Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 7390
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 1 lipca 2016, 8:23
Aktualizacja: Sobota, 2 lipca 2016, 16:21
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Wiza do Iranu” czyli wakacyjna wycieczka po historii, obyczajach i codziennych problemach Irańczyków, monografia poświęcona „Dolinie Rzeki Kwisy” i „Bohaterowie Magicznego Drzewa – Porwanie”, a także audiobook „Bezcenny” czyli brawurowe pościgi, niespodziewane zwroty akcji i intrygujące sekrety – to kolejne książki, po które warto sięgnąć. Tradycyjnie polecają je bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej.

Wiza do Iranu. Artur Orzech
Szanowni Czytelnicy, a może na wakacje wybierzecie się do Iranu? TAK, do Iranu. Najpierw jednak przeczytajcie książkę Artura Orzecha, pochodzącego z Jeleniej Góry, dziennikarza muzycznego i świetnego… iranistę. Iran od momentu rewolucji islamskiej w 1979 r. jest uważany przez „świat zachodni” za jedno z największych zagrożeń globu. Informacje, które otrzymujemy z mediów, dotyczą głównie programu atomowego i problemów z tym związanych. Kiedy zastanowimy się jednak, co tak naprawdę wiemy o Iranie, okazuje się, że mielibyśmy duży kłopot w powiedzeniu, jak żyją zwykli Irańczycy, jakie mają problemy, co sprawia im przyjemność. Moglibyśmy się nieźle zdziwić, bo Iran to kraj młodych, których średnia wieku oscyluje pomiędzy 35 a 40 rokiem życia, kraj ludzi bardzo mocno świadomych swojej perskiej historii (zresztą szyizm, jeden z odłamów islamu powstał właśnie w Iranie w opozycji do arabskiego sunnizmu) a także władzy, która coraz bardziej świadoma jest dojrzałości swoich młodych obywateli. Jasne, daleko Iranowi do demokratycznych form zachodnich, ale i tam odbywają się rewolucje w określonych granicach.
Tematów i wątków jest w książce dużo więcej. Artur Orzech pisze o kobietach, mężczyznach, miłości, poezji (w tłumaczeniu autora), historii, ustroju i wielu innych.Wątkiem spajającym książkę jest wiza, którą autor miał problem uzyskać, a którą wcześniej, jako tłumacz państwowy otrzymywał bezproblemowo. Polecam serdecznie. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JL)

DOLINA RZEKI KWISY: ALBUM-MONOGRAFIA. Andrzej Paczos, Waldemar Bena
Monografia poświęcona rzece, która swój bieg zaczyna w pobliżu kopalni Stanisław na zboczach Izerskich Garbów, by po niemal 127 kilometrach wpaść do rzeki Bóbr. Kwisa to obok Izery, Bobru oraz Kaczawy rzeka nam bliska, nie tylko geograficznie, ale również jako miejsce letniego wypoczynku nad wodą.
Książka jest kompleksowym i ciekawym opisem dziejów Doliny Kwisy, z których dowiemy się o wąskiej zatoce morskiej pod Kliczkowem, odkryjemy najbliższe nam wydmy w Puszczy Osiecznickiej, poznamy pojęcie krystaliniku karkonosko-izerskiego, czy pierścienia Lieseganga. Razem z rzeką przepłyniemy przez góry, Kotlinę Mirską, Jezioro Złotnickie i Leśniańskie, wpłyniemy na niziny i po przepłynięciu Borów Dolnośląskich zasilimy Bóbr, po drodze przyjmiemy kilkadziesiąt dopływów. Całą podróż urozmaicą: opisy różnorodnej flory i fauny doliny Kwisy, historia osadnictwa wzdłuż rzeki, dzieje regionu, ciekawostki, np. o poszukiwaniu pereł. Poznany też wybitne postaci, które pewnie nie raz patrzyły na nurt rzeki. Autorzy zadbali też o miłośników architektury. W monografii znalazły się opisy kilkunastu pałaców, dworów i zamków, w tym już nieistniejących, bądź znajdujących się w stanie ruiny ( Leśna, Świecie, Gościszów, Podskale obok pięknie zachowanej Czochy, Kliczkowa, Biedrzychowic). Podstawowa informacja o najważniejszych atrakcjach turystycznych stanowi oczywiste uzupełnienie treści geograficznych, geologicznych, hydrologicznych, botanicznych, zoologicznych i historycznych. Książka została wydana przez Związek Gmin Kwisa, ostatnia część to prezentacja historii, zabytków i atrakcji miast i gmin, które znalazły w swych budżetach środki na wydanie tej ciekawej monografii.
Czas z Kwisą płynie szybko, zupełnie jak w górnym jej biegu, z Jeleniej Góry mamy do niej niecałe 30 kilometrów, do Bobru kilka kroków, a te rzeki spotykają się dopiero koło Żagania. Lektura obowiązkowa dla miłośników regionu, dodatkowo bogato ilustrowana materiałami współczesnymi jak i historycznymi. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Bohaterowie Magicznego Drzewa – PORWANIE – Andrzej Maleszka
Porwano Budynia, jedynego psa na świecie, który umie mówić. Treser Gerard Kron zmusza go do występów na pokazach Szkoły Posłusznych Psów. Budyń i szczeniak Muki uciekają dra-kulą, magicznym pojazdem. Ściga ich treser i zdradziecki kameleon Prodo. Gdy Prodo psuje dra-kulę, uciekinierzy lądują w bardzo niebezpiecznym miejscu… Bohaterowie Magicznego Drzewa to nowa seria powieści. Powstaje równolegle z bestsellerowym cyklem Magiczne Drzewo. Każdy tom opowiada o nieznanych przygodach jednej z postaci Magicznego Drzewa: Kukiego, Gabi, Alika, Idalii i innych. Bohaterem pierwszego tomu jest mówiący pies Budyń. Powieści można czytać nie znając innych części.
Andrzej Maleszka, reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Jest zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym EMMY AWARD. Jego książki i filmy są pełne fantastycznych przygód. A jednocześnie opowiadają o ważnych sprawach. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Bezcenny. Zygmunt Miłoszewski; Czyta: Andrzej Chyra
Czy „Portret Młodzieńca” Rafaela Santi, jeden z najcenniejszych obrazów kolekcji Czartoryskich, na którego od prawie siedemdziesięciu lat czeka pusta rama w krakowskim muzeum, zaginął bezpowrotnie, czy może spoczywa na dnie sejfu tajemniczego kolekcjonera, który pod osłoną nocy napawa się jego urokiem? Zygmunt Miłoszewski porzucił prokuratora Teodora Szackiego, aby, niczym legendarny Pan Samochodzik, wraz ze swoimi ekscentrycznymi bohaterami dać porwać się przygodzie, której szaleństwo zdaje się nie mieć końca. Z biegłością wytrawnego artysty cyrkowego żongluje motywami literatury popularnej, ale przede wszystkim dzieli się z nami wiedzą na temat wojennej grabieży dzieł sztuki. Brawurowe pościgi, niespodziewane zwroty akcji, intrygujące sekrety, dramatyczne ucieczki - czyli autor „Uwikłania”, „Ziarna prawdy” i „Gniewu” na tropie bezcennego skarbu i jednej z największych powojennych tajemnic. Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej. (KH)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group