Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 8446
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 10 listopada 2017, 6:27
Aktualizacja: Niedziela, 12 listopada 2017, 7:57
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Siedem mitów Drugiej Rzeczypospolitej”, „Pułapka”, „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” i „Kobiety z czerwonych bagien” – po te książki radzą nam sięgnąć bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym w ich recenzjach.

Siedem mitów Drugiej Rzeczypospolitej. Andrzej Garlicki
Andrzej Garlicki był wybitnym historykiem, specjalistą w zakresie dziejów Polski międzywojennej, autorem najważniejszej i najbardziej wnikliwej biografii Józefa Piłsudskiego. „Siedem mitów Drugiej Rzeczypospolitej” to jego ostatnia książka, która ukazała się już po śmierci autora. Lata 1918-1939 to był ulubiony temat Profesora. Tym razem punktem wyjścia stał się mit, czyli „opowieść pozornie relacjonująca wypadki historyczne”. Chętnie przyjmujemy jego wewnętrzną, zwodniczą spójność i przekaz, który kształtuje się wyniku zastosowanych myślowych uproszczeń, ale prawda wygląda najczęściej inaczej i choć bolesna, to dochodzenie do niej jest zawsze fascynujące, jak każde konstruktywne rozumowanie. Logiczne uporządkowanie przez Andrzeja Garlickiego omawianych wydarzeń jest tym bardziej frapujące, iż mamy do czynienia z okresem pełnym chaosu, targanym przez polityczne ambicje, społeczne oczekiwania, a przecież struktury państwa są dopiero na nowo tworzone, co świetnie przedstawione zostało w pierwszym eseju. Działania kończące I wojnę światową i sprzyjająca sytuacja na arenie międzynarodowej dawały nadzieję, że Polska ma szanse odrodzić się i wyłonić z niebytu. Dwóch było liczących się pretendentów do objęcia najważniejszego stanowiska w kraju: Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Reprezentowali zupełnie różne obozy polityczne, ale w powszechnej świadomości utrwalił się pogląd, że w obliczu wielu zagrożeń, ustalania granic doszło do zawieszenia broni. Czy rzeczywiście tak było? Sterujące naszą historyczną świadomością mity, przeanalizowane właśnie pod tym kątem przez Profesora są również albo przede wszystkim największymi, często nierozwiązanymi problemami trapiącymi II RP, które nadal wywołują emocje i rozgrzewają dyskusje. Wystarczy wspomnieć sprawę Zaolzia, stosunek do mniejszości narodowych, konflikty o Lwów i Wilno, głośne morderstwa polityczne. Może podczas obchodów kolejnej rocznicy Niepodległej warto na te sprawy spojrzeć jeszcze raz, tym razem chłodnym okiem historyka? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pułapka. Jolanta Maria Kaleta.
Nowe fakty dotyczące szczeliny jeleniogórskiej, do której wjechał pociąg wypełniony skarbami elektryzują środowisko poszukiwaczy i odkrywców tajemnic. Jest zima, zbliżają się święta. Kilka osób planuje spędzić je w Górach Izerskich i poszukać szczęścia w rejonie Czarcich Skał i Czarnego Lasu. Wszystkim towarzyszy dziwne uczucie, że ktoś ich śledzi, a na śniegu znajdują zagadkowe ślady, które nie pasują do żadnego ze znanych zwierząt. Zaplanowana przygoda eksploratorska zamienia się w koszmar, towarzyszy jej niezwykły układ planet, poczucie zagrożenia, ślady krwi, tajemnicze światła, znikające przedmioty i rozładowane baterie, kręcąca się w kółko igła magnetyczna i historie związane z okultyzmem. Czym jest Skarb Grolmana i czy uda się go znaleźć ? Kto wyjdzie z tej opowieści cało i jakie fakty z życia bohaterów wyjdą na jaw? Autorka doskonale tworzy klimat grozy, pełen domysłów, niedopowiedzeń, wrażeń, dźwięków i rosnącego strachu. Wplecione w fabułę autentyczne izerskie miejsca dodają powieści wiarygodności, czy po przeczytaniu powieści będziemy mieć odwagę, by je odwiedzić ? Przecież w górach grasuje potwór, czy tylko jeden ? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy – Małgorzata Strzałkowska
Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy – te słowa i towarzyszącą im melodię poznajemy, zanim pójdziemy do szkoły i zanim w pełni zrozumiemy, co znaczy słowo „Polska”. A generał Dąbrowski, dumnie maszerujący z ziemi włoskiej do Polski, pojawia się w dziecięcej wyobraźni jako jeden z pierwszych sławnych Polaków i godnych naśladowania bohaterów. Przywykliśmy do tego, że Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewa w chwilach ważnych i uroczystych. Od najmłodszych lat wzrusza nas i przejmuje. Ale czy wiemy, jak to się stało, że właśnie ta pieśń została naszym hymnem narodowym? Czy znamy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens? Książka opowiada o narodzinach Mazurka Dąbrowskiego, o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej Pieśni Legionów Polskich we Włoszech w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych. Porządkuje rozproszone informacje dotyczące polskiego hymnu w ciekawe i przydatne kompendium. Dzięki podziałowi na dwie części : Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien oraz Dla wnikliwych, sięgnąć po nią może czytelnik w każdym wieku. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Kobiety z czerwonych bagien - Grażyna Jeromin-Gałuszka; czyta: Monika Pikuła
To opowieść o życiu kobiet wielopokoleniowej rodziny, o ich wyborach, miłości często nieszczęśliwej i niespełnionej, o ich mężczyznach, którzy zawsze pojawiali się na krótko, by nagle zniknąć. Wszystko to dzieje się w otoczeniu tajemniczych tytułowych Czerwonych Bagien. Kobiety, których losy poznajemy są mądre i twarde jak stal. Każda z nich poznaje miłość swojego życia w sposób niepojęty. Dużo tu mądrości życiowych, a jedną z najważniejszych jest nieuniknione przeznaczenie. Autorka świetnie połączyła liryzm i tragizm postaci z inteligentnym poczuciem humoru. Książka wzrusza i bawi jednocześnie. Tę powieść słucha się z ogromną przyjemnością – to relaks i balsam dla duszy. Polecam ! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group