Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 6603
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zakazane dymki

Wtorek, 11 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 11 września 2007, 11:14
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Zakazane dymki
Fot. Archiwum
Bat dla nieletnich palaczy i nieuczciwych sprzedawców tytoniu.

Nie skończyłeś 18 lat i palisz? Uważaj! W środę kupienie papierosów w sklepie może mieć przykre konsekwencje. Zarówno dla małoletnich kupujących jak i dla sprzedawców.

Okazja to ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży, którego celem jest ograniczanie dostępu nieletnich do wyrobów tytoniowych w kioskach i sklepach.
– Sprzedawcy mają obowiązek potwierdzać pełnoletność kupującego wyroby tytoniowe. Jeśli tego nie robią, to narażają się na wysokie mandaty i grzywny – przypomina Jerzy Górniak, komendant Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Ostatnia kontrola policji ujawniła wielu nieletnich uczniów palących papierosy podczas przerw. Sam proceder karalny nie jest, ale nie wróży dobrze zdrowiu młodych palaczy. Kłopot bywa też uciążliwy społecznie. Często zakamarki w pobliżu szkół toną w niedopałkach.

W większości przypadków bez kłopotu papierosy może kupić nawet dziecko, nie mówiąc o dorastającej młodzieży. Ale w środę wszyscy powinni się mieć na baczności.
– Mogą spodziewać się wzmożonych kontroli, wizyty patrolu straży miejskiej lub policji – zapowiada mł. insp. Grzegorz Rybarczyk, rzecznik SM w Jeleniej Górze.

W sklepach pojawią się także tzw. tajemniczy klienci, którzy sprzedawców zaproszą na szkolenie z zasad odpowiedzialnej sprzedaży wyrobów tytoniowych. Ci, którzy bezbłędnie wypełnią specjalny test, otrzymają imienny dyplom odpowiedzialnego sprzedawcy.
Będą też rozdawane naklejki z hasłem akcji STOP 18.

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group