Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 8347
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 10 czerwca 2016, 8:31
Aktualizacja: 8:35
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Złoty pociąg i tajemnice skarbów Polski, Grabież Europy i Poczytam ci, mamo– ELEMENTARZ MATEMATYCZNY to kolejne trzy kolejne książki polecane naszym Czytelnikom przez bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego warto się w nich zaczytać?

Złoty pociąg i tajemnice skarbów Polski. Włodzimierz Antkowiak
18 sierpnia 2015 roku Polskę obiegła sensacyjna wiadomość o złotym pociągu, który został odnaleziony w Wałbrzychu. Kolejne dni obfitowały w artykuły o jego lokalizacji i zawartości. W tej sprawie wypowiedziały się władze Wałbrzycha, następnie głos zabrał Wojewoda Dolnośląski, a nawet Generalny Konserwator Zabytków. Autor książki podjął próbę uporządkowania informacji o sensacyjnym znalezisku. Od dwudziestu lat Międzynarodowa Agencja Poszukiwawcza bada tajemnicę złotego pociągu… dlaczego wciąż nie ma efektów? Odpowiedź znajdziecie w książce. Oprócz tego publikacja zawiera opis działań niemieckich i rosyjskich na terenie Dolnego Śląska, począwszy od lata 1944 roku, z naciskiem na 17. Armię Polową, jej archiwum oraz decyzje w sprawie cennych dóbr materialnych. Publikacja to również przegląd potencjalnych miejsc, które mogą być atrakcyjne dla poszukiwaczy skarbów, wśród nich znalazły się m.in. Biały Jar, Wielisławka, Ślęża, Ciechanowice, Krzeszów, Walim, Złoty Stok. Autor nie ogranicza się do terenu Dolnego Śląska, prezentuje bogaty katalog miejscowości z całej Polski. Lektura obowiązkowa dla pasjonatów tajemnic II wojny światowej, zwłaszcza teraz, kiedy można jeszcze zmienić plany wakacyjne i zorganizować urlop w Cisnej, Dylewie, Kamieniu Pomorskim, Pasłęku, Szymbarku, nad Bugiem, Wisłą, Kanałem Trynką, jeziorem Mamry… to tylko mały fragment listy. Autor nie obiecuje cudów, jedynie sugeruje, podpowiada, co zrobić, jeśli się spotka z niszczeniem stanowisk archeologicznych. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Grabież Europy. Lynn H. Nicholas
Kto z wypiekami na twarzy śledził losy ekscentrycznych bohaterów „Bezcennego”, którzy w poszukiwaniu zaginionego obrazu Rafaela Santi Portret Młodzieńca przemierzyli w szaleńczych akcjach i pościgach kawałek świata, ten z pewnością zetknął się z tą książką, ponieważ Zygmunt Miłoszewski przywołuje ją w posłowiu jako podstawowe źródło informacji na temat wojennego zaboru dzieł sztuki.
I rzeczywiście tak jest. To obszerne kompendium wiedzy, z panoramicznym spojrzeniem na Europę w okresie dochodzenia do władzy Hitlera, wybuchu i trwania II wojny światowej oraz po jej zakończeniu zaskakuje przede wszystkim bogactwem szczegółów. Autorka z podziwu a nawet zazdrości godną swobodą, przemierza Niemcy, Austrię, Polskę, Francję, Holandię, Związek Radziecki i z doskonałą znajomością rzeczy przedstawia przygotowania i działania nazistów, po których grabież Europy staje się faktem. Przed naszymi oczami przesuwają się najcenniejsze arcydzieła, zaglądamy do największych muzeów, penetrujemy najważniejsze prywatne galerie. Poznajemy tych, którzy w rzeczywistości rządzą rynkiem dzieł sztuki - marszandów, prawdziwych desperados, czyli muzealników napadniętych krajów – to dzięki ich odwadze i determinacji nie wszystko trzeba było odzyskiwać - oraz tajemniczych, choć niestety nie zawsze gentelmenów - Monuments Men.
Spójna i logiczna, świetnie udokumentowana książka historyczna, choć chciałoby się napisać powieść, bo pasja i zaangażowanie amerykańskiej pisarki sprawia, iż od lektury nie sposób się oderwać. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Poczytam ci, mamo. ELEMENTARZ MATEMATYCZNY, Beata Ostrowicka
Antek, Lenka, Ada, Julek i Krzyś to piątka przyjaciół. Poznajcie bliżej ich świat. Dużo w nim zabaw, podróżowania, marzeń, szalonych pomysłów, a także wiele innych ważnych dla wszystkich dzieci spraw. No i matematyki, bo ona jest naprawdę wszędzie!
Poczytam ci, mamo. Elementarz matematyczny to wspaniała pomoc dla dzieci rozpoczynających naukę matematyki. Pozycja nie tylko wprowadza w świat zagadnień matematycznych, lecz także wspiera naukę czytania.
Zalety książki to:
• duża, czytelna czcionka;
• ponad 30 zabawnych opowiadań o tematyce bliskiej współczesnym dzieciom;
• zakres merytoryczny materiału zgodny z podstawą programową klas 1-3;
• wiedza matematyczna na pełnych humoru ilustracjach;
• stopniowanie trudności;
• ponad 20 zagadnień matematycznych, takich jak: cyfry, klasyfikowanie obiektów, tworzenie zbiorów, dodawanie i odejmowanie, pomiary długości, ciężaru, pojemności, czasu, temperatury, obliczenie pieniężne, liczby rzymskie, odczytywanie godziny, daty, znajomość kalendarza, rozpoznawanie figur, tabliczka mnożenia;
Nauka matematyki może stać się naprawdę dobrą zabawą! Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group