Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7841
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Zakochani świętują

Wtorek, 14 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:02
Autor: agata
Polska: Zakochani świętują
Dziś (wtorek) – Walentynki. Kto jeszcze nie kupił walentynkowej kartki, czy nie wysłał miłosnego sms-a swojej wybrance lub ukochanemu, powinien się pospieszyć.

Od mniej więcej piętnastu lat głównie młodzież obchodzi u nas to święto wywodzące się z tradycji krajów anglosaskich, w których w tym dniu młodzi ludzie wybierali sobie sympatię płci odmiennej na cały rok i przesyłali jej lub jemu upominek. Na Wyspach Brytyjskich obyczaj ten ma związek z wierzeniem ludowym, że 14 lutego ptaki śpiewające zaczynają się łączyć w pary.

W Europie Walentynki mają kilkusetletnią tradycję. W Anglii znane już były w XIV wieku. W obchodach tego święta na Zachodzie najważniejszym akcentem są okolicznościowe kartki z serdecznym pozdrowieniem, czy wprost wyznaniem miłosnym adresowane do drogich sercu osób, ale wysyłane anonimowo, bo tylko z podpisem Twój Walenty.

Adresat sam domyśla się, kto kryje się w rzeczywistości pod tym imieniem.

Podobno zwyczaj ten zapoczątkował sam święty Walenty, który osadzony w więzieniu wzruszył się prośbami swego dozorcy - ojca niewidomej dziewczyny i przywrócił jej wzrok. Według legendy, gdy prowadzono go na ścięcie, przesłał jej list pełen otuchy i błogosławieństw z podpisem właśnie od Twojego Walentego.

W tradycji polskiej św. Walenty był opiekunem chorych dotkniętych chorobami układu nerwowego, a przede wszystkim opiekunem osób chorych na epilepsję, nazywaną niegdyś chorobą świętego Walentego. Chorych na padaczkę Kościół uważał za opętanych przez diabła, a fantazja ludowa pomieszała osoby sprawcy i uzdrowiciela choroby. Walenty (Walek) w połowie XVI wieku stał się u zabobonnego ludu polskiego symbolem diabła.

Św. Walenty był biskupem Terni, żyjącym w III wieku w państwie rzymskim, lekarzem i męczennikiem za wiarę straconym w 269 r. na rozkaz cesarza Klaudiusza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
847
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group