Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 4829
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 2 czerwca 2017, 6:32
Aktualizacja: Sobota, 3 czerwca 2017, 5:51
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Co tym razem proponują nam bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? To „Mag”, „Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę”, „SZ–koła życia” i „Sekretne życie drzew”. Swoje wybory uzasadniają, jak zawsze, w bardzo ciekawych recenzjach. No to się zaczytajmy…

Mag. John Fowles
Nicholas Urfy –młody, wywodzący się z klasy średniej, dobrze wykształcony Anglik - to główny bohater tej prawie klasycznej już powieści , ale nieprzerwanie czytanej, polecanej, umieszczanej na listach najważniejszych książek. Dla wielu nosi miano kultowej, choć samo słowo mocno jest nadużywane. Lata 50-te to dla wielu czas wytyczania własnej drogi. Nicholas także próbuje określić swoją przyszłość, lecz bez większego rezultatu. Niezrealizowany poeta, swobodny w miłostkach, ale bez większego uczuciowego zaangażowania. Poszukiwanie zajęcia zaprowadza go jako nauczyciela na grecką wyspę. Zamknięta enklawa, mała społeczność, brak rozrywek i tajemnicza willa ekscentrycznego bogacza. Ich drogi musiały się w końcu skrzyżować. Rozpoczyna się przedziwna gra. Zwidy, telepatia czy świetna mistyfikacja, co jest kłamstwem, a co prawdą? Co chwilę zmienia się sceneria, ustalone wcześniej fakty znów okazały się mylnym tropem. Jednocześnie uroda tego swoistego teatru w połączeniu z pięknem wyspy, jej klimatem, kolorami, roślinnością, morzem sprawia, że bohater, a z nim i czytelnik nie chcą przerwania spektaklu. Do czasu. Gra się nasila. Razem z Nicholasem mamy dość, a on sam staje przed nami coraz bardziej obnażony emocjonalnie. Udziela nam się jego irytacja i potrzeba oddzielenia faktów od zmyślenia. Coś co wygląda na finał jest kolejnym aktem. Powrót do Londynu również niczego nie zmienia. I trudno coś więcej dodać, aby nie zdradzić fabuły, która trzyma w napięciu do samego końca. Można jedynie posłużyć się słowami autora, że każde znaczenie powieści nadane przez nas jest właściwe, bo prawdziwe jest to, co wywołuje ona w czytelniku. Choć dalej brzmi to enigmatycznie, to wszystko stanie się zrozumiałe po przeczytaniu ostatniej strony. John Fowles wykorzystał w książce swoje własne przeżycia. Powieściowa Phraxos to wyspa Spatsai, gdzie Fowles uczył angielskiego. I była również odseparowana willa „Bourani”, cisza lasów i niewyrażalne, niemal mistyczne przeżycia… . Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (KH)

Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę – Emma Adbage
Cyfry to matematyczny alfabet. Służą do zapisywania liczb, które mówią nam, ile czegoś jest. Tylko skąd wiedzieć ile? Z tą książką nauczysz się liczyć podczas zabawy na podwórku, w ogrodzie, lesie czy parku – o każdej porze roku. Książka prezentuje proste zabawy związane z liczeniem - w pojedynkę i w grupie - z wykorzystaniem tego, co można znaleźć podczas spaceru. Zabawa na świeżym powietrzu, niezależnie od aktualnie panującej za oknem pory roku, może stać się świetnym pomysłem do nauki i treningu liczenia (np. kamieni, kasztanów, patyków), mierzenia (np. dżdżownic jesienią), dodawania (np. punktów zdobytych w butelkowych kręglach), czy dzielenia (oczywiście cukierków!). Oprócz rozdziałów z matematycznymi zabawami na każdą porę roku, znajdziemy tu pomysłową prezentację liczb od 0 do 10, a także przystępne wyjaśnienie podstawowych działań matematycznych: dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

SZ-koła życia. Maja Włoszczowska
Jeśli jeszcze nie udało Ci się porozmawiać z Mają Włoszczowską, a masz na to wielka ochotę, to ta książka może w pewnym stopniu spełnić to marzenie. Zaczyna się od wypadku, który rzucił cień na sportowa karierę kolarki… Straszliwy ból, okropny widok, stracone nadzieje na medal olimpijski i mozolna droga do pierwszego powypadkowego srebra na Mistrzostwach Świata. Opowieść przepełniona osobistymi refleksjami i wspomnieniami. Przewodnik do sukcesu, który daje przykład jak spełniać marzenia bez kompleksów i jak ważna jest w tej trudnej drodze rola mamy i przyjaciół. Jeśli jeszcze nie polubiłeś Naszej Złotej Majki, to po przeczytaniu na pewno zapałasz do niej sympatią. Jeśli jesteś początkującym kolarzem, to nie będziesz się rozstawać z tą książką. Oprócz historii życia sportowca zawiera ona cenne wskazówki jak dobrać sprzęt, dietę, jak planować trening, jakie robić badania, jak walczyć z napięciem i stresem. Wprost mówi też o tymi ile dobrego i złego niesie ze sobą życie wyczynowca. Dodatkowym walorem publikacji są zdjęcia z sytuacji, których nie widać w telewizji, czy w prasie, często bardzo osobiste i zza kulis sławy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Sekretne życie drzew - Peter Wohlleben; czyta: Stanisław Biczysko
Rewelacyjna książka odsłaniająca szereg tajemnic jakie ,,drzemią” w drzewach. Autor w przystępny sposób przedstawia wiele procesów zachodzących w ekosystemie leśnym, od gospodarki wodnej, poprzez obronę przed szkodnikami po śmierć i następowanie po sobie kolejnych pokoleń drzew.
Słuchanie tej książki jest tak odprężające jak spacer po lesie. Dla lepszego odbioru Peter Wohlleben posługuje się swoistą metaforą, pisze o drzewach jak o ludziach: myślą, pamiętają, uczą się. Ten swobodny styl jest jedną z większych zalet książki niemieckiego leśnika. Czy nie łatwiej zapamiętać, że ,, świerki nie lubią mieć mokrych nóg” niż suchej informacji, że źle rosną w podmokłym terenie z wysokim poziomem wód gruntowych? Czego jeszcze można się dowiedzieć o drzewach i lesie? Które z drzew mają jakie upodobania, jak nawiązują przyjaźnie, jak współpracują i walczą, w końcu jak czują się drzewa w mieście.
"Sekretne życie drzew” to książka fascynująca, magiczna, zaskakująca!
Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group