Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 9752
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 15 kwietnia 2022, 8:00
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Projekt: prawda” Mariusza Szczygła, „Księżycowe miasto. Dom ziemi i krwi. Część 1” Sarah J. Maas oraz „ Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką” Cécile Jugla i Jacka Guicharda – to te tytuły polecają tym razem panie bibliotekarki z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej, uzasadniając taki wybór w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Projekt: prawda. Mariusz Szczygieł

Czy ktoś Cię kiedyś zapytał, jaka jest Twoja prawda? Przekonanie, które daje Ci poczucie pewności, zrozumienia tego co się dzieje wokół, które ustawia w stosunku do sytuacji i ludzi? Czy masz takie złote zdanie, które daje siłę i uspokaja? Może jest taka prawda, która odpowiada na wszystkie pytania? Mariusz Szczygieł szuka prawd swoich i prawd rozmówców, czasem znajdują go same w prozaicznych codziennych sytuacjach, czasem bawią, a czasem są jak uderzenie. Zbiór felietonów zebranych w jednej oprawie pokazuje różnorodność świata i ludzi, odmienność losów, indywidualizm i pewną samotność człowieka w kosmosie. Narrator jest czułym i uważnym obserwatorem, tym razem bardziej chowa się za swoimi bohaterami, pozwala im powiedzieć. To ile jest tych prawd? Czy tworzą jedną jedyną? Mam nadzieję, że książka skłoni do refleksji nad własną, jeśli jeszcze jej nie ma, można od kogoś pożyczyć.
„W byciu człowiekiem najpiękniejsze jest poznanie innego człowieka, którego oczami możemy spojrzeć na to, co widzimy od dawna. Jego oczy patrzą dla nas. Dostrzegają rzeczy, których nie mogły dostrzec nasze. Ktoś znajduje nowe znaczenia tego, co zaliczyliśmy już do oczywistości”.
Mariusz Szczygieł wkomponował w książkę „Portret z pamięci” Stanisława Stanucha, inspirację dla Projektu: prawda. Ten tekst jest mroczny, gęsty, psychodeliczny, zupełnie odmienny i dużo w nim o kłamstwie. Bo jeśli prawda to i kłamstwo. Ciekawe, czy Mariusz napisze kiedyś Projekt: kłamstwo…
Książkę „Projekt: prawda” Mariusza Szczygła można wygrać w loterii książkowej: Dowody na Istnienie są w Wypożyczalni. Zasada udziału w loterii jest prawdziwie prosta, przyjdź do Wypożyczalni, wypożycz książkę wydaną przez Dowody na Istnienie i zgłoś swój numer karty czytelniczej do losowania. Losowanie w maju. Loteria trwa do końca kwietnia.
Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Księżycowe miasto. Dom ziemi i krwi. Część 1. Sarah J. Maas

O tej autorce słyszałam już dużo wcześniej, ale ponieważ opinie na temat jej twórczości były mocno podzielone, to przez bardzo długi czas się wahałam. Miałam dużo książek na liście „do przeczytania”, które są autorstwa Maas, no i w końcu nadszedł ten czas, żeby przeczytać powyższy tytuł. Powiem szczerze, że nie tego się spodziewałam. Jest to raczej lekka lektura. Książkę bardzo szybko się czytało, jednak do samej głównej bohaterki mam raczej mieszane uczucia. Jest ona przedstawiona jako imprezowiczka, co nie do końca przypadło mi do gustu. Bryce jest także półfae, półczłowiekiem i ma przyrodniego brata- Rhuna. Na samym początku nie zapałałam do niej sympatią. Później natomiast, gdy książka zamienia się właściwie w kryminał fantasy, Bryce daje się lubić trochę bardziej.
Księżycowe miasto należy to gatunku Urban fantasy, jednak ma parę elementów, które wyróżniają je pośród innych książek z tego nurtu. Po pierwsze, rzadko pojawiają się tam ludzie, są raczej rasą, która nie cieszy się zbyt wieloma przywilejami. Za to wśród mieszkańców Miasta możemy spotkać całe mnóstwo innych osobliwości np. Fae, żmijołaki i dużo innych magicznych stworzeń. Bardzo ciekawym elementem tej książki jest łączenie technologii i fantastyki. Z jednej strony mamy magię, wywoływanie demonów, a z drugiej - smartfony i internet. Bardzo ciekawy zabieg, który nie pojawia się zbyt często w książkach fantasy.
Mam bardzo mieszane uczucie co do tej książki, ponieważ z jednej strony są bohaterki, które nie do końca da się lubić i stanowczo za dużo przekleństw, a z drugiej strony - sam świat bardzo mi się podoba, tak samo zagadka kryminalna z demonami w roli głównej. Przeczytajcie i zadecydujcie sami!
Książka dostępna w Książnicy Karkonoskiej, na Filii nr 3 (PW).

Seria Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką: Cécile Jugla i Jack Guichard

Akademia Mądrego Dziecka Przygody z nauką to zachęta dla dzieci do eksperymentowania i poznawania zasad rządzących światem na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń. Każda z książek to 10 prostych, ale niesamowitych doświadczeń pozwalających zrozumieć naukę. Dzieci mogą przeprowadzić doświadczenia w domu, z łatwo dostępnych produktów. Najprostsze składniki takie jak: woda, cukier, cytryna, papier, balon, woda czy jajko stają się inspiracją do zgłębiania tajników nauki. Zabawnie zilustrowane pomysły zachęcą dzieciaki, by próbować swych sił wciąż w nowych doświadczeniach i pomogą w zapamiętaniu wiadomości. Zapraszamy do nauki przez zabawę. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
533
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
 
Aktualności
Burza w Karkonoszach zamieniła się w ładną pogodę
 
Kultura
Wyprawa w świat koronek
 
Aktualności
Pożegnanie motocyklisty
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group