Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 9607
Zalogowanych: 119
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 10 sierpnia 2018, 6:36
Aktualizacja: Czwartek, 16 sierpnia 2018, 21:49
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej radzą nam sięgnąć po książki: „Pirat stepowy”, „Imię Pani” i audiobook „Córka cieni”. Swój wybór uzasadniają w recenzjach, które warto przeczytać.

Pirat stepowy. Stanisław Łubieński

Wszyscy pytają go o sroki, bo jak mało który z pisarzy ukochał ptaki i pięknie o nich pisze. I niewielu wie, że z wykształcenia jest między innymi ukrainistą, a zadebiutował niezwykle ciekawym reportażem historycznym, którym przypomniał i przybliżył fascynującą postać – Nestora Machnę. Oj, mają z nim kłopot nasi wschodni sąsiedzi, oj mają. Nie nadaje się za bardzo na bohatera narodowego: rewolucjonista, ale przede wszystkim anarchista, wróg wszelkiego państwowego porządku. Nie interesowała go sprawa narodowa, nigdy nie podporządkował się władzy bolszewików. Aleksy Tołstoj w „Drodze przez mękę” przedstawił go jako zwyrodniałego bandytę, a Związek Radziecki utrwalał z całą mocą czarną legendę. Życzliwa pamięć o ruchu machnowskim stała się niebezpieczna. Tylko w niektórych domach w tajemnicy opowiadano historię o sprawiedliwym Bat’ce, który rozdał chłopom ziemię i pogonił panów. Już przy chrzcie Nestora miejscowi wiedzieli, że urodził się bezbożnik i rozbójnik, jakiego świat nie widział, bo tylko tak potrafili wyjaśnić ogień, którym zajęła się niespodziewanie szata popa. Już jako kilkunastolatek przystaje do ukraińskich anarchistów i bierze udział w pierwszych akcjach. Szybko zostaje aresztowany. Jest niepełnoletni i to ratuje go od kary śmierci. W karcerach Butyrek ujawnia się jak niezłomny duch zamieszkał w tym stepowym dziecku, które, jak wkrótce się okaże, ni Boga, ni diabła, ni cara się nie boi. Ani on ani jego błyskawicznie powstała armia machnowców, walcząca na przemian z białymi i czerwonymi, wzbudzając strach, ale i podziw wśród wyszkolonych wojskowych. Machno staje się żywą legendą. Chłopi ukraińscy, wychowani na zaporoskich dumach, opowieściach o kozackich atamanach, których nie imały się kule i szable, widzą w nim kontynuatora tradycji wielkich buntowników. Wierzą, że jest mścicielem, który odpłaci panom, bogaczom i burżujom za wieki biedy i upokorzenia. Przechowują i żywią jego oddziały. Do czasu. W historii nie było miejsca na ostateczne zwycięstwo stepowych wojowników. Rosja Radziecka nie widziała miejsca na mapie dla wolnej Ukrainy. Nestor Machno zmarł w Paryżu, w biedzie i opuszczeniu. Czy jego losy mogły potoczyć się inaczej? Czy jest dzisiaj pamiętany na Ukrainie? Na te i inne pytania (na przykład o dwanaście srok) możemy zapytać autora osobiście, bo będzie gościem festiwalu Miedzianka Fest. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Imię Pani. Krzysztof Koziołek

Kryminał retro, którego akcja toczy się zimą na przełomie 1934 i 1935 roku w Krzeszowie. Główny bohater, Gustaw Devart, komisarz kryminalny z Wrocławia udaje się na odpoczynek do opactwa benedyktynów. Okoliczna przyroda, szlaki turystyczne i klasztorna cisza mają być idealnym miejscem na odpoczynek. Może być nawet nudno, msza w Dniu Światła trwa 3 godziny, jest okazja, by przyjrzeć się barokowym freskom Willmanna. Podczas kolacji rozmowa krąży wokół historii klasztoru i osiągnięć komisarza, chwalonego przez wuja Poinstingla, przerywa ją wiadomość o tragicznej śmierci jednego z zakonników. Akcja nabiera tempa, to nie ostatnia śmierć, której zagadkę stara się rozwikłać komisarz. Z planowanego odpoczynku niestety nic nie będzie. Zaczyna się wyścig z tajemniczym i bezwzględnym wrogiem, który nie szczędzi środków, by zmylić Gustava Dewarta. Miejscowa policja utrzymuje, że to jedynie seria nieszczęśliwych wypadków. Życie komisarza staje się zagrożone, to musi być gra o najwyższą stawkę. W dojściu do prawdy pomoże wiedza na temat historii i architektury opactwa, które skrywa wiele skarbów. Najcenniejsze stają się wskazówki ukryte na barokowych freskach Willmanna. Zakończenie zaskoczy.
Świetna fabuła, niebanalni bohaterowie, zwroty akcji, napięcie i wpleciona w to spora dawka wiedzy regionalnej to atuty powieści. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Córka cieni. Ewa Cielesz. Czyta Joanna Gajór

Tom I – Siedem szmacianych dat
Tom II – Obce matki
Tom III – Burza przed ciszą
Tytułowa Córka Cieni to Juliana, której losy poznajemy dzięki odnalezionemu pamiętnikowi, z którego wyłania się wstrząsająca opowieść jej niezwykłych losów na tle historii Polski.
Młodzi, ciekawi przygód studenci historii, Adam, Maks, Wojtek i Jurek spędzają kilka wakacyjnych dni w Bieszczadach. Podczas wędrówki, w leśnej głuszy natrafiają na opuszczony dom. Dom, który ma swoją historię.
Magdalena, pochodząca z zamożnej mieszczańskiej rodziny pewnego dnia poznaje ubogiego kelnera Piotra. Rodzi się między nimi uczucie, które niestety nie znajduje poklasku u rodziców młodej dziewczyny. Decydują się więc na dramatyczny krok, jakim jest ucieczka. Bez pieniędzy i jasnych celów na przyszłość, zamieszkują z dala od ludzi w leśnej chacie należącej do księdza. Wkrótce zostają rodzicami. Niestety ich szczęśliwe życie zmienia się w walkę o przetrwanie. Wybucha bowiem II Wojna Światowa. Z czasem doświadczają okrucieństwa z rąk band Ukraińców, a ich życie zmienia się w dramat…
Mamy tu miłość, radość, strach, śmierć, wojnę… . Emocji przy tej książce nie zabraknie. Polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
429
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group