Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 9546
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 31 marca 2017, 7:34
Aktualizacja: Niedziela, 2 kwietnia 2017, 8:28
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Uczeń architekta, Tajemnice, zagadki, zakamarki Doliny Pałaców i okolic, Jaś Wiadomy zmienia świat i Rotmistrz Pilecki – Ochotnik do Auschwitz to kolejne propozycje bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze. W swoich recenzjach zapraszają do tej właśnie lektury. Dlaczego? Warto przeczytać.

Uczeń architekta. Elif Shafak
Dżahan jest kornakiem, w seraju opiekuje się białym słoniem o tajemniczym imieniu Czhota, wkrótce zostanie jednym z uczniów Sinana. I właściwie wszystko już wiadomo. Elif Shafak, najbardziej znana współczesna pisarka turecka, zabiera nas w niezwykłą literacką podróż do XVI-wiecznego Stambułu czasów świetności Imperium Osmańskiego, gdzie niepodzielnie rządzi Sulejman Wspaniały z nieodłączną u jego boku sułtanką Hurrem, a w pałacowych ogrodach można spotkać ich córkę Mihrimah. Będziemy też świadkami pierwszych oznak upadku Turcji za panowania kolejnych sułtanów Selima II i Murada III. Ale Stambuł oglądamy oczami Sinana i jego uczniów. Hoca Mimar Sinan był naczelnym architektem trzech kolejnych wymienionych już sułtanów, jednym z najwspanialszych artystów nie tylko swojej epoki, twórcą m.in. Meczetu Sulejmana i około 400 innych budowli, których nie sposób wymienić. Przez całe życie poszukiwał prostoty, piękna i harmonii, przez co niektórzy nazywali go osmańskim Michałem Aniołem. Zresztą Michał Anioł też się pojawia w tej przepięknej powieści podczas budowy Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Baśn, przypowieść, opowieść – każde z tych określeń pasuje do „Ucznia architekta”, bo każdy tu znajdzie coś dla siebie i każda interpretacja będzie tą właściwą. Jednych zaciekawią kulisy świata wschodniej polityki, drugich pochłonie codzienne życie kosmopolitycznego miasta z jego wielokulturowością i wielonarodowością, innych urzeknie ponadczasowa historia o miłości, przyjaźni, samotności, strachu, cierpieniu, niesprawiedliwości, nienawiści i zdradzie a wszystkich pogodzi Elif Shafak, która jak nikt potrafi zawładnąć naszą wyobraźnią i niczym Szeherezada snuć swoją opowieść pełną ciepła, barw, kolorów, zapachów, smaków i tych wszystkich orientalnych szczegółów, które działają jak najintensywniejsze przyprawy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (KH)

Tajemnice, zagadki, zakamarki Doliny Pałaców i okolic. Cezary Wiklik
Kotlina Jeleniogórska i południowo - zachodnia część współczesnej Polski to teren o bogatej historii, którą przypominają liczne zabytki architektury zachowane w całości, odrestaurowane, bądź pozostające w ruinie. Wiele z tych miejsc związanych jest z rodem Schaffgotschów, a z pewnością każde kryje w sobie jakąś niezwykłą historię. Publikacja Cezarego Wiklika oferuje ponad 60 opowieści o ludziach, skarbach, wydarzeniach, każda z nich warta jest zapamiętania i powtórzenia podczas wycieczki na Koziniec, do Karpnik, Rybnicy, Jagniątkowa, Proszówki, Czernicy, Wojanowa, Wlenia, Staniszowa… Lektura powinna sprawić przyjemność każdemu regionaliście, żądnemu ciekawostek i wartkich fabuł z historią w tle. Dzięki niej staną nam przed oczami obrazy Breughla, Rubensa i von Dycka oraz egipskie mumie z pałacu w Biedrzychowicach, w którym mieszkał jeden z założycieli niemieckich kolonii w Afryce Wschodniej. Przypomni nam się wielokrotnie podziwiany jedyny polski zamek, z wieżą zbudowaną na planie kropli wody, który odparł 1500 strzałów ciężkiej artylerii. Dowiemy się, gdzie szukać architektonicznego okruchu Francji Georga von Cottoneta na Śląsku, odkryjemy smutną tragedię bratobójstwa w Czernicy i niezwykłe malowidła w tutejszym pałacu. Swoje tajemnice zdradzi Grodziec, który mimo długiej i niezbyt chlubnej historii został zbudowany w XX wieku, wyjaśni się historia jednego z nielicznych folwarków obronnych, który został zbudowany w Janowicach Wielkich. Przypomni się jeleniogórski zamek, którego nie ma i królowa Marysieńka z dziećmi w Cieplicach, której pobyt był traktowany jako polityczny i niemal doszło do skandalu. Wyjaśni się, po co zbudowano górski zamek Chojnik i jaka jest historia zabobrzańskiego „zameczku”. Trafimy na koniec świata, odnajdziemy miejsce, w którym przebywał Karol IV, Ferenc Liszt, Richard Wagner, poznamy jasnowidza, świętą, cesarza, cara, wielu możnowładców, odkrywców, podróżników, fabrykantów, husytów i zbójców i długowiecznych z rodu Świnków. Wszyscy mieli swój wkład w historię naszego regionu.
Pomiędzy rozdziały autor wplata historię rodu Schaffgotschów, bogatą w ciekawostki, jedną z nich jest opowieść o polnej myszy, która uratowała relacje między potężnymi dworami i doprowadziła do budowy ważnego obiektu sakralnego.
Książka jest jedną z ciekawszych publikacji popularyzujących wiedzę o regionie i jego historii. Dodatkowym jej walorem są liczne ilustracje. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Jaś Wiadomy zmienia świat. Marcin Pałasz
Czy wiesz czym jest Czerwona księga gatunków zagrożonych ? Albo dlaczego przed gwiazdką nie można adoptować psa ze schroniska? Czy cyrk bez zwierząt ma sens? Umiesz prawidłowo segregować śmieci? Wiesz, kiedy kury są szczęśliwe? Czy można pić wodę z kranu? Nad tymi wszystkimi pytaniami głowi się rodzina Wiadomych – Jaś, Zosia oraz mama i tata. Spędzisz z nimi cały rok – odwiedzisz gospodarstwo ekologiczne i schronisko dla zwierząt, pojedziesz nad morze i do Puszczy Białowieskiej, wybierzesz się do cyrku i z wizytą do cioci Heli. I dowiesz się wielu ciekawych rzeczy. Dodatkowo, po każdym rozdziale, umieszczone są ciekawostki - dane liczbowe, porady, infografiki, linki do stron odpowiednich instytucji. Nie będziesz się nudził, obiecuję! Autor książki, Marcin Pałasz jest osobą bardzo zaangażowaną w walkę o ochronę przyrody, jest autorem licznych słuchowisk radiowych o tematyce ekologicznej, a jego adoptowany pies Elf jest bohaterem uwielbianej przez dzieci serii książek o przygodach Elfa. (opis wydawcy). Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (AJ)

Rotmistrzy Pilecki – Ochotnik do Auschwitz - Adam Cyra; czyta : Sławomir Holland
Wybitna publikacja Adama Cyry zdaje się wpisywać w nurt przywracania zbiorowej pamięci Polaków o niekwestionowanym bohaterze i człowieku, który swoim życiorysem uwiarygodnia takie pojęcia, jak: patriotyzm, poświęcenie czy hart ducha. Autor znakomicie naszkicował sylwetkę człowieka, który nie godził się z narzuconym systemem rządów opartych na kłamstwie, zbrodni i bezprawiu. Pragnął doczekać lepszych czasów i dla tego pragnienia gotów był poświęcić własne życie.
Adam Cyra bardzo rzetelnie przedstawił biografię Rotmistrza w pierwszej części. Druga część to praca samego Pileckiego. Smutne i poruszające opisy tego co przeżył w Auschwitz. A mimo tego twierdził, że Oświęcim to była igraszka w porównaniu z tym co wydarzyło się później… Wspaniały człowiek, wielki bohater.
Każdy z nas powinien poznać i wiedzieć ile Rotmistrz poświęcił dla Polski i dla nas. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group