Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7434
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 27 maja 2016, 12:55
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 maja 2016, 8:55
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. agrzywacz
Prezentujemy kolejne trzy książki, po które warto sięgnąć. Pierwsza z nich – „Tatuaż z tryzubem” – została nominowana do Literackiej Nagrody Nike 2016. „Na całym świecie tylko Ona” to historia miłości Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego. Natomiast trzecia – „Całkiem zabawna historia” to słodko–gorzka powieść o dorastającym chłopaku, który odnajduje siebie dopiero wśród tych, którzy stracili zmysły. Do przeczytania tych lektur, tradycyjnie zachęcają bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej.

Tatuaż z tryzubem. Ziemowit Szczerek
Zmagamy się z nią od stuleci. Bywa różnie – jak to między sąsiadami. Spieramy się, kłócimy, wojujemy, godzimy, rzadziej wspólnie działamy. Ruś Kijowska, Halicka, Sicz Zaporoska, wyprawa na Kijów – słowa, za którymi kryją się ważne wydarzenia: konflikty, zmiany terytorialne, wielkie dramaty, okrucieństwa wojen. O ich sens spierają się historycy, swoją interpretację starają się nadać politycy. Pisarzy przede wszystkim fascynuje. Podróżują, obserwują, starają się zrozumieć i opisać. Dzielą się swoim zauroczeniem, zapatrzeniem, zadziwieniem. Ziemowita Szczerka Ukraina urzekła, właściwie nie wiadomo kiedy. Sam twierdzi, że ciągnie go tam od zawsze. Literacko również – choćby hardcorowy „Przyjdzie Mordor i nas zje”. Ale tym razem jest inaczej: szerzej, głębiej, dalej, uważniej, wolniej i to nie tylko w ujęciu geograficznym. „Tatuaż z tryzubem” to niezwykła książka: połączenie stepowego oddechu Ukrainy, tęsknoty za belle epoque czasów Franciszka Józefa, skomplikowanych relacji polsko-ukraińskich, historii dziejącej się na naszych oczach i tego specyficznego szczerkowego stylu, który sprawia, że podążamy za nim i niezauważenie poddajemy się jego emocjom. Książka została nominowana do Literackiej Nagrody Nike 2016. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (kh)

Na całym świecie tylko Ona. Dagmar von Gersdoff
Historia miłości Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego. Opowieść prawdziwa i poruszająca. Piękna polska arystokratka roztaczająca wokół siebie urok, któremu nikt nie mógł się oprzeć i rozdarty między obowiązkiem wobec pochodzenia a gorącym uczuciem, późniejszy cesarz Niemiec. Miłość, udokumentowana w wielu listach krążących po Europie, to serce tej książki. Wokół niej rozgrywają się sprawy o znaczeniu europejskim, nią żyją salony a posłańcy przynoszą kolejne ekspertyzy o niemożliwości tego związku. Mimochodem, wciągnięci emocjonalnie w sprawę, zaczynamy wyobrażać sobie życie wysokich sfer w pierwszej połowie XIX wieku, klarują się układy sił, powoli zapamiętujemy kto sprzyja rodzinie księcia Antoniego Radziwiłła, kto szuka akceptacji na dworze cara Rosji, a komu wizja Polki u boku pruskiego księcia spędza sen z powiek. Elizę znała cała Europa, miała wysoko postawione przyjaciółki, zachwyciła Goethego i Chopina, urocza Ewig upodobała sobie Kotlinę Jeleniogórską, rodzina Radziwiłłów miała w Ciszycy posiadłość. Część wydarzeń odbywa się u podnóża Rudaw Janowickich z widokiem na Śnieżkę, w Mysłakowicach, Karpnikach, Bukowcu, gdzie zakochana w panoramach arystokracja pruska spędzała wspólnie czas. Koniec tej miłości znamy z historii. To, że najbardziej na tym ucierpiał bierny Wilhelm można wyczytać z jego słów. Książka jest pełna ciekawych wątków i postaci, wspaniale opisana polska arystokracja z księciem Antonim Radziwiłłem na czele, która żyje nie tylko sprawami politycznymi, ale również kulturą, prowadzi cenione w Berlinie salony. I ciekawostka z życia samego Fryderyka Chopina, która łączy kompozytora z rodziną Radziwiłłów. Jaka ? Kto przeczyta, ten się dowie.
Na zakończenie autorka stawia ciekawe pytanie: jak potoczyłaby się historia Europy, gdyby Eliza i Wilhelm zawarli związek małżeński? Co wtedy by zrobił car Mikołaj I Romanow, mąż Charlotty, rodzonej siostry Wilhelma? Czy Powstanie Listopadowe by miało miejsce? Publikacja zachwyca nie tylko treścią, bogactwem wątków, ale przede wszystkim pełną emocji akcją, stworzeniem postaci, które budzą uczucia oraz pięknym językiem. Trudno się oderwać od lektury, mimo że historia jest znana. Książka w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. Miłośników tematyki miłosnej i spraw astronomicznych zapraszamy na Noc w Bibliotece – Noc z Gwiazdami - 4 czerwca, szczegóły na stronie http://biblioteka.jelenia-gora.pl/17074/noc-z-gwiazdami/ (JJ)

Całkiem zabawna historia – Ned Vizzini
Skończyć studia. Znaleźć pracę. Być najlepszym. Coś osiągnąć. Znakiem naszych czasów jest wszechobecny wyścig szczurów, każdego dnia szybsze tempo i większe wymagania wobec siebie. Nie każdy z nas jednak jest w stanie wytrzymać presję i nie załamać się. Bo ile można walczyć o to, żeby ciągle być najlepszym? Ile udźwignąć, żeby życie nie okazało się porażką? Życie rzuca wyzwania, a ty nie nadążasz. Jesteś zdany na siebie, a równocześnie wszyscy czegoś od ciebie oczekują. Rodzice nie chcą wiedzieć, że nie dajesz rady. A ona jest z twoim najlepszym kumplem. Jak tu nie zwariować?
Craig nie udźwignął presji otoczenia i tempa pędzącego świata. Nieudana próba samobójcza sprawiła, że trafił na oddział psychiatryczny. Koniec? To dopiero początek.
„Całkiem zabawna historia” to słodko – gorzka powieść o dorastającym chłopaku, który odnajduje siebie dopiero wśród tych, którzy stracili zmysły. Ned Vizzini stworzył przejmującą i zabawną powieść o krętej drodze do poznania samego siebie. Na podstawie książki powstał film z Emmą Roberts i Keirem Gilchristem w rolach głównych. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group