Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 6071
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Zamek Lenno się nie zawali

Sobota, 11 października 2008, 8:22
Aktualizacja: 8:23
Autor: TEJO
REGION JELENIOGÓRSKI: Zamek Lenno się nie zawali
Fot. TEJO
Milion złotych dotacji na ratowanie najstarszych w Polsce ruin zamczyska przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To nie jedyne wsparcie finansowe urzędu ministerialnego dla podupadających obiektów zabytkowych w Jeleniogórskiem.

Ministerstwo – po interwencjach posła Marcina Zawiły – naprawiło swoje „niedopatrzenie” sprzed kilku miesięcy, kiedy to zamkowi nie przyznano pieniędzy z powodu „braku decyzji” o uznaniu kilkusetletniej fortecy za zabytek. Dokumenty bowiem zaginęły we wleńskim urzędzie. Teraz rozpadający się i grożący zawaleniem piastowski zamek może przeżyć swoją drugą młodość dzięki milionowi złotych dotacji na pierwszy etap rewaloryzacji.

Wsparcie (400 tysięcy złotych) przyznano także gminie Stara Kamienica na prace remontowe zabezpieczające przed unicestwieniem kościoła poewangelickiego w Kromnowie.

Gmina Gryfów Śląski otrzymał 150 000 zł na remont dachu ratusza, wymianę obróbek blacharskich i stolarki okiennej. Z kolei parafia p.w. św. Michała Archanioła w Jeżowie Sudeckim dostała dotację (69 000) zł na remont elewacji i dachu w kościele parafialnym.

Marcin Zawiła nie ukrywa, że to dzięki jego pracy w sejmowej komisji kultury i środków przekazu udaje się pozyskiwać niemałe pieniądze na remonty i konserwacje zabytków w regionie. Środki pochodzą z programu „Dziedzictwo Kulturowe”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group