Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 7737
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 5 sierpnia 2016, 8:01
Aktualizacja: 8:03
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Zbliża się 10 sierpnia i coroczna uroczystość na Śnieżce – dzień odpustu ku czci św. Wawrzyńca i święto przewodników sudeckich. Z tej okazji bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej polecają książki właśnie o takiej tematyce, ale nie tylko…

Wołanie w górach: wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach. Michał Jagiełło

W lutym tego roku dowiedzieliśmy się o śmierci Michała Jagiełły, człowieka wielu specjalności, fascynacji i pasji. Dwie z nich: literatura i góry trwały niezmiennie. Swoje odzwierciedlenie znalazły w książce, która jak żadna inna zasługuje na miano kultowej - na jej lekturze wychowały się kolejne pokolenia miłośników gór.
„Wołanie w górach” to historia powstania i działalności pogotowia górskiego w Tatrach. Opis najważniejszych i najtrudniejszych akcji ratunkowych Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od 1909 roku, czyli od chwili powołania do życia towarzystwa, którego znak (niebieski krzyż na białym tle) od tej pory miał się kojarzyć z nadzieją na ocalenie, choć jednemu z pomysłodawców powstania organizacji, Mieczysławowi Karłowiczowi, nie dane było doczekać pomocy - zginął 8 lutego tego samego roku przysypany lawiną śnieżną u stóp Małego Kościelca, jego śmierć przyspieszyła prace nad rejestracją stowarzyszenia.
W książce napisanej z pasją, ale i z respektem dla ciągle zaskakującej natury, odczuwalny jest przede wszystkim szacunek dla ratowników. Michałowi Jagielle możemy wierzyć - sam był jednym z nich. Książka w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Panoramy gór Polski: nowe spojrzenie na góry. Katarzyna Marcinkowska (red.)

Pierwsza na rynku publikacja, w której wszystkie pasma górskie – od Gór Izerskich aż po Bieszczady – zostały przedstawione na panoramicznych fotografiach. Panoramy szczegółowo opisano, a miejsca wykonania zdjęć zaznaczono na plastycznych modelach terenu. To nowatorski album, z którym można poznawać góry bez ruszania się z miejsca, planować wycieczki i wybierać widoki, które chciałoby się zobaczyć na własne oczy.
Panoramiczne fotografie nie tylko ukazują różnorodność krajobrazową polskich gór, lecz także wyróżniają się bogactwem treści. Inaczej niż w tradycyjnych albumach, wszystkie szczyty widoczne na zdjęciach zostały szczegółowo opisane.
Plastyczne modele terenu wiernie oddają ukształtowanie każdego z pasm i, co istotne, pokazują miejsca wykonania panoram. Jedno spojrzenie na model pozwala szybko ocenić charakter danych gór.
Teksty w przystępny sposób informują o charakterystyce poszczególnych pasm. Rzetelna wiedza, ciekawostki, mało znane fakty, opisy niesamowitych miejsc – wszystko w jednej niezwykłej publikacji, polecanej również dla młodszych Czytelników.
Książka zakupiona z dotacji WFOŚiGW we Wrocławiu, dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (AJ)

Z dziejów Śnieżki w Karkonoszach. Jacek Kolbuszewski

Izabela Czartoryska w 1816 roku zapisała wyjeżdżając z gór „serca mieliśmy ściśnięte, a oczy jak długo się dało utkwione w Śnieżkę.” ;S. Salomons z Jamajki, 4 sierpnia 1795 roku zapisał w Koppenbuchu, że „…warto było wydać pieniądze, aby przybywszy tu z Grenlandii zobaczyć tę wysoką gorę”.
Autor stawia humanistyczną tezę, że turystyka to nie tylko osiągnięte kilometry ale również, a może głównie, stosunek człowieka do krajobrazu, element kulturotwórczy. Pierwsze było malarstwo, ono okiełznało góry, w których widziano groźną twierdzę boską. Utrwalone i oswajane kontemplacją obrazów góry, zaowocowały pionierami szczytów, którzy podjęli wyzwanie delektowania się widokami na żywo. Alpinizm zaczął się rozwijać w XVIII wieku, poprzedzające go stulecie słynęło z demonologii i zasiedlania gór złymi duchami. Na tym tle Śnieżka wypada jak zwykle inaczej, bo to góra niezwykła, kusząca, fascynująca, niepokojąca, której nie da się oprzeć. Turystów zachęcał fakt, że była uznawana za jedną z najwyższych gór świata, w XVI wieku powszechnie uznawano, że ma 5500 m. wysokości! Jej sława sięgała odległych i egzotycznych zakątków. Księgi pamiątkowe pobudzały wyobraźnię turystów, zachęcały do upamiętnienia własnego wejścia na szczyt, stający się powoli podstawowym celem bywalców uzdrowiska, członków szlacheckich rodów, laborantów, ludzi powszechnie znanych (przykłady w książce) oraz całkiem zwyczajnych, chociaż nieprzeciętnych w swych zachwytach. Chociaż zdarzały się też rozczarowania.
10 sierpnia 1681 roku odbyła się uroczystość poświęcenia kaplicy na Śnieżce, wybrano jej opiekuna, św. Wawrzyńca. W Karkonoszach pojawiło się nowe miejsce pielgrzymkowe. Zaczęła się rozwijać turystyka masowa. Wrażenia odwiedzających królową Karkonoszy upamiętniają wpisy do ksiąg pamiątkowych. Czy te odczucia różnią się od obecnych? Pomoc w znalezieniu odpowiedzi znajdziecie w tej niby skromnej objętościowo, a jakże bogatej w treść publikacji. Wyobraźnia i poczucie humoru zawsze towarzyszyły miłośnikom gór, wpisy z XVIII wieku mogą rozbawić, zaskoczyć i dać na chwilę poczucie bliskości z tymi, którzy 300 lat temu podziwiali stoki Śnieżki. Jest też w tych księgach zapisany dowód, że Duch Gór ukradł turyście fajkę! Poeci i malarze także nie milczeli na temat urody Śnieżki . „Cima monstruosa que del aquilon fiero…” pisał o niej kapitan de Zuaznavar z Hiszpanii, a przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams „By ujrzeć tę krainę, poprzez oceany; Przybyłem tu […} A obrazem wspaniałym z gór tych wysokości; Sam Bóg obdarował mój wzrok oczarowany”. Poeci romantyczni oszaleli na punkcie gór…
Mit Śnieżki, Góra Babel, Góra Poetów, moda, symbol, czym jest dla nas znajoma dominanta krajobrazu kotliny ? W 1826 roku Maria Kmita zdobywszy Śnieżkę napisała „Ja, co zaspokoiłam moją ciekawość”. Ze szczytami i książkami bywa zaskakująco podobnie. Zaspokajajcie swoją ciekawość!
Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Szmaragdowa tablica . Montero Carla; czyta: Joanna Jeżewska

Piękny, klimatyczny Madryt na początku XXI w. zaprasza czytelnika do przeżycia historii Any. Kobieta prowadzi bardzo spokojne życie. Jej codzienność jest dość przewidywalna, do dnia, w którym przeczytała tajemniczy list z czasów II Wojny Światowej. Informacje w nim zawarte dotyczą obrazu „Astrolog”. Konrad, mąż Any namawia ją, by wyruszyła na poszukiwania dzieła. Ana nawet się nie spodziewa jak wiele ten list zmieni w jej życiu. Akcja powieści rozgrywa się dwutorowo. Elementem łączącym jest tajemniczy obraz. Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group