Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8768
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 26 kwietnia 2019, 8:17
Aktualizacja: Niedziela, 28 kwietnia 2019, 8:29
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Nieznane dzieje Polski. W Europie czy jej skraju”, „Wzgórze Piastów”, „To nie jest książka do matmy” oraz audiobook „Nauczyciel tańca” – to kolejne propozycje bibliotekarzy jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Ten wybór uzasadniają w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury!

Nieznane dzieje Polski. W Europie czy jej skraju. Henryk Samsonowicz

Kieszonkowy format książki, niewiele ponad 200 stron, aż nie do uwierzenia, że można na nich pomieścić całość historii Polski, przy czym publikacja ani przez moment nie gubi formy przejrzystego i logicznego wykładu. Taka kondensacja treści udaje się tylko wybitnym historykom i znawcom tematu. Poprzednie wydanie nosiło tytuł „Miejsce Polski w Europie”. I chyba dopiero zestawienie obu tytułów daje najlepszy obraz prezentowanej książki, której przewodnią myślą jest przyjrzenie się naszym dziejom na tle wydarzeń i zjawisk zachodzących w Europie. Europie pojmowanej jako przestrzeń współistnienia odmiennych idei i obyczajów, ale wspólnego systemu wartości, kanonu piękna, zasad samorządności wspólnot lokalnych obok idei parlamentaryzmu i sformułowanych praw człowieka. Rozważania dotyczą głównie problematyki gospodarczej i kulturalnej, ale nierozłącznie związanej z polityką. Tematu oczywiście nie da się potraktować jednolicie, bo w okresie obejmującym tysiąc lat dziejów udział Polaków w międzynarodowych rozgrywkach był różny: od skromnego i niewielkiego przez znaczący aż do wejścia do ścisłej czołówki europejskich potęg, aby znów znaleźć się w miejscu ograniczonego wpływu. Z bogactwa myśli, spostrzeżeń, konstatacji, celnych uwag trudno wybrać tę jedną najważniejszą. Życie jednak samo daje podpowiedź: „w sferze organizacji szkolnictwa i oświaty trudno nie doceniać dzieła Komisji Edukacji Narodowej, dzięki któremu doszło do wychowania pokolenia, które umożliwiło przetrwanie narodu. Komisja urosła do rangi pierwszego w świecie Ministerstwa Oświaty i Nauki, instytucji, której autorytet opierał się m.in. na szerokiej współpracy międzynarodowej. Jeśli obecnie powtarza się w krajach rozwiniętych, że najbardziej opłacalną inwestycją gospodarczą jest łożenie na naukę, to prawdę tę, leżącą u podstaw cywilizacji współczesnej, nie tylko europejskiej, Polska uznała jako jedno z pierwszych państw w Europie. Zasługą Rzeczypospolitej było stworzenie urzędu państwowego, który łączył dwie funkcje: reformatora oświaty i na szczeblu najwyższym mecenasa badań naukowych.” Książka dostępna w zbiorach Książnicy karkonoskiej. (KH)

Wzgórze Piastów. Krzysztof Koziołek

Główną bohaterka książki jest piękna hrabina Franziska von Häften, uosobienie seksapilu, inteligencji i wyszukanego gustu, żona inżyniera, z pozoru beztroska i rozrzutna w rzeczywistości niebezpieczna i bardzo skuteczna agentka wywiadu. Ostatnia wiosna przed II wojną światową w okolicach Zielonej Góry wygląda pięknie. Establishment się bawi, spędza czas na stokach, w kawiarniach i sklepach. jednocześnie potajemnie powstaje sieć umocnień nad Odrą. Aleksander von Häften pracuje w fabryce Beuchelta, z niej w tajemnicy transportowane są elementy konstrukcyjne, którymi interesuje się polski wywiad. Szpiedzy działają dyskretnie i nie wzbudzają podejrzeń aż do momentu, kiedy znana z plotkarstwa i doszukiwania się skandali obyczajowych Charlotte Stempel nie zaczyna domyślać się pewnego płomiennego romansu. Jej uwaga skupia się na Franzisce. Powieść szpiegowska staje się kryminałem, wraz z pierwszym śmiertelnym, nieszczęśliwym wypadkiem do akcji wkracza policja kryminalna. Atmosfera robi się gęsta. Śledztwo trwa, trwają przesłuchania, ale trwają też zbrojenia, zwiększa się liczba transportów i wywiad naciska na agentów. Kto wyjdzie z tej pułapki cało? Wciągająca, wartka akcja i jak zwykle doskonale oddane tło społeczne, historyczne i topograficzne to gwarancja porywającej lektury. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

To nie jest książka do matmy. Anna Weltman

Odkryj fascynujący świat matematycznych figur i wzorów! Licz i rysuj, rysuj i licz. Zrób kwiaty z okręgów i las z fraktali. Twórz zwariowane łamańce, złote spirale i wieloramienne gwiazdy. Układaj mozaiki i projektuj mandale. Bez względu na to, czy jesteś matematycznym geniuszem, czy szalonym artystą – czeka cię świetna zabawa! Książkę wypełniają intrygujące pomysły, dzięki którym nauczysz się tworzyć niesamowite matematyczne kształty, mozaiki i wzory. Zobaczysz, jak ciągi liczb zamieniają się w piramidy i inne kształty. Dowiesz się, jak narysować idealny okrąg, niemożliwy trójkąt i inne zadziwiające figury. I pamiętaj: to nie jest książka do matmy! Polecamy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Nauczyciel tańca. Anna Dąbrowska; czyta: Joanna Domańska

To książka, która wyróżnia się na tle innych powieści. Fantastyczna opowieść o miłości. Dwoje ludzi tak odmiennych, żyjących w różnych środowiskach, a jednak tak podobnych do siebie zarazem…
Na samym początku poznajemy Dominika, który bardzo dużo pasji wkłada w swój taniec. Taniec, który pomaga okazać emocje w inny sposób. Poznajemy też Kaję. Dziewczyna opiekuje się swoją siostrą, która straciła głos w wyniku przykrych wydarzeń. Kiedy już nie ma nadziei, pojawia się światełko. Może dzięki tańcowi też się otworzy? Tylko gdzie znaleźć osobę, która pomoże dziewczynie? I tutaj wkracza Dominik. Autorka z niebywałą wnikliwością i empatią zobrazowała nam świat Dominika, Kai i Sary. Świat, gdzie dominuje ból, smutek i walka ze złością i taniec. Ale także świat pełen radości, uśmiechu, tęsknych spojrzeń, wybaczania i pojednania. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
155
Tak
59%
Nie
41%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
112
Czołówka busów w Jeżowie
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group