Niedziela, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 10004
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 1 kwietnia 2016, 8:29
Aktualizacja: 8:31
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek/KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Archiwum Książnicy Karkonoskiej
W związku z nadejściem wiosny oraz Międzynarodowym Dniem Ptaków obchodzonym 1. Kwietnia, w tym tygodniu bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej przygotowali trzy pozycje ornitologiczne: Dwanaście srok za ogon, Ptaki Karkonoszy i Przewodnik prawdziwych tropicieli. Wiosna. Życzymy miłej lektury!

Dwanaście srok za ogon. Stanisław Łubieński
„Dwanaście srok za ogon” to niezwykle przyjemny w odbiorze luźny zbiór zapisków, opowieści, tekstów z pogranicza reportażu, dziennika, eseju, które spaja miłość do ptasiego świata. Efekt umiejętnego, bo nienatrętnego przekazywania całkiem konkretnych wiadomości zostaje osiągnięty dzięki poczuciu humoru autora, empatii, jego rozległej wiedzy (nie tylko ornitologicznej), oczytaniu, własnym obserwacjom, wrażliwości na sztukę, niesłabnącej ciekawości skrzydlatych gości. Dla wyjaśnienia intrygującego tytułu posłużmy się jego słowami. Autor twierdzi, że jest bardzo uczciwy, bo książka nie ma klucza, ani logicznej struktury, ale za to każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.
Po lekturze „12 srok” nic już nie jest takie same: słyszymy inaczej, widzimy inaczej, kto wie może zaczniemy liczyć bociany, może obejrzymy jeszcze raz „Ptaki” Hitchocka, a z pewnością nie przejdziemy obojętnie koło ptasiego nieszczęścia. I oto chodzi!
Książka dostała już nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za kwiecień. Dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (kh)

Ptaki Karkonoszy. Karolina Dobrowolska
Książka należy do serii: Materiały Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego. Autorka Karolina Dobrowolska jest kierownikiem pracowni naukowo-edukacyjnej Centrum Informacyjnego KPN oraz ornitologiem. Pasję obserwatora ptaków doskonale przekazała w publikacji. Czytając książkę poznamy mieszkańców wszystkich pięciu pięter roślinnych Karkonoszy. Dowiemy się którędy najczęściej wędrują, które ptaki zostają tu na zimę, a które odlatują np. do Afryki. Wśród latających mieszkańców gór bez trudu rozpoznamy gatunki wszędobylskie, jak: kos, strzyżyk, pleszka, pustułka czy pokrzywnica, ale odkryjemy też ornitologiczne unikaty, najbardziej wysokogórskiego płochacza halnego, specjalność karkonosko-izerską o nazwie czeczotka, bardzo skrytego mieszkańca wilgotnych łąk derkacza, jedynego polskiego śpiewającego nurka pluszcza, prowadzącą dzienny tryb życia sowę sóweczkę, słynną z zimowych spiżarni orzechówkę - małą kuzynkę kruka i największy ornitologiczny rarytas karkonoski – podróżniczka. Z przyjemnością odkryjemy, że w naszych górach obok kuraka leśnego z rodziny głuszcowatych, czyli cietrzewia pojawia się też największy polski ptak szponiasty bielik. Format książki umożliwia zabranie jej w góry, może to być doskonała pomoc w oznaczaniu ptaków, ale przede wszystkim świetna lektura, skarbnica ciekawostek i regionalnej wiedzy.
Wiadomości z tej publikacji doskonale uzupełnia kolejna publikacja Karoliny Dobrowolskiej-Martini „Ptasie Wrota” czyli migracje ptaków w Karkonoszach, z serii Materiały Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego.
Obie wspomniane książki , podobnie jak inne z serii Materiały edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego oraz publikacje Włodzimierza Puchalskiego znajdują się w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (JJ)

Przewodnik prawdziwych tropicieli. Wiosna. Adam Wajrak
Wiosna to najbardziej zapracowany okres w przyrodzie, wszyscy szykują nowe domy, planują powiększenie rodziny. Ptaki robią przegląd gniazd, zwłaszcza tych opuszczonych przez całą zimę, niektóre wracają z Azji, inne z Afryki, wszędzie ruch. Z przewodnikiem Adama Wajraka łatwiej ten wybuch życia zrozumieć, celne wskazówki skierują uwagę młodych obserwatorów przyrody na typowe zjawiska wiosenne. Przeczytacie tu między innymi o dziwnych koniu z polskiej Amazonii, bobrach i nadymających się gadach...
Barwne opowieści, wiele ciekawostek, niesamowitych faktów i wspaniałe, zabawne ilustracje Michała Skakuja, który jest doktorem Uniwersytetu Gdańskiego i ponoć najlepszym rysownikiem wśród ornitologów. Dla Adama Wajraka wiosnę przynosi Czajka, a zamyka ją wylatujący z dziupli młody Dudek. Z pewnością tegoroczna wiosna dopiero się rozpędza, z tą książką może być młodym czytelnikom jeszcze bardziej wiosennie. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group