Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 10873
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 4 września 2020, 8:10
Aktualizacja: Wtorek, 8 września 2020, 15:08
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Po jakie książki radzą nam sięgnąć tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? To „Ławeczka księżnej Daisy”, „Jestem leworęczny… i co mi zrobisz?” oraz „Smok Maciuś i jego pierwszy dzień w przedszkolu”. Taki wybór bibliotekarze uzasadniają w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Ławeczka księżnej Daisy. Gabriela Anna Kańtor

Lenka, a w zasadzie Leila Rejnicz, warszawska dziennikarka u szczytu sławy odczuwa zmęczenie pracą. Ma czterdziestkę na karku, a polityka wychodzi jej już bokiem. Pisze artykuł, po którym może się już tylko spakować i wyjechać z Warszawy do… Pszczyny. Na pszczyńskim rynku odpoczywa na ławeczce księżnej Daisy. Czy to złudzenie, czy sen? Podjeżdża do niej konno sama Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless i sugeruje, by Lenka napisała o niej książkę. Dlaczego wybrała właśnie Lenkę? Czy dlatego, że są do siebie podobne? Może powód jest inny, bardziej skomplikowany i na dodatek wiąże się z przeszłością głównej bohaterki. Za namową Roberta Biegonia, u którego wynajmuje pół mieszkania, Lenka zatrudnia się w domu opieki Bzowa Babuleńka, jej zadaniem będzie biblioterapia i zajęcia z lektury prasy dla pensjonariuszek. Jedną z nich jest Wanda, niemal całkowicie nieobecna i wydaje się mocno upośledzona staruszka. Podczas ich pierwszego spotkania Wanda reaguje bardzo emocjonalnie, podobnie reaguje na Lenkę odwiedzająca ją Olga. Jest to moment zwrotu akcji, po którym Leila odkrywa historię swojej rodziny. Fabułę powieści tworzy też drugi wątek, listy babci do wnuczki, w których opisuje historię życia księżnej Daisy. Kobiety niezwykłej, wyprzedzającej swoje czasy, wrażliwej i w gruncie rzeczy nieszczęśliwej. Obie bohaterki, Leila i Daisy, szybko wzbudzają sympatię. Historia księżnej zakończyła się w 1943, przed Lenką jeszcze wiele lat, właśnie zamieszkała w domu, który opowie jej historię rodziny… Powieść napisana lekkim piórem, z zabawnymi i smutnymi wątkami pobocznymi, dotyczącymi wspomnień pensjonariuszek, mieszkanek Śląska, wciąga od pierwszej strony. Fragmenty poświęcone życiu księżnej Daisy nie przytłaczają ilością dat i faktów, malują raczej piękny portret kobiety, którą zasłynęła mądrą dobroczynnością nie tylko w Pszczynie, ale i w Wałbrzychu i Jeleniej Górze. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Jestem leworęczny… i co mi zrobisz? Michel Piquemal

Szacuje się, że wśród wszystkich ludzi 13 proc. stanowią osoby leworęczne i ta mniejszość musi się nauczyć żyć w świecie stworzonym dla praworęcznych. Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego rodzimy się z różną lateralnością. Nauka nauką, a leworęczni byli, są i będą. Nie zawsze żyło im się z leworęcznością dobrze, bywały czasy, kiedy na siłę zmuszano ich do używania prawej ręki, są kraje, gdzie praktykuje się to nawet dzisiaj. Prezentowana książka odpowiada na wiele pytań związanych z leworęcznością, przybliża pojmowanie świata tej lateralnej mniejszości. Przytacza wiele fascynujących faktów, o których z pewnością nie wiecie. Znajdziecie w niej odpowiedź na wiele pytań: jakie problemy czyhają na leworęcznych, kiedy przestano ich prześladować, jak rozpoznać leworęczność, w czym są lepsi leworęczni, czy leworęczny leworęcznemu równy… Jeśli jesteś leworęczny, nie przejmuj się, tylko sprawdź listę takich jak Ty, którzy zdobyli w życiu sławę. Książka dedykowana jest przede wszystkim leworęcznym dzieciom i ich rodzicom, ale również praworęcznym, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i zrozumieć innych od siebie. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Smok Maciuś i jego pierwszy dzień w przedszkolu. Krzysztof Żywczak

Maciuś wraz z mamą i tatą mieszka w kamienicy na obrzeżach Wielkiego Miasta, nieopodal Smoczej Góry. To bardzo sympatyczny smok. Lubi się bawić, miewa zwariowane pomysły, czasem coś spsoci, czasem wpakuje się w kłopoty, niekiedy się obraża, ale potrafi też zrozumieć swoje błędy. Uwielbia biegać i bawić się z przyjaciółmi. W poniedziałek miał po raz pierwszy iść do nowego przedszkola. I trochę się denerwował. Może dlatego, że nie wie, jak wesoło i ciekawie można się tam bawić? Na szczęście dostał od dziadka zaczarowany gwizdek, który dodaje odwagi i zawsze sprowadza dobry nastrój. Czy Smok Maciuś zrozumie, jak fajnie być przedszkolakiem? Posłuchajcie! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group