznał, iż pomimo okresu lęgowego, który nakłada ograniczenia ustawowe w wycince, tylko na pięciu drzewach (czterech dębach czerwonych i jednej lipie drobnolistnej) gniazdują ptaki, więc pozostałe drzewa mogą być usunięte. Łącznie podlegać ma wycince 21 dębów czerwonych, 4 brzozy brodawkowate oraz 6 lip drobnolistnych, na których nie zaobserwowano ptasich gniazd.

W świetle obowiązujących przepisów, wdrożonych niedawną ustawą przez Sejm RP służby komunalne nie mogą skutecznie zabronić wycinki. Urząd Miejski skierował pisma o opinię w tej sprawie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a także prośbę do właścicieli gruntu o wstrzymanie wycinki do czasu opowiedzenia się w sprawie tych instytucji.

Wycinka drzew na tym obszarze była już przedmiotem zainteresowania mediów, łącznie ze stacjami ogólnopolskich sieci TV, niemniej obowiązujące w tej sprawie przepisy w miarę jednoznacznie określają uprawnienia właściciela gruntu i możliwości interwencji instytucji samorządowych i nie dają szans tym drugim na wstrzymywanie takich działań.

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
73
Plac Ratuszowy
7%
Plac Piastowski
55%
Wolę miejskie parki
38%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group