Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Piotra
Czytających: 7120
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 14 kwietnia 2023, 8:12
Autor: Książnica Karkonoska
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Po jakie tytuły radzą nam sięgnąć panie bibliotekarki z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej – piszą o tym w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Żółte oczy prowadzą do domu. Markéta Pilátová

Brazylijsko-czeska scena tej powieści uderzyła mnie kontrastami. Sao Paulo – olbrzymie miasto, wypełnione ludźmi i życiem rozgrywającym się na ulicach, zapachami, muzyką. Brazylijska prowincja ze stadami bydła, krokodylami, klątwami i karabinami; macho i kurz, społeczność relacji. Egzotyczny świat, w którym swój kokon uwiła czeska emigracja. Z drugiej strony Praga, senna, poukładana, szara z blokowiskami i ludźmi, którzy się nie znają, bezpieczna, ale i tajemnicza. Praga, do której przyciągnęła 3 kobiety z Brazylii ich rodzinna historia. Lena i Marta są córkami czeskich emigrantów, Luiza jest Niemką, wdową po Jaromirze. Obraz dopełnia Maruszka, tęsknota i miłość Jaromira. Wszystkie szukają siebie, swojego miejsca i tożsamości. Spędzają ze sobą dużo czasu, rozmawiają, wybaczają sobie, wspierają się, odtwarzają wspólną historię i pomagają podjąć decyzje, również te, które dotyczą mężczyzn w ich życiu. Siłą tej powieści jest nie tylko relacja, którą tworzą te cztery kobiety z dwóch różnych pokoleń i światów, dla mnie najbardziej magnetycznym wątkiem książki jest Johana, jej taniec i oczy, które wnoszą do fabuły nie tylko metafizyczność, ale i nadzieję oraz ukojenie płynące z pogodzenia się z losem.
„Żółte oczy prowadzą do domu” to także obraz czeskiej emigracji i tych, którzy zostali za żelazną kurtyną. Zaskakujące jest, że obie strony nawzajem sobie czegoś zazdroszczą i za coś podziwiają. Autorka w swoim stylu wplata w powieść wątki z historii i szczyptę świata pozazmysłowego. Pokazuje, jak ważna jest tożsamość i jej szukanie i jak trudno znaleźć swoje miejsce, kiedy się nigdzie nie zakorzeniło. I ta tęsknota, zżerająca od środka, zabójcza. Najsmutniejszym tego przykładem jest Jaromir, w moim przekonaniu to opowieść właśnie o nim. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. Już dziś zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Markétą Pilátovą oraz założycielką Wydawnictwa Afera Julią Różewicz. Obie panie będą gościć w Książnicy Karkonoskiej 26 kwietnia o godzinie 17:00. (JJ)

Irch. Agata Szmigrodzka

Pełna magii baśń, w której pojawiają się czarnoksiężnicy, trolle i wilkołaki. To obowiązkowa lektura dla każdego dorosłego. Dlaczego? Bo jest o tym, jak łatwo zapomnieć o sobie samym. Opowieść zaczyna się, gdy główna bohaterka spotyka na polu Małą Księżniczkę. Pierwszy raz widzi dziewczynkę, ale jej serce czuje, jakby znały się nie od dziś. Dziewczynka każdego dnia otwiera się coraz bardziej, aż obie stają się nierozłączne i wiodą szczęśliwe życie u swojego boku. Niestety sielanka nie trwa długo – widok Małej Księżniczki wzbudził dawno zapomniane uczucia u trolla, który postanawia ją porwać. Główna bohaterka wyrusza jego śladami, aby odnaleźć swoją przyjaciółkę. Po drodze spotyka wilkołaki oraz czarnoksiężnika. Jakie przygody ją czekają? Czy uda jej się odnaleźć Małą Księżniczkę? Kim naprawdę jest dziewczynka i jaką rolę odgrywa w jej życiu? Książnica Karkonoska serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie promujące baśni „Irch”, które odbędzie się 22.04.2023 (sobota) o godzinie 12.00. (AS)

Jajecznica Kolumba. Opowieści o wielkich podróżnikach. Paweł Wakuła

Nauka geografii przedstawiona w sposób ciekawej (nie tylko dla dzieci) gawędy. Kuba nie jest orłem w dziedzinie geografii, więc zamiast na wakacyjnym wyjeździe ląduje na korepetycjach u dziadka. Okazuje się to wstępem do fascynującej podróży przez wieki i lądy, szlakiem tych znanych i mniej znanych odkrywców. Literacka wędrówka rozpoczyna się już w Afryce i prowadzi nas etapami aż do czasów współczesnych. Krótkie, żartobliwe tytuły rozdziałów pozostają w pamięci i budzą zainteresowanie. Wyjaśnienia trudnych terminów, pomagają dziecku łatwiej śledzić fabułę i uratują rodzica od udzielania żmudnych wyjaśnień. Atutem książki są również miłe dla oka, ilustrujące omawiane podróże rysunki Mikołaja Kamlera. Gdzie leżą Słupy Herkulesa? Czy to Fenicjanin dopłynął pierwszy do Brazylii? Po co Pyteasz z Massalii udawał Greka, poszukując Wysp Cynowych i jak trafił do ujścia Wisły? Gdzie Marco Polo ujrzał „prawdziwego” smoka? Czy Wikingowie znali winogrona? Dlaczego Eryk Rudy nazwał Grenlandię Zieloną Wyspą? Czy możliwe, że Polak – Jan z Kolana, szesnaście lat przed Kolumbem dotarł do Ameryki? Jak to możliwe, że niewolnik Magellana - Henryk, pierwszy okrążył ziemię? Jakim sposobem Cook pogromił szkorbut? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań żądni odkrywania tajemnic czytelnicy znajdą właśnie w książce „Jajecznica Kolumba. Opowieści o wielkich podróżnikach”. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (MM)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
140
Tak
44%
Nie
46%
Koncerty to nie moja "bajka"
10%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Kultura
W duchu nadziei
 
Koszykówka
Fantastyczny start turnieju ćwierćfinałowego MP!
 
Kultura
Anita Lipnicka zaśpiewała dla Jeleniej Góry
 
Kultura
Finał Warsztatów Mistrzów
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group