Niedziela, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5933
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 21 lipca 2017, 7:02
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Co tym razem polecają nam bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? Otóż proponują nam sięgnięcie po „Dziady” (nie te A. Mickiewicza), „Motyle dzienne w Karkonoszach. Atlas rozmieszczenia”, ”Lolka” oraz książkę pt. „Harda”. Swoje wybory uzasadniają w recenzjach.

Dziady. Paweł Goźliński
Jan Żebrowski, autor jednej, ale za to bestsellerowej książki, a także wielu prowokacyjnych wystąpień i celebryckich zachowań zostaje postrzelony w głowę. Wprawdzie jego ciało już się wybiera na drugą stronę cienia, ale duch, wiecznie żywy, chciałby się jeszcze dowiedzieć: kto i dlaczego? Jednocześnie zaatakowani zostają m.in. Monika Strzępka, Paweł Demirski, Janusz Głowacki, Joanna Bator, Olga Tokarczuk, przy czym panie radzą sobie świetnie z napastnikami, ta ostatnia musi nawet wyręczyć brygadę antyterrorystyczną. Cały i zdrowy, ale i niczego nieświadomy jest jeszcze ostatni wieszcz, czyli Jarosław Marek Rymkiewicz. Co ich łączy? Początkujących i nieudolnych, ale zdecydowanie natchnionych i wierzących w swoją misję morderców nasyła tajemniczy Król-Duch. Śledztwo prowadzi Sybilla Podhorecka, czyli najbardziej zwariowany kryminał ostatnich lat. Paweł Goźliński, pilny student Marii Janion, udowadnia, że polski romantyzm nie umarł z nudów w szkolnych podręcznikach, tylko ciągle inspiruje, a w połączeniu z wirtualno-facebookową rzeczywistością tworzy mieszankę zaiście wybuchową. Fantastyczny język podparty cudownie złośliwym darem obserwacji, sensacyjna fabuła z całkiem sporym przymrużeniem oka, świetna zabawa literackimi motywami i skojarzeniami różnych epok i gatunków, a w tym kotle nasze codzienne, wielkie i małe polskie sprawy i spory. Może śmiech i ironia okażą się zbawienne? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Motyle dzienne w Karkonoszach. Atlas rozmieszczenia. (praca zbiorowa)
Trwa letni sezon turystyczny w Karkonoszach, setki gości na szlakach podziwia karkonoska przyrodę. Między turystami, obok nich tutejsza flora i fauna żyje swoimi sprawami. Wśród mieszkańców gór dominują owady, motyle dzienne reprezentowane są przez zaledwie 82 gatunki. Liczebność gatunkowa motyli dziennych spada, jednocześnie to idealna grupa modelowa dla prowadzenia badań biotopów. Atlas wydany przez oba Karkonoskie Parki Narodowe, to publikacja naukowa, która zawiera dokładne analizy środowiska, występowania , zagrożeń i ochrony, siedlisk oraz preferencji żywieniowych każdego z gatunków. Pięknie ilustrowana książka wprowadza nas w świat tych żywych klejnotów, uczy jak rozróżniać, czasem bardzo podobne do siebie gatunki Górówek, Modraszków, Kraśników, Dostojek, Czerwończyków. W połączeniu z wiedzą botaniczną pomoże zidentyfikować każdemu amatorowi lepidopterologowi spotkany na górskim szlaku, łące, skale, murawie, czy w lesie egzemplarz. Może komuś uda się wypatrzyć gatunek, którego nie ma w tej publikacji i dzięki temu wiedza na temat karkonoskich motyli dziennych zostanie wzbogacona ! Może książka pomoże nam zrozumieć wymagania tych pięknych stworzeń, może nauczy, że pewne chwasty, określone rośliny są jedynym pożywieniem dla któregoś z motyli. Karkonoscy naukowcy dali nam wspaniałe narzędzie do poznawania motyli. Wśród faktów odkryjemy kilka ciekawostek, między innymi, że populację Pazia królowej wspierają ogródki działkowe, że dla niektórych motyli, np. Modraszka malczyka typowy jest kanibalizm, a larwy niektórych gatunków Modraszków musza zostać adoptowane przez mrówki, żeby kosztem ich larw mieć szanse przejść do kolejnego stadium rozwoju i opuścić mrowisko jako dorosły owad. Niemal 20 gatunków motyli odwiedza Śnieżkę, między innymi Szlaczkoń siarecznik, Czerwończyk dukacik, czy Modraszek wieszczek - nazwy motyli to odrębny temat, czasem metaforyczny, podobnie w języku czeskim, do rozważania podczas odpoczynku na górskiej murawie! . Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Lolek . Adam Wajrak
Każdy pies marzy, aby być z jakimś człowiekiem, a wielu ludzi marzy o tym, by spotkać psa. Czasami wystarczy przypadek, żeby się odnaleźć…
Poruszająca opowieść o psie, który nie miał w życiu łatwo.
Lolek jest kudłatym stworzeniem o wielkim sercu, który ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi. Ale trafić na nich wcale nie jest łatwo. Szczególnie zimą w okolicach Puszczy Białowieskiej. Pierwowzorem głównego bohatera książki jest pies, który pewnego dnia pojawił się w życiu Adama Wajraka i jego żony Nurii i który dziś mieszka z nimi w Teremiskach.
Historia Lolka opisana przez Adama Wajraka jest doskonałą “pomocą naukową” w szkole człowieczeństwa. Myślę, że może służyć nie tylko dzieciom. Wielu dorosłych też potrzebuje edukacji w tej dziedzinie. Czytajcie “Lolka” wszyscy! Nieważne ile macie lat. Ważne byście umieli patrzeć sercem, a ta książka umożliwi to każdemu! – Dorota Sumińska (lekarka weterynarii ,publicystka). Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Harda. Elżbieta Cherezińska
Jaka była Świętosława, córka Mieszka I i Dobrawy? Czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić w jakich czasach żyła? Jej ojciec przyjmuje chrzest i wprowadza chrześcijaństwo, to niewątpliwie rewolucja w krainie Polan, która nie przechodzi bez sprzeciwu pogaństwa. Polityka i plany ekspansji dominują w życiu rodziny książęcej, tytułowa Sygrida chcąc, nie chcąc jest wplątana w intrygi, plany dynastyczne i walkę o władzę. Siostra Bolesława Chrobrego, królowa szwedzka i duńska, mimo że pojawia się w nordyckich sagach, to historycznie nie ma pewności, że jest postacią autentyczną. Po wysłuchaniu książki, pełnej barwnej narracji i historycznej wyobraźni autorki z pewnością nie tylko uwierzymy w jej istnienie, ale poczujemy się również jak mieszkańcy średniowiecznej osady, do wyboru słowiańskiej lub nordyckiej. Prawda to, czy fikcja ? Książka Elżbiety Cherezińskiej nie stoi na półce z podręcznikami historii. „Harda” stoi na półce z literaturą wciągającą! Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group