Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 11868
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z jelonką.com

Piątek, 24 listopada 2017, 11:56
Aktualizacja: 11:59
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Tym razem bibliotekarze z Jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej radzą nam sięgnąć po książki: „Sprawa Tułajewa”, „Jelenia Góra w cieniu Hitlera”, „Szyjemy pluszowe misie dla naszych pociech. 10 oryginalnych wzorów misiów”. Dlaczego akurat te książki? O tym piszą w swoich recenzjach, które warto przeczytać. Zapraszamy do lektury!

Sprawa Tułajewa. Victor Serge
Posłowie do tej książki napisała Susan Sontag, co dla wielu już samo w sobie stanowi najlepszą rekomendację. W eseju zatytułowanym „Sprawa Victora Serge’a” zastanawia się, jak to się stało, że jeden z najbardziej znanych i fascynujących pisarzy, spadkobierca i kontynuator wielkiej rosyjskiej tradycji literackiej, popadł w zupełne zapomnienie? Naprawdę nazywał się Wiktor Kibalczycz. Jego ojciec opuścił carską Rosję w obawie przed represjami, jakie spadły na członków ruchów demokratycznych po zabójstwie Aleksandra II. Podczas tułaczki po Europie poznał i poślubił polską studentkę o równie radykalnych poglądach społecznych. Serge, jak sam zwykł mawiać, przez przypadek urodził się w Brukseli i od razu stał się wygnańcem politycznym. Jego życie to gotowy scenariusz na film sensacyjny – burzliwe, pełne niebezpieczeństw, przerywane kolejnymi pobytami w więzieniach i przykładami niebywałej odwagi. Wystarczy wspomnieć, że jego aresztowanie przez władze bolszewickie w 1933 roku wywołało międzynarodowe protesty, dzięki którym został w 1936 roku uwolniony, czyli w rzeczywistości wydalony ze Związku Sowieckiego. Był to jedyny w czasach Wielkiego Terroru przykład zagranicznej interwencji zakończonej sukcesem. „Sprawa Tułajewa” opowiada o tamtych wydarzeniach, o zamordowaniu przez system stalinowski milionów ludzi, w tym również członków „starej gwardii” bolszewickiej; o strachu, terrorze, głodzie, przejmującej biedzie lat trzydziestych. Przypadkowe, dokonane pod wpływem impulsu, zabójstwo prominentnego działacza, towarzysza Tułajewa (być może Serge inspirował się sprawą Siergieja Kirowa), odpowiedzialnego za masowe czystki i zesłania wywołuje falę aresztowań i śledztwo na niespotykaną dotąd skalę. Nie jest ważne, czy uda ustalić się rzeczywistego sprawcę, Wielki Szef ma inny plan – nadarza się niepowtarzalna okazja, aby pozbyć się ostatnich z tych, którzy jeszcze pamiętają, że w rewolucji chodziło o coś zupełnie innego. Absurdalne spiski, wymyślane dla potrzeb chwili przez usłużnych funkcjonariuszy, oplatają całą Rosję, aby na koniec unicestwić własnych twórców. Wielka, chciałoby się powiedzieć rosyjska, choć napisana po francusku, powieść, ale przecież do Serge’a nikt się nie przyznaje. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Jelenia Góra w cieniu Hitlera. Szymon Wrzesiński, Paweł Kałafatiuk, Krzysztof Urban
Bogate w historię miasto, Hirschberg im Riesengebirge, doczekało się ciekawej publikacji, która wyciąga na światło dzienne tajemnice z lat 1933-45. Zespół autorski gwarantuje rzetelność informacji potwierdzonych w dokumentach oraz niezwykle bogaty zasób dawnych fotografii, które utrwaliły wygląd Jeleniej Góry, jej okolicy i jej mieszkańców z czasów III Rzeszy. Z książki dowiemy się między innymi o tajnych fabrykach, fałszywych funtach, robotnikach przymusowych, więzieniu, uranie i jeleniogórskich podziemiach oraz schronach przeciwlotniczych. Poruszony został wiecznie żywy temat skarbów III Rzeszy i tajemniczej broni, której produkcja związana jest z Krzaczyną. Na zakończenie autorzy zamieszczają 4 aneksy – wypowiedzi i relacje świadków wydarzeń, które miały miejsce w Jeleniej Górze: budowa schronu, mecz w obozie śmierci, rozterki członka Hitler-Jugend, Ditera Kosmali ur. w Hirschbergu i przyjazd Wojciecha Tabaki. Jak zapowiadają badacze, publikacja nie wyczerpuje tematu, a kolejne zostaną wydane w przyszłości. Książka dostęp[na w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Szyjemy pluszowe misie dla naszych pociech. 10 oryginalnych wzorów misiów. Brian i Donna Gibbs
Pluszowy miś ma już ponad sto lat, mimo to jest jedną z najpopularniejszych na świecie zabawek dla dzieci. Te rozkoszne, malutkie pluszaki będą wspaniałym podarunkiem zarówno dla niemowlaka, jak i dla nieco starszego dziecka. Z pewnością staną się ich największym skarbem. Miś często towarzyszy swojemu właścicielowi długie lata. W tej książce brytyjscy autorzy - Brian i Donna Gibs - dzielą się z nami swoim kilkunastoletnim doświadczeniem w szyciu pluszowych misiów. Kolorowe zdjęcia pokazują krok po kroku wszystkie etapy pracy i uzupełniają przejrzystą instrukcję szycia.
Dziesięć pięknych misiów jest uosobieniem wszystkiego, co kochamy w pluszakach. Jest wśród nich Księżniczka z tajemnym schowkiem na nasze sekrety, Barnaba ze zginanymi nóżkami, pozwalającymi mu wygodnie siedzieć i obserwować to, co robimy, oraz Puchatek - tradycyjny, uroczy miś ze złocistego moheru, który z pewnością zostanie ulubieńcem całego domu. Są tutaj też pięknie haftowane, kolorowe misie na każdą porę roku. Trudno będzie się oprzeć pokusie uszycia ich wszystkich!
Wszystkie misie wykonane są z materiałów i przy użyciu technik całkowicie bezpiecznych dla dzieci. Zestaw wykrojów klasycznych pluszowych misiów, które pokocha cała rodzina! Rękodzieło i robótki ręczne obecnie przeżywają ogromy rozkwit. Książka ta połączy pasję mam i babć z miłością dzieci do misiów. Wspaniały pomysł na wspólne spędzenie jesienno-zimowych wieczorów.
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Po tę oraz po mnóstwo innych książek o MISIACH zapraszamy do Biblioteki Dziecięco-Młodzieżowej. (DP)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2217
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
8%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Aktualności
Na razie szaro, może będzie kolorowo
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group