Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 7275
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 11 listopada 2016, 8:05
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Słuch absolutny” o niezwykłym profesorze Andrzeju Szczekliku, „Uroczysko” o tym, że może być lepiej, kiedy już nie może być gorzej, a także „Filipek i dziewczyny” dla dzieci oraz kryminalny audiobook „Drugie Dziecko” – to kolejna porcja książek polecanych przez bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej, którzy w swoich recenzjach odkrywają rąbek tajemnicy dotyczącej fabuły każdej z pozycji. Tym razem, zgodnie z prośbą naszych Czytelników, będzie przede wszystkim optymistycznie!

Słuch absolutny. Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem
Kore, Katharsis, Nieśmiertelność – to tytuły pięknie wydanych książek autorstwa wybitnego lekarza Andrzeja Szczeklika. Są przykładem niewiarygodnej wręcz erudycji w dziedzinie sztuki czy nawet szeroko rozumianej humanistyki. I pewnie każdy, kto miał okazję zaczytywać się w nich, a jednocześnie słyszał o naukowych dokonaniach prof. Szczeklika zastanawiał się, ile wiedzy może pomieścić w głowie jeden człowiek i jak na to znajduje czas? Podobne pytanie nurtowało szefa wydawnictwa Znak i tak długo namawiał Profesora na książkę o nim samym, aż wreszcie dopiął swego, dzięki czemu mamy okazję zapoznać się z niezwykłą rozmową o życiu i pracy wybitnego człowieka, dodajmy od razu –bardzo skromnego, który nie widzi nic nadzwyczajnego w umiejętności łączenia i pogłębiania tylu pasji z pracą naukową i praktyką lekarską. Z przyjacielskiej niemalże pogawędki otrzymujemy portret człowieka, który talent podparł solidnym wykształceniem i niespotykaną pracowitością. Ciepłe słowa o domu rodzinnym, dylematy w wyborze studiów, początki pracy zawodowej, budowanie kliniki, zagraniczne staże, książki, muzyka, góry, przyjaciele, fotografie z domowych albumów, a na deser anegdoty i opowieści (oczywiście bez naruszania tajemnicy lekarskiej) o znanych i sławnych postaciach z otoczenia Profesora, czyli pacjentach „kliniki Szczeklika”. Wielka szkoda tylko, że było to ostatnie spotkanie, ostatnia rozmowa – Andrzej Szczeklik zmarł nagle, przed ukończeniem książki. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.(KH)

Uroczysko. Magdalena Kordel
Jeśli czasem wydaje Ci się, tak jak wydawało się Majce, głównej bohaterce, że gorzej być nie może, to podobnie jak ona nie masz racji. Nieszczęścia przecież chodzą parami, bywa również, że nie widać żadnego dobrego rozwiązania, poza jednym, po którym męczy kac. Na szczęście są góry i jest gdzieś w Sudetach wioska, w której nawet najbardziej zwariowane pomysły udają się. Majka, Jagoda, Marysia i Tadeusz uciekają z Warszawy i zaczynają wszystko od nowa w Malowniczym. Mieszczuchy na wsi, trochę obcy, ale również interesujący, wnoszący wiele do nowego środowiska a jednocześnie czerpiący z atmosfery wiejskiej pozornej nudy. Historia Majki i jej rodziny to seria zabawnych zdarzeń, odważnych decyzji i silnych, wspierających się kobiet. Nie raz zaśmiejecie się czytając, jakie niespodzianki spotkały naszą bohaterkę, kogo przyjęła pod swój dach i kto jej pomógł, kiedy sytuacja była po raz kolejny beznadziejna. O przyjaźni, odwadze, szczerości i o miłości, czekającej tam, gdzie się nikt nie spodziewa. W domku na górce wśród radosnych ludzi i przyjaznych zwierząt każdy z nas czułby się wspaniale. Książka poprawiająca samopoczucie, dająca wiarę, że wszystko może się zdarzyć, zwłaszcza to, co dobre, o ile ma się odwagę wyciągnąć ręce do swoich marzeń. Lekka, z humorem napisana lektura na jesienne, długie wieczory. Wszystko będzie przecież dobrze! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Filipek i dziewczyny. Małgorzata Strękowska – Zaremba
Filipek Zaskroniec, niepoprawny optymista i łobuziak, dowiaduje się, że będzie miał rodzeństwo. Brata powitałby z szeroko otwartymi ramionami, ale co, jeśli to będzie... siostra? Przecież każdy szanujący się chłopak wie, że z dziewczynami nie da się normalnie wytrzymać! Zacałują na śmierć, wygadają rodzicom każdą tajemnicę, zameczą swoimi babskimi sprawami. A jak się człowiek – nie daj Boże! – zakocha w takiej jednej, to już amen w pacierzu! Filip Zaskroniec opowiada o swoim życiu i codzienności z całym sobie wrodzonym wdziękiem i chłopięcą wyobraźnią, a robi to w tak uroczy sposób, że jego postępowanie z miejsca zyskuje sympatię czytelnika. Kipiąca humorem, trochę niepoprawna książka dla wszystkich, którzy lubią bohaterów w typie słynnego Mikołajka. A tak Filipek zachęca do przeczytania innych opowiadań :
Hej, ziomale, zaczekajcie! Jeśli spodobały Wam się moje perypetie z dziewczynami, przeczytajcie też inne książki o mnie: Filipek i rodzina, Filipek i szkoła, Filipek i wakacje. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Drugie Dziecko - Charlotte Link. Czyta: Ewa Abart
Jest to świetnie napisany kryminał psychologiczny z dobrze poprowadzoną fabułą, ciekawymi postaciami i zagadką, której korzenie sięgają zdarzeń z czasów II wojny światowej.
Stare domy, stare mroczne tajemnice i skrywane emocje. Dreszcze przechodzą podczas słuchania tej niesamowitej historii. Nienawiść, ból i rozgoryczenie tłumione przez wiele lat potrafią doprowadzić do okrutnych zbrodni. Przed komisarz lokalnej policji Valerie Almond stoi wyzwanie rozwiązania i schwytania sprawcy dwóch brutalnych morderstw, młodej studentki i starszej kobiety. Sprawca nie pozostawił żadnych śladów. Dochodzenie jest nieudolne, tkwi w miejscu. Valerie podejrzewa, że kluczem do rozwiązania może być przeszłość rodziny drugiej z ofiar. Znaleziony w komputerze ofiary pamiętnik ujawnia zdarzenia, kiedy do miasteczka przybyły ewakuowane w czasie wojny dzieci z Londynu.
Na odległą farmę Beckkettów pracownice opieki socjalnej przydzieliły dwoje dzieci. Jednak los jednego z nich, niedorozwiniętego umysłowo chłopca przez długie lata pozostał nieznany.
Mimo kryminalnego wątku jest to książka obyczajowa z pogłębionym portretem psychologicznym i dylematami moralnymi jej bohaterów. O tym mniej więcej traktuje powieść pani Link, trzymając w napięciu do końca. Audiobook dostępny w Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group