Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5866
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zamiast do celi – do roboty

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Środa, 30 stycznia 2008, 7:52
Aktualizacja: 7:54
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Przestępcy, którym grozi kara do pięciu lat więzienia, mają sprzątać ulice, a nie przyczyniać się do jeszcze większego zatłoczenia w więzieniach. Tę łaskawość dla drobnych złodziei i rzezimieszków różnie się ocenia.

O pomyśle Platformy Obywatelskiej skazywania na prace społeczne pisze środowa Polska Gazeta Wrocławska. Więźniowie mieliby być zatrudnieni przez instytucje, którym państwo zrefunduje część kosztów, na przykład ubezpieczenie.

– Tacy robotnicy pomogliby rozwiązać problem braku rąk do pracy np. przy inwestycjach związanych z Euro 2012. Osoby skazane na kilkumiesięczne kary więzienia mogły starać się o przedterminowe zwolnienie. Teraz skazani na nie dłużej niż sześć miesięcy nie mogą się o nie ubiegać – czytamy w PGWr.

Zdaniem pomysłodawców cele powinny być przeznaczone jedynie dla groźnych bandytów. Suchej nitki na projekcie nie zostawia były szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który jest zwolennikiem surowego traktowania przestępców. – Proponował zaostrzanie kar, nowe sposoby ich wymierzania (elektroniczne bransolety, kary weekendowe) oraz snuł plany budowy nowych więzień – przypomina gazeta.

Zwolennicy liberalizacji przekonują, że w Polsce będzie bezpieczniej, gdy w więzieniach zrobi się luźniej.
Faktem jest, że cele są przepełnione. Dlatego właśnie jeden z więźniów, który odbywa karę w jeleniogórskim areszcie, procesował się z resortem sprawiedliwości żądając odszkodowania, między innymi, za ciasnotę. Sprawę jednak odrzucił sąd.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 30-01-2008 8:23
Elektroniczna bransoleta i do roboty! A pan Ziobro to by wszystkich wsadził do więzień.
~ktos 30-01-2008 10:13
Jak na filmach powinno być. Najbardziej groźni przestępcy lańcuchy do nogi i na ulice niech pracują. Klawiszom dać ostrą i jakakolwiek próba ucieczki więźnia to kulka w głowę. Brak jakichkolwiek ubezpieczeń. Tania siła robocza - niech wie za co siedzi.
~rnr1 30-01-2008 10:25
ciekawe kiedy wsadzą jego
~K 30-01-2008 12:18
I dobrze, że będą pracować.... Osobiście wiem jakie przepełnienia są w zakładach karnych...
~SEDZIA 30-01-2008 12:36
Swietny pomysl brawo dla PO. Moim zdaniem wszystkich zlodziei powinno sie tak traktowac a nie karac wiezieniem. Cele powinny byc tylko dla tych najgorszych mordercow gwalcicieli itp...Przecietny zlodziej i tak wyjdzie to lepiej zeby uczyc go pod przymusem kunsztu pracy niz wepchac go do ciasnej celi z ktorej wyjdzie jeszcze gorszy pod kazdym wzgledem. Wtedy jego zycie jest przekreslone i zazwyczaj wraca spowrotem do zlodziejstwa a chyba nie o to nam chodzi.Pracujacy zlodziej znacznie odciazy nasz budzet i my podatnicy nie bedzimy lobuza utrzymywac. A on sam ma szanse wyjsc na prostom.
ponury grabarz 30-01-2008 12:37
Sęk w tym, żeby to nie było złagodzenie tylko zaostrzenie przepisów. To właśnie obecne są łagodne - siedzenie w ciepłej, suchej celi z wyżywieniem na koszt podatnika. Żyć nie umierać. Mam tylko nadzieję że przestępcy będą kierowani do naprawdę ciężkich robót, żeby nie chcieli do nich wracać tak, jak teraz chętnie wracają do więzień.
~Rozczarowany 30-01-2008 20:49
Kiedyś było tak - miałeś wyrok i musiałeś go odsiedzieć ,a brało się tych aresztantów za drobne przewinienia do prac np na kolei lub na drogi. Było to sprawiedliwe mieli karę za to co zrobili ,a jednocześnie nie byli pasożytami na garnuszku podatnika wtedy państwa.Dlaczego nie można dziś zmusić ich do prac na rzecz podatników.A więzienia przepełnione są dlatego ,że tym cwaniakom opłaca się żyć nie zgodnie z prawem bo w wiezieniu mają lepiej jak na wolności , o nic się nie martwią wszystko na tacy podane .Szanowni państwo teraz pozostanie nam tylko patrzeć jak złodziej i bandziorów będzie nam się mnożyć,bo co to za kara.Można komuś dać w łeb i nic człowiekowi nie zrobią, to są liberalne rządy do czego nas doprowadzą czas pokarze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group