Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4979
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zameczek w Karpnikach nową atrakcją regionu?

Wtorek, 25 marca 2014, 7:57
Aktualizacja: Środa, 26 marca 2014, 7:46
Autor: Angela
Region: Zameczek w Karpnikach nową atrakcją regionu?
Fot. Zbigniew Leszek
– Budowla ma się stać niebawem kolejną atrakcją Doliny Pałaców i Ogrodów – mówi Zbyszek Leszek z Towarzystwa Izersko–Karkonoskiego. – Co weekend wędrujemy po okolicy w poszukiwaniu ciekawych miejsc – dodaje. Tym razem miłośnicy wycieczek trafili do Karpnik, by obejrzeć obiekt z XV w.

Neogotycki zamek jest budowlą trzykondygnacyjna, założoną na planie czworoboku, z wewnętrznym dziedzińcem. Z średniowiecznej budowli z XV w. pozostała jedynie cylindryczna wieża.

- Elementy renesansowej dekoracji zachowały się w bogato rzeźbionych portalach, obramieniach okien na dolnej kondygnacji. Z tamtego czasu jest kilka profilowanych obramień drzwiowych, sztukaterie izby przybranej, sklepienia kondygnacji parterowej oraz fragmenty niedawno odsłoniętej polichromii ściennej – wymienia Zbyszek Leszek.

– Wiele z nich nowy właściciel wyeksponował. Chce on udostępnić obiekt dla wszystkich. Otwarcie nastąpi za około 1,5 miesiąca. W zameczku znajdować się będzie restauracja i hotel. Ciekawostką jest, że budowla ogrzewana jest wodami termalnymi. Właściciel planuje wybudowanie tu term z prawdziwego zdarzenia za około 100 mln zł. Ponoć mają być one większe od Term Cieplickich - dodaje Zbyszek Leszek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group