Wtorek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 8146
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 25 września 2020, 8:07
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej proponują nam tym razem lekturę z wątkiem regionalnym. To „Zauroczeni Karkonoszami. Stowarzyszenie Artystów św. Łukasza w Szklarskiej Porębie Górnej” Przemysława Wiatera. A ponadto: ” Kiedy odszedłeś”, której autorem jest Jojo Moyes oraz „O dziewczynce, która chciała ocalić książki” Klausa Hagerupa. Więcej w recenzjach – zapraszamy do lektury.

Zauroczeni Karkonoszami . Stowarzyszenie Artystów św. Łukasza w Szklarskiej Porębie Górnej. Przemysław Wiater

Tej książki brakowało w regionalnych bibliotekach. Autor w ciekawy sposób opisuje w niej fenomen Szklarskiej Poręby i Karkonoszy, które na przełomie XIX i XX w. przyciągnęły rzeszę artystów i literatów oraz ludzi nauki. Ruch ten zapoczątkowali bracia Hauptmannowie, wkrótce dołączyli do nich kolejni malarze, graficy i rzeźbiarze, by ostatecznie w maju 1922 roku założyć „Stowarzyszenie Tworzących Artystów św. Łukasza” z siedzibą w dawnym tartaku nad potokiem Kamieńczyk, w centrum Szklarskiej Poręby. Towarzystwo nie tylko skupiało i wspierało karkonoskich artystów, ale dbało też o rodzimą śląską sztukę ludową. Pierwszym jego „mistrzem” został zamożny radca handlowy, a działalność polegała na organizacji odczytów, wystaw, spotkań z artystami oraz prowadzeniu pokojów gościnnych i piwiarni. Jaki był odbiór ”Łukaszowców”, czy bogaci turyści przybywający do luksusowego kurortu byli zainteresowani ich pracami? Jakie cele przyświecały członkom towarzystwa?
Oprócz genezy powstania grupy Przemysław Wiater umieszcza w monografii bogato ilustrowane biogramy malarzy, grafików i rzeźbiarzy, którzy byli związani z „Młynem św. Łukasza”. Pisze o nich z olbrzymią życzliwością, nie szczędząc detali dotyczących ich życia i środowiska, w którym żyli i tworzyli. Precyzyjnie wskazuje domy, w których mieszkali, niektóre stoją do dziś.
Autor publikacji w interesujący sposób snuje opowieść o artystach zakochanych w Karkonoszach, o fenomenie miejsca i sztuki, którą wyzwoliło. Przedstawia nie tylko genezę, rozkwit bractwa, ale szeroki kontekst społeczny i artystyczny tamtych czasów oraz unikatową „Halę Legend” Hermanna Hendricha. Karkonoskie pejzaże „Łukaszowców” nieustannie cieszą się popularnością, być może dlatego, że zachowały klimat lat, w których pod Śnieżką tętniło życie artystyczne, literackie i naukowe, o czym można przeczytać w książce człowieka, który tematem tym zajmuje się od ćwierć wieku. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej i biblioteczce Dyskusyjnego Klubu Książki Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia, który działa przy Wypożyczalni (ul. Bankowa 27). (JJ)

Kiedy odszedłeś. Jojo Moyes

Książka JoJo Moyes „ Kiedy odszedłeś” porusza kwestię życia po śmierci ukochanej osoby. Mimo, że temat nie należy do najlżejszych i „chodliwych” w dzisiejszych czasach, uważam, że dzieło Pani Moyes czyta się z wielką przyjemnością.
Historia opowiada o stosunkowo młodej dziewczynie - Lou, która po stracie ukochanego, stara się poskładać swoje życie na nowo. W miarę upływu lektury dowiadujemy się coraz więcej na temat jej relacji oraz o samej przeszłości zmarłego. Na swojej drodze do odzyskania wewnętrznej równowagi Lou poznaje nowe osoby, które zamieniają jej dotychczasowe życie. Czy główna bohaterka upora się z żalem i złością po stracie ukochanego? Czy podejmie wyzwanie jakim niewątpliwie jest samo życie? „Kiedy odszedłeś” mimo ciężkiego tematu przewodniego, samo nie należy do ciężkich. Książkę czyta się szybko, dzięki wciągającej fabule i dobrze zarysowanych bohaterach, idealnie też odzwierciedla znane powiedzenie – nie sztuką jest umrzeć, sztuką jest żyć. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

O dziewczynce, która chciała ocalić książki . Klaus Hagerup

Główna bohaterka - 10 letnia Anna - kocha książki. Czyta całymi dniami i nocami pod kołdrą. Książki są dla niej jedyną pociechą jaką ma. Odnajduje w nich setki nowych przyjaciół ale także wrogów. Anna zaprzyjaźnia się z panią Monsen, która pracuje w bibliotece i również kocha książki. Pewnego dnia dziewczynka dowiaduje się co dzieje się z książkami, których już nikt nie wypożycza w bibliotece. Znikają! Postanawia je ocalić. Wymyśla plan, który ma jej w tym pomóc. Ale jak uratować wszystkie niechciane książki? I czy można uratować je wszystkie? Jaką rolę odegra w tym wszystkim „Zaczarowany las”? Sięgnijcie po opowieść i przekonajcie się sami na jaki pomysł wpadnie Anna. Oto magiczna opowieść o miłości do świata książek napisana przez jednego z najwybitniejszych norweskich pisarzy. Mówi o miłości do literatury, o korzyściach jakie daje nam czytanie i o tym, że wszystko jest możliwe! Piękne ilustracje Lisy Aisato dopełniają całość. Polecamy! Książka dostępna w Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group