Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 7939
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Sobota, 28 września 2019, 8:25
Aktualizacja: 8:38
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
"Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje", "Przygody Dobrego Wojaka Szwejka" i audiobook "Sztokholm 1793" to kolejne propozycje bibliotekarzy z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Zapraszamy do lektury.

Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje. Charlie LeDuff

Hej, Flint! Możecie bezpiecznie się myć! Niefiltrowana ciepła woda z kranu jest OK pod prysznicem i w wannie. Tylko nie pozwólcie pić dzieciom wody z wanny, gdy biorą kąpiel… fuj!.
Taki oficjalny plakat pojawił się na murach miasta Flint w USA, miasta, dodam, wielkości Jeleniej Góry. Administracja zawiodła, ludzie przez kilka lat truli się dosłownie g… z ołowiem, czego dowiodły badania. Urzędnicy pili w tym czasie wodę butelkowaną sprowadzaną specjalnie dla nich.
Niemożliwe, hm, tak niemożliwe jak to, że „Jego Pomarańczowość”, jak łagodnie nazywa autor Trumpa, został prezydentem. O tym pisze, w swoim stylu, najbardziej niepokorny dziennikarz w Stanach, Charlie LeDuff, który za swój reportaż o Detroit dostał nagrodę Pulitzera. Pół Indianin pół biały, nie podlizujący się żadnej opcji i mający swój bezpośredni sposób wypowiedzi. Afera w mieście Flint spaja całą książkę, jednak przede wszystkim ukazuje kampanię prezydencką 2015, zakończoną nieoczekiwaną puentą, którą napisało samo życie. Zobaczycie opuszczone osiedla, ludzi eksmitowanych nawet z przyczep, nie mających pracy, bo fabryki przeniesiono do Meksyku, samozwańczych obrońców ziemi przed zakusami federalnego rządu, płonące osady demonstrantów i oczywiście barwnie opisane wyczyny Donalda Trumpa i Hillary Clinton - dla  LeDuffa jedyny w swoim rodzaju SHITSHOW.
Dodajmy do tego wydawnictwo „Czarne” i błyskotliwe tłumaczenie Katarzyny Gucio, które dało radę swoistemu językowi LeDuffa. Bezkompromisowa opowieść o Ameryce, z której autor zdarł obłudę makijażu i samozadowolenia. I nastały lata Anno Trumpini… Poleca (PL). Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.

Przygody Dobrego Wojaka Szwejka (tłumaczenie Pweł Hulka –Laskowski) . Losy dobrego żołnierza Szwejka (tłumaczenie Antoni Kroh). Jarosław Haszek

Pisanie kolejnej recenzji tej książki byłoby wyważaniem otwartych drzwi. Niech to zatem będzie jedynie przypomnienie o niedokończonych przez autora dziejach Józefa Szwejka, który sam o sobie posłusznie meldował, że jest idiotą. Tak przecież stwierdzili lekarze sądowi „notoryczny matołek” , „notoryczny idiota” „tępota umysłowa”, „wrodzony kretynizm”. Z taką diagnozą otworzyła się przed Szwejkiem kariera wojskowa. Szwejk z każdej opresji wychodzi bez szwanku, dzięki znajomości setek przypowieści i rozbrajającej szczerości oraz optymizmowi. Czy to głupota, czy przemyślana postawa, która zapewnia mu przetrwanie w każdej sytuacji? Niech każdy sam to osądzi. Na wojnę rusza z Czeskich Budziejowic, przedtem doskonale funkcjonuje w wojskowym absurdzie, wśród wielu barwnych postaci, niezbyt ogarniętych zwierzchników i żołnierzy, którzy lepiej lub gorzej radzą sobie z dyscypliną w koszarach. W drodze na front niewiele się zmienia. Pułk widziany oczami Szwejka to nieprzygotowani do walki żołnierze, stałe kłopoty z prowiantem, kłopoty gastryczne i głupi oficerowie. Co jest fenomenem powieści Haszka? Główny bohater, który szczerze mówi co myśli, którego losy ośmieszają armię i pokazują bezsens wojny. Szereg barwnych postaci, w większości wzorowanych na autentycznych osobach. Spójna fabuła, rzeczywistość, która wydaje się w 100 % wiarygodna, inteligentne poczucie humoru i doskonale odwzorowany klimat panujący w 91 Pułku Piechoty, w którym służył przecież sam autor. To wszystko składa się na nieustanną popularność powieści i rzesze jej fanów. Wszystkich, którzy chcą podyskutować o fenomenie Szwejka, zapraszamy na spotkanie DKK Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia, które odbędzie się 30 września o godz. 17:00 w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27 w sali konferencyjnej na III piętrze. Oba tłumaczenia są dostępne w zbiorach biblioteki. (JJ)

Sztokholm 1793 - Niklas Natt Och Dag; czyta: Adam Bauman

Po śmierci króla Szwecji – Gustawa III, który został zamordowany, krajem rządzą ludzie, którzy dbają o własne interesy. Następca tronu zaś jest niepełnoletni. Pewnego dnia z jeziora wypływają zmasakrowane zwłoki tajemniczego człowieka. Bezradna policja obawiając się, że sama nie da rady, zwraca się z prośbą do Cecila Winngego. Ten bardzo szybko odkrywa, że ofiara pochodzi z wyższych sfer i prawdopodobnie wśród nich trzeba szukać winnego zbrodni.
"Sztokholm 1793” to naprawdę dopracowana powieść, która porusza okres historyczny, o którym niezbyt często wspomina się na lekcjach historii. Rok 1793 to moment burzliwy w dziejach Europy: upada państwo polskie, a we Francji przetacza się rewolucja. Świetnie poprowadzona narracja, a także trzymająca w napięciu fabuła powoduje, że jest to idealna książka na jesienne wieczory. Polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group