Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13756
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zamek Książ w technikolorze – podróż w czasie do zamku sprzed 100 lat

Środa, 29 lipca 2020, 10:12
Aktualizacja: Czwartek, 30 lipca 2020, 15:49
Autor: Mateusz Mykytyszyn – Zamek Książ
Wałbrzych: Zamek Książ w technikolorze – podróż w czasie do zamku sprzed 100 lat
Fot. Zamek Książ
Wirtualna wystawa „Zamek Książ w technikolorze” pokaże świat którego już nie ma, historyczne dziedzictwo Dolnego Śląska, które w wyniku hekatomby II wojny światowej i okupacji radzieckiej zostało bezpowrotnie utracone. Narodowego Centrum Kultury na realizację wystawy w ramach programu Kultura w sieci przeznaczyło dotację w kwocie 68 000 zł. Wirtualny wernisaż już 7 sierpnia.

Na potrzeby wirtualnej wystawy wybranych oraz profesjonalnie pokolorowanych zostało 30 ponad stuletnich, wcześniej niepublikowanych fotografii wnętrz zamkowych z archiwum Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Będą one dostępne dla wszystkich na stronie internetowej Zamku Książ w Wałbrzychu, w postaci bezpłatnej wirtualnej ekspozycji ukazującej i opisującej splendor dawnej rezydencji w Książu, historię wnętrz rezydencjonalnych, ich wystroju i zastosowanych stylów. W tym celu powstanie subdomena wtechnikolorze.ksiaz.walbrzych.pl. Kuratorem wystawy jest prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusz Mykytyszyn, który pracuje na co dzień w Zamku Książ w Wałbrzychu jako specjalista ds. komunikacji i kontaktów międzynarodowych. Kolorystyka poszczególnych elementów wyposażenia zamkowego, jego wystroju i architektury była konsultowana z historyczką sztuki, Danutą Eysymontt. Koloryzacji historycznych fotografii dokonał Mirosław Szponar, a sama stronę stworzyła wyłoniona drogą formalną firma s3d.

Łącznie obok zdjęć poddanych koloryzacji na wystawie zaprezentowanych zostanie dodatkowo ponad 150 tzw. „fotografii towarzyszących”, w większości wcześniej niepublikowanych. W ostatniej chwili do projektu udało nam się także zaprosić znane aktorki i jednocześnie ambasadorki Wałbrzycha, Renatę Dancewicz i Karolinę Bruchnicką. Artystki użyczą swoich głosów postaciom historycznym przybliżającym wnętrza Księżą w towarzyszącym wystawie nagraniom. Renata Dancewicz przemówi jako sama księżna Daisy, a Karolina Bruchnicka m.in. jako Maria, następczyni tronu Rumunii.

Towarzyszące opisom wystawy nagrania umożliwią odbiór treści osobom z niepełnosprawnościami. W komforcie własnego fotela będzie można odbyć wyjątkową podróż w czasie.

Autorem większości fotografii jest nadworny kucharz rodziny książęcej, Francuz, Louis Hardouin (w Książu 1909-1932). Zamek Książ w Wałbrzychu pozyskał prawa do publikacji zdjęć w 2016 roku od wnuczki kucharza, zamieszkałej w Kanadzie, Jean Wessel. Pozostałe, nigdy wcześniej niepublikowane fotografie pochodzą z prywatnego archiwum Książąt Pszczyńskich (wnuków księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV, honorowego obywatela Wałbrzycha, księcia Bolko von Pless i jego siostry hrabiny Gioi) i zostały udostępnione nieodpłatnie na potrzeby wystawy przez partnera merytorycznego w projekcie, Fundację Księżnej Daisy von Pless.

Przestrzenie zamkowe, które będą zaprezentowane na wystawie:

1.Zamek i jego mieszkańcy
2. Wejście do zamku/ schody cesarskie
3. Pokój śniadaniowy / Stara Jadalnia
4.Salon Portretowy
5. Sala Maksymiliana
6. Salon Czerwony (Złoty)
7. Salon Gobelinowy
8. Salon Włoski
9. Przedpokój do Sali Krzywej
10. Sala Krzywa
11. Taras Sali Krzywej
12. Sala Konrada
13. Sala Rycerska
14. Przedpokój do jadalni
15. Jadalnia Książęca
16. Salon Księżnej Daisy
17. Sypialnia Księżnej Daisy
18. Gabinet Księcia – Sala Krzywa na II piętrze
19. Kuchnia
20. Taras Kasztanowy z tzw. „Fontanną Donatella”.
21. Stadnina i garaże
22. Palmiarnia
23. Ma Fantaisie – leśna chatka księżnej Daisy
24. mauzoleum Hochbergów

Twoja reakcja na artykuł?

6
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group