Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 9643
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zamek Czocha okiem mistrzów fotografii w Cieplicach

Czwartek, 19 grudnia 2013, 8:38
Aktualizacja: 8:46
Autor: Mea
Jelenia Góra: Zamek Czocha okiem mistrzów fotografii w Cieplicach
Fot. Muzeum Przyrodnicze
Zdjęcia, które powstały podczas pleneru na Zamku Czocha przyciągnęły tłumy widzów podczas wernisażu „Wobec Miejsca i Czasu... IV – Świadomość, Przemiany, Rzeczywistość”, który odbył się w Muzeum Przyrodniczym.

– Ponad dwudziestu fotografików z całej Polski zaprezentowało ponad 60 praz, wykonanych w różnych technikach - powiedział Andrzej Dudka–Dürer, inicjator pleneru. Ekspozycję można oglądać do 2. lutego od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-16.00. Wstęp kosztuje 5 zł za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy.

- Z każdej fotografii wyłania się indywidualizm twórcy i jego specyficzna ekspresja artystyczna. Wystawa, mimo że wyrasta z tradycji organizacji plenerów w miejscu historycznym, wiele z prac jest bardzo nowoczesnych. Można zobaczyć zarówno stare techniki fotograficzne, jak cyjanotypia, czy też nowoczesne cyfrowe lub hybrydowe - opowiadał Andrzeja Dudka–Dürer.

- Niektóre prace mają charakter form przestrzennych np. moje czarno-białe fotografie przerobiłem dzięki zgnieceniu na pewien rodzaj reliefów, czyli płaskorzeźb, które odnoszą się do działań performatywnych – dodał. Artysta już od 44 lat sam siebie kreuje na żywą rzeźbę, której fragmenty wplata w swe obrazy np. własnoręcznie zrobione buty skórzane, które znajdowały się na wystawie w Muzeum Narodowym.

Kolejnym fotografikiem jest Wacław Ropiecki. Był członkiem i współzałożycielem grupy Format, w 1981 r. w proteście przeciw wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce rozpoczął działalność jako Podróżująca Galeria Więcej Światła, prezentując noszone w torbie zdjęcia w postaci ksiąg.

- W moją twórczość wchodzą różne formy m.in. literackie i fotograficzne. Prace mają cechy fraktali oddzielających pewne obiekty, które znów podlegają podziałowi i tak w nieskończoność. Po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że zdjęcia te znajdują się w przestrzeni i skrywają tajemnicze kompozycje. Ponieważ Zamek Czocha ma wielki potencjach duchowy, który również i mi się udzielił - mówił Wacław Ropiecki.

Swoją wizję świata otaczającego mury zamku oraz jego tajemnicze wnętrza uchwycili na fotografiach również: Czesław Chwiszczuk, Tomasz Fronckiewicz, Ewa Gnus, Barbara Górniak, Waldemar Grzelak, Roman Hlawacz, Ryszard Karczmarski, Ryszard Kopczyński, Jarosław Majcher, Marek Maruszak, Janusz Misiał, Piotr Maciej Nowak, Jerzy Piątek, Andrzej Rutyna, Krzysztof Saj, Zdzisław Słowski, Marek Wesołowski, Marzena Wesołowska, Rafał Warzecha, Iwona Wojtycza-Fronckiewicz oraz Waldemar Zieliński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
60
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
 
Aktualności
Przedszkolaki poskakały
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group