Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9768
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zabytkowy zegar z Dziwiszowa odnowiony

Środa, 2 marca 2016, 7:30
Aktualizacja: Czwartek, 3 marca 2016, 7:36
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Region: Zabytkowy zegar z Dziwiszowa odnowiony
Fot. Anna Wawryk
Zegar z 1800 roku odnaleziony w 2014 roku w wieży kościelnej w Dziwiszowie jest jak nowy. W ostatnich dniach wrócił do swojej miejscowości i mieszkańcy mogli go podziwiać podczas sobotniej i niedzielnej (26–27.02) mszy świętej. Obecnie zegar jest montowany na wieży. Wszystko dzięki Kazimierzowi Lewaszkiewiczowi, który doprowadził do renowacji jednowskazówkowego czasomierza z dwoma tarczami.

Jak już pisaliśmy, zegar wykonany przez trzech braci zegarmistrzów Magwoloow, przez wiele lat leżał zakurzony w kościelnej wieży. Aż do czasu, kiedy wiceprzewodniczący Rady Gminy Jeżów Sudecki zdobył unijne pieniądze na remont kościoła pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Dziwiszowie i podczas doglądanie prac w świątyni natknął się na zegar.

- Wtedy zebrałem moich chłopaków z OSP Dziwiszów, wyczyściliśmy go, ustawiliśmy na stojaku, na którym kiedyś stał i zaczęliśmy wkładać do niego odnalezione tryby – wspomina Kazimierz Lewaszkiewicz. – Wtedy usłyszałem: „teraz Kazik musimy go uruchomić”. I uruchomiliśmy – dodaje wiceprzewodniczący.

Od pomysłu do zakończenia prac minęły dwa lata. Najpierw Kazimierz Lewaszkiewicz znalazł fachowca, który podjął się renowacji. – Początkowo rozmowy prowadziłem z zegarmistrzem spod Poznania, ale okazał się on dwa razy droższy niż nasz zegarmistrz zegarów wieżowych Piotr Stryjewski z Kaczorowa – mówi mieszkaniec Dziwiszowa. – Równocześnie zbierałem pieniądze. Akcje wsparli moi przyjaciele: mieszkańcy Dziwiszowa, Jeżowa Sudeckiego i Jeleniej Góry. W lutym miałem już całą potrzebną kwotę - 29 tys. zł. Najwięcej problemów podczas renowacji było z werkiem, czyli sercem zegara. Jakiś wandal mocno go powyginał i popiłował zęby wykonane z brązu. Wiele kół musiało być prostowanych. A w związku z tym, że wszystkie elementy zegara były wykute z żelaza, to i brakujące części też musiały zostać dorobione tą samą techniką – opowiada K. Lewaszkiewicz.

Przez weekend zegar był uruchomiony po to, by mogli go zobaczyć mieszkańcy. W poniedziałek (28.02) natomiast został ponownie rozebrany i obecnie jest montowany na wieży.

- Założone są już tarcze o średnicy 140 cm (dokładne repliki oryginałów sprzed 216 lat), a teraz montowane są rzymskie cyfry, które zostały pokryte 24-karatowym złotem – relacjonuje K. Lewaszkiewicz. – Montaż z tzw. rozruchem zegara potrwa około dwóch tygodni. Uroczyste uruchomienie zegara nastąpi w Wielką Sobotę (27.03) o godz. 21.00. Wówczas zegar zabije dziewięć razy, po czym ksiądz rozpocznie uroczystą mszę świętą. Jestem dumny z tego, że się udało, bo jest to najstarszy na Dolnym Śląsku jednowskazówkowy zegar linkowy – dodaje.

Kazimierz Lewaszkiewicz jest radnym gminy Jeżów Sudecki od 25 lat. Za swoje działania trzy lata temu został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego krzyżem zasługi. Gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy kolejnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
733
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group