Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9797
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 4 marca 2016, 7:57
Aktualizacja: Niedziela, 6 marca 2016, 8:20
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Archiwum Książnicy Karkonoskiej
W ramach cyklu „Zaczytaj się z Jelonką.com” tym razem prezentujemy trzy książki dostępne w Książnicy Karkonoskiej, które warto przeczytać. To „Ziemia niczyja, bezpański czas. Opowieść sudecka” Jörga Bernig’a, „Klinika pod Boliłapką” Liliany Fabisińskiej oraz „Dochodzenie” Dawida Hewsona. Życzymy miłej lektury!

Książki polecają bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej:

Ziemia niczyja, bezpański czas. Opowieść sudecka - Jörg Bernig :
Akcja powieści rozgrywa się w Kraju Sudeckim. Ziemi, która zmieniała swoją przynależność państwową wielokrotnie, raz będąc niemiecką raz czechosłowacką. Kulminacją akcji są wysiedlenia Niemców Sudeckich, zmuszonych do opuszczenia Sudetenland przez Dekrety Benesa oraz narastająca wrogość ze strony Czechów, krwawe akcje Czeskiej Gwardii Rewolucyjnej, a w tym wszystkim miłość Niemki i Czecha. Historia rozgrywa się całkiem niedaleko, bo w okolicy Jablonca nad Nisou, czyli zaledwie 20 km od Jakuszyc. Temat mało znany polskiemu czytelnikowi. Pierwsze powojenne dni, obalony mit spolegliwego Czecha i narastająca niechęć do dotychczasowego sąsiada oraz polityka międzynarodowa nieczuła na indywidualne losy. Czyli spirala agresji. Czy miłość to na tyle silne uczucie, żeby przezwyciężyć okrutne historyczne i socjologiczne okoliczności ? O tym dowiemy się z tej właśnie książki… (JJ)

Seria: Klinika pod Boliłapką - Liliana Fabisińska
Młodszych czytelników, którym bliskie sercu są domowe zwierzaki zapraszamy do poznania bohaterów „Kliniki pod Boliłapką” Liliany Fabisińskiej. Niewielki szpitalik dla zwierząt prowadzi dwoje sympatycznych weterynarzy: Magda i Paweł. W codziennej opiece nad niezwykłymi pacjentami pomagają dzieci pani Magdy: Dominika i Kajtek. Książki L. Fabisińskiej w bardzo przystępny sposób wyjaśniają dzieciom, jak opiekować się zwierzętami i jak rozpoznawać u nich objawy chorób. W każdej części serii mamy przyjemność poznać nowych bohaterów: Filipa, właściciela kudłacza Maksia; Franka, który chce pomóc króliczkowi Hopkowi; Melę, miłośniczkę koni, która odkrywa u Pierrota gorące kopytka; Piotrka i jego kolczastą Jeżynkę; Marcelinę i Paulinę i fretkę Frygę i wielu innych. Zapraszamy do świata Kliniki pod Boliłapką, gdzie chore zwierzątka mogą liczyć na troskliwą opiekę, a ich właściciele na życzliwość i pomoc. (GJ)

Dochodzenie - Dawid Hewson
Czy można napisać dobrą książkę na podstawie serialu? Otóż nie! Można napisać wręcz znakomitą! Dokonał tego pisarz brytyjski Dawid Hewson adaptując duński serial kryminalny The Killing. Książka pod tytułem Dochodzenie liczy ponad 800 stron, wciąga, wręcz wsysa od pierwszej do ostatniej strony. Mroczna, skąpana w listopadowym deszczu Kopenhaga, a w niej okrutny morderca kobiet. Śledztwo ciągle uderza w mroczne ślepe zaułki, mnożą się podejrzani, od kopenhaskich kloszardów, aż po niezwykle przystojnego i wyrafinowanego uwodziciela kobiet, kandydata na burmistrza miasta, (którego ikoną polityczną nomen omen jest kobieciarz John F. Kennedy), a wszystko w tle kampanii wyborczej. Brutalne morderstwa, miłość, polityka i główny atut powieści – komisarz Sarah Lund. Doprowadzi was ona do szewskiej pasji, bo z czego można zrezygnować w pościgu za mordercą? Z kochanka, syna, partnera, kolegów, słowem ze wszystkiego? Sara Lund jest jak termalny pocisk, nakierowany na wyjaśnienie zbrodni, a kogo stopi po drodze, jest już mało ważne. Na koniec jeszcze jedna uwaga, serial jest również genialny. Po raz pierwszy mam dylemat, czy polecać książkę, czy film. Zakończenie jest jednak inne, więc może, moi drodzy Czytelnicy, nie trzeba dokonywać wyboru! Po sukcesie Dochodzenia wydano Dochodzenie 2 i Dochodzenie 3. (PL)

Komentarz autorki:
Zachęcam wszystkich naszych Czytelników – w tym samych autorów z regionu jeleniogórskiego - do promowania książek godnych przestudiowania (dla dorosłych i dzieci). Recenzje można wysyłać na adres e-mail: angelika.jelonka.com@wp.pl. Raz na kwartał będziemy nagradzać jednego autora najciekawszej recenzji. W tytule maila należy podać hasło akcji „Zaczytaj się z Jelonką.com”, a w treści: recenzję, zdjęcie okładki książki oraz swoje dane – imię, nazwisko lub nick, a także numer telefonu. Pamiętajmy, że „każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana”.
Angelika Grzywacz- Dudek

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group