Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7570
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Zamiast do celi – do roboty

Środa, 30 stycznia 2008, 7:52
Aktualizacja: 7:54
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Zamiast do celi – do roboty
Fot. Archiwum
Przestępcy, którym grozi kara do pięciu lat więzienia, mają sprzątać ulice, a nie przyczyniać się do jeszcze większego zatłoczenia w więzieniach. Tę łaskawość dla drobnych złodziei i rzezimieszków różnie się ocenia.

O pomyśle Platformy Obywatelskiej skazywania na prace społeczne pisze środowa Polska Gazeta Wrocławska. Więźniowie mieliby być zatrudnieni przez instytucje, którym państwo zrefunduje część kosztów, na przykład ubezpieczenie.

– Tacy robotnicy pomogliby rozwiązać problem braku rąk do pracy np. przy inwestycjach związanych z Euro 2012. Osoby skazane na kilkumiesięczne kary więzienia mogły starać się o przedterminowe zwolnienie. Teraz skazani na nie dłużej niż sześć miesięcy nie mogą się o nie ubiegać – czytamy w PGWr.

Zdaniem pomysłodawców cele powinny być przeznaczone jedynie dla groźnych bandytów. Suchej nitki na projekcie nie zostawia były szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który jest zwolennikiem surowego traktowania przestępców. – Proponował zaostrzanie kar, nowe sposoby ich wymierzania (elektroniczne bransolety, kary weekendowe) oraz snuł plany budowy nowych więzień – przypomina gazeta.

Zwolennicy liberalizacji przekonują, że w Polsce będzie bezpieczniej, gdy w więzieniach zrobi się luźniej.
Faktem jest, że cele są przepełnione. Dlatego właśnie jeden z więźniów, który odbywa karę w jeleniogórskim areszcie, procesował się z resortem sprawiedliwości żądając odszkodowania, między innymi, za ciasnotę. Sprawę jednak odrzucił sąd.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group